Dodaj obiekt sportowydodaj klub sportowydodaj wydarzenie sportowe

Logowanie Rejestracja »» Przypomnij hasło
Jesteś tutaj: » Strona główna  / Artykuły  / Bezpieczne parki linowe – system ciągłej asekuracji

Bezpieczne parki linowe – system ciągłej asekuracji

Korzystanie z parku linowego to nie tylko okazja do spróbowania nowej zabawy. Każdorazowo liczy się zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom, w tym najmłodszym, którzy coraz częściej próbują swoich sił w pokonywaniu rozmaitych przeszkód. Bezpieczne ich pokonywanie zapewniają różnego rodzaju systemy asekuracji. Jakie systemy asekuracji są dostępne na polskim rynku, i które z nich sprawdzają się najlepiej?

Stosowane są systemy z asekuracją własną, z asekuracją o podwyższonym bezpieczeństwie i z asekuracją ciągłą. Najrzadziej spotykany pośród polskich parków linowych, a jednocześnie uważany za najbezpieczniejszy dla użytkowników, jest system z asekuracją ciągłą, który należy do indywidualnego systemu zabezpieczeń klasy E.

Systemy asekuracji ciągłej to produkty pochodzące od różnych producentów, które różnią się mechanizmem działania, jak i związaną z nim ceną, jednak wciąż mowa o systemie zapewniającym najwyższy stopień bezpieczeństwa. W systemie asekuracji ciągłej niezbędne jest zastosowanie sprzętu alpinistycznego, ale zdecydowanie na plus przemawia brak konieczności przepinania się podczas przechodzenia na kolejne przeszkody.

Działanie polega na montażu na słupach bądź drzewach specjalnych wysięgników stalowych. Pomiędzy nimi rozciągana jest jedna nieprzerwana lina asekuracyjna, która obejmuje całą wyznaczoną trasę parku linowego. Osoby korzystające z takiej atrakcji, zostają wpięte hakiem lub bloczkiem w linę asekuracyjną. Wpięcie odbywa się już na początku trasy i do samego jej końca nie pozwala na wypięcie. Przechodzenie przez poszczególne przeszkody odbywa się płynnie i bezpiecznie, bo nie ma potrzeby wypinania, a jedynie przełożenia przez poszczególne elementy mocujące.

Tego typu systemy zapewniają największe bezpieczeństwo, bo zostaje wyeliminowane ryzyko przypadkowego wypięcia z liny asekuracyjnej. Ponadto z parków linowych o systemie ciągłej asekuracji, mogą korzystać nawet dzieci, bez ograniczeń wiekowych, uwzględnia się jedynie wzrost i zdolności manualne, co pozwala wybrać odpowiednio dostosowaną trasę.