Dodaj obiekt sportowydodaj klub sportowydodaj wydarzenie sportowe

Logowanie Rejestracja »» Przypomnij hasło
Jesteś tutaj: » Strona główna  / Informacje o dyscyplinach  / Kręgle

kręgle

kręgle ArenaSportu.pl jest idealnym miejscem dla wszystkich grających w kręgle. To nie tylko aktualna baza klubów, kręgielni i wydarzeń sportowych z całej Polski ale również społeczność, którą możesz tworzyć razem z nami.

Zapraszamy wszystkich chętnych do rejestracji - dzięki temu możesz poznawać innych graczy, organizować spotkania lub rozgrywki. Dodaj swój klub lub miejsce w którym grasz.

Oprócz tego u nas poznasz zasady gry, historię kręgli oraz uzyskasz wiele przydatnych informacji.

Czym są kręgle rozwiń rozwiń

Czym są kręgle zwiń zwiń

Kręgle (inaczej bowling) – gra, w której zawodnik strąca ciężkie piony (kręgle) przy pomocy kuli. Kręgle to sport, który rozwijał się na początku na kontynencie europejskim. Tymczasem bowling rozwinął się globalnie. Chociaż niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę istnieje różnica pomiędzy bowlingiem i kręglami.

Zasady gry rozwiń rozwiń

Zasady gry zwiń zwiń

Najbardziej istotną sprawą w grze w kręgle jest odpowiedni dobór kuli. Wszystkie powinny być jednakowej wielkości. To, co je różnicuje to waga oraz układ otworów, w które wkładamy palce. Kule potrafią ważyć nawet ponad 7 kg. Najlżejsze ważą niecałe 3 kg. Kręgle wykonane są z drewna lub plastiku. Przed rzutem ustawione są na planie trójkąta. Do sprzętu prawdziwego bowlingowca wliczamy również rękawice, ochraniacze na nadgarstek oraz usztywnioną torbę na kule.

Na planie trójkąta znajduje się dziesięć kręgli. Celem zawodnika jest strącenia wszystkich poprzez rzut kulą. Gra składa się z dziesięć rund. W każdej z nich gracz ma do oddania 2 rzuty. Rundę uznaje się za skończoną w chwili strącenia wszystkich kręgli. Maksymalna liczba punktów, jakie można uzyskać podczas jednej rozgrywki to trzysta. Z nomenklatury kręglarzy najważniejsze słowa to: Strike – sytuacja, gdy ktoś zbił kręgle za pierwszym razem. Poza dziesięcioma punktami za rzut w kolejnej rundzie liczba punktów z obu rzutów ulega podwojeniu. Spare – czyli strącenie wszystkich kręgli w danej rundzie. W tym przypadku podwajane są tylko punkty w kolejnym rzucie. Open frame – sytuacja, kiedy tylko kilka kręgli zostało strąconych. Miss – sytuacja, w której żaden kręgiel nie został strącony.

Historia gry rozwiń rozwiń

Historia gry zwiń zwiń

Według niektórych naukowców historia kręgli sięga czasów starożytnych. Znaleziska archeologiczne wskazują na to, że prawdopodobnie już jaskiniowcy rzucając kamieniami w inne kamienie dali początek jednej z popularniejszych dzisiaj form rozrywki. Część historyków twierdzi, że kręgle znane były w starożytnych cywilizacjach takich jak: Egipt, Rzym, Kartagina. W czasach nowożytnych sport ten odrodził się na Wyspach Brytyjskich. W Anglii, w której w XIV wieku królowało łucznictwo, kręgle okazały się interesującą alternatywą szczególnie dla młodych osób. Stało się to powodem powszechnej konsternacji, a przez jakiś czas nawet uprawianie tego sportu było zakazane przez prawo.

Gra w kręgle ewoluowała na przestrzeni całych wieków. W czasach dzisiejszych gramy w kręgle w sposób, który zrodził się w XVI-wiecznych Niemczech. W tej postaci kręgle stały się popularne w innych krajach Europy. W Polsce obecność tej formy rozrywki odnotował Mikołaj Rej w „Żywocie człowieka poczciwego”. Początkowo w kręgle grano tylko na świeżym powietrzu. Z czasem jednak, w miarę pogarszania się pogody przeniesiono grę pod zadaszenie.

W USA gra w kręgle przyjęła się równie szybko jak w Europie. Właśnie w USA odkryto hazardowe walory gry, co spowodowało, że sport ten popadł w niełaskę i jego uprawianie zostało zabronione. Obejściem przepisów okazało się dołożenie dziewiątego pionu i tak też powstał bowling. Gra była jedną z ulubionych aktywności, uprawianą przez kolonistów holenderskich. Początkowo, ze względu na brak automatów do stawiania kręgli rolę tę pełnili chłopcy (tzw. pin-boys). Osobą odpowiedzialną za wynalezienie automatu do stawiania „słupków” jest Fred Schmidt mechanik, który sprzedał patent firmie Machine and Foundry Company. Od tego momentu automaty są produkowane na masową skalę. Dzisiejsze kręgielnie to nowoczesne urządzenia sterowane elektronicznie przez komputer, co powoduje wygodę i łatwość prowadzenia rozgrywki i zliczania punktów.

Etykieta i wskazówki rozwiń rozwiń

Etykieta i wskazówki zwiń zwiń

Ważne, aby podczas celowania nie patrzeć na kręgle, lecz na strzałki znajdujące się na torze.

Bardzo ważna jest odpowiednia postawa. Ramiona należy mieć pod kątem prostym wobec celu. Lewa ręka pomaga w trzymaniu kuli. Stopy razem skierowane na cel. Kolana ugięte.

Istotnym elementem przed rzutem jest odpowiednie dopasowanie kuli pod kątem jej wielkości i wagi.