Dodaj obiekt sportowydodaj klub sportowydodaj wydarzenie sportowe

Logowanie Rejestracja »» Przypomnij hasło
Jesteś tutaj: » Strona główna  / Artykuły  / Air Jordan – jak wyglądała współpraca gwiazdy NBA z Nike?

Air Jordan – jak wyglądała współpraca gwiazdy NBA z Nike?

Adidas, Converse… ale nie Nike

Michael Jordan cieszył się rozpoznawalnością już na początku lat 80. Poprowadził wtedy swoją drużynę uniwersytecką do mistrzostwa NCAA i dał się poznać całej Ameryce jako obiecująca wschodząca gwiazda. Zgodnie z przepisami zawodnicy zakładali wtedy na mecze obuwie wybierane przez trenerów. Michael musiał więc grać w butach Converse, lecz na treningi wybierał modele swojej ulubionej marki, czyli… Adidas.

Przedstawiciele Nike odezwali się do Jordana w 1984 roku, kiedy zaproponowali mu stworzenie własnej linii butów. Gwiazdor od początku był nastawiony do tego pomysłu negatywnie, a wszystko dlatego, że po prostu nie darzył sympatią tej marki. Wolał mniej intratny kontrakt z Adidasem niż obiecującą umowę z Nike. Miał dostać 2,5 miliona dolarów w pięć lat oraz 25 procent dochodu z każdej sprzedanej pary butów Air Jordan. Nie zgodził się.

W tym największy jest ambaras, żeby dwoje chciało na raz

Po odrzuceniu oferty Nike Michael Jordan skierował kroki w stronę siedziby Adidasa. Liczył na to, że jego ulubiona marka zaproponuje mu układ nie gorszy niż Nike. Przedstawiciele Adidasa stwierdzili jednak, że Jordan jest niski jak na koszykarza i nie ma aż takiego potencjału. Odprawili go z kwitkiem. Chcąc nie chcąc, gwiazdor podpisał kontrakt z Nike.

Obie strony zyskały na tym układzie. Dzięki sprytnemu zagraniu marketingowemu zainteresowanie butami Air Jordan jeszcze bardziej wzrosło. W świat poszła bowiem informacja o tym, że Nike musi płacić kary finansowe za każdy mecz NBA, w którym Jordan występuje w tym obuwiu. Powodem był układ kolorów niezaakceptowany przez ligę.

Ostateczny sukces

Dzięki przemyślanej strategii i niezwykłej grze Michaela Jordana na przełomie lat 80. i 90. linia Nike Air Jordan stała się jednym z najmocniejszych zawodników na rynku obuwia sportowego. Taką pozycję utrzymuje do dziś. Co więcej, wypracowała sobie wizerunek ikony popkultury – wystarczy przypomnieć sobie „Kosmiczny mecz”.

Buty Nike Air Jordan i nie tylko kupisz w sklepie sportowym YesSport.pl. Zapraszamy!