Dodaj obiekt sportowydodaj klub sportowydodaj wydarzenie sportowe

Logowanie Rejestracja »» Przypomnij hasło
Jesteś tutaj: » Strona główna  / Artykuły  / Jak zadbać o buty piłkarskie po treningu?

Jak zadbać o buty piłkarskie po treningu?

Powszechnie wiadomo, że odpowiednie dbanie o buty zwiększa ich trwałość, minimalizuje ryzyko zniszczenia i pozwala zachować żywotność nawet na długie lata. Podobnie sytuacja ma się z profesjonalnym obuwiem piłkarskim, z tą różnicą, że do ich pielęgnacji powinniśmy podejść nawet z jeszcze większą skrupulatnością. Sprawdźmy, dlaczego impregnacja butów piłkarskich jest tak ważna i jak się za nią zabrać, żeby nie zaszkodzić sobie oraz butom.

Duża ilość osób ignoruje zalecenia producenta co do pielęgnacji obuwia albo nawet w ogóle się z nimi nie zapoznaje. Piłka nożna jest sportem bardzo intensywnym i wymagającym, dlatego gdy trening dobiega końca, to zawodnicy myślą już tylko o odpoczynku, zapominając o wyczyszczeniu swoich butów piłkarskich. Zdarza się nawet, że buty często nie zostają nawet wyciągnięte z torby i przepocone czekają w niej do następnego treningu. Takim praktykom mówimy stanowcze nie. Tego typu warunku sprzyjają namnażaniu się bakterii i grzybów, co poza generowaniem nieprzyjemnego zapachu, może też stanowić realne zagrożenie dla zdrowia naszych stóp. Jakie zatem kroki należy przedsięwziąć? 

Po pierwsze – oczyszczenie

Jeżeli gramy na naturalnym podłożu, to zaraz po treningu trzeba ostukać nasze lanki lub wkręty, aby pozbyć się z nich ziemi lub innych zabrudzeń. Po powrocie do domu najwygodniej będzie wyciągnąć z nich sznurówki oraz wkładki, które w razie potrzeby można wyprać w pralce. Buty do piłki nożnej z materiałów syntetycznych wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką, natomiast do obuwia skórzanego musimy użyć specjalnie dedykowanych dla nich płynów lub pianek. Jeżeli na grząskiej murawie gramy we wkrętach, należy pamiętać, aby każdy z nich wykręcić, a po oczyszczeniu – naoliwić. 

Po drugie – suszenie 

Wydawać by się mogło, że idealną przestrzenią do osuszenia wilgotnych butów będą wszelkie ciepłe miejsca, czy to okolnice grzejnika w domu, czy nasłoneczniony balkon lub taras. Nic bardziej mylnego! Wystawiając buty piłkarskie na działanie wysokich temperatur z pewnością przyśpieszymy ich schnięcie, jednak w konsekwencji doprowadzimy do popękania ich powierzchni. Najlepiej zatem, aby wysychały one w swoim tempie, w temperaturze pokojowej. Dodatkowo ich wnętrze można spryskać specjalnym środkiem grzybo- i bakteriobójczym, który zahamuje rozwój drobnoustrojów, a do tego zneutralizuje nieprzyjemne zapachy. Do środka można też włożyć stare gazety, które dobrze wchłoną nadmiar wilgoci. Jeżeli chcemy podejść do tematu w pełni profesjonalnie, powinniśmy zainwestować również w prawidła do butów. Są to drewniane lub plastikowe wypełnienia, które umieszczone wewnątrz obuwia przyśpieszają proces schnięcia, pozwalają zachować idealny kształt, tym samym przeciwdziałając ich deformacjom. 

A na koniec…

Warto również zwrócić uwagę na kolor obuwia. Białe buty piłkarskie, choć prezentują się bardzo stylowo, będą chłonąć mnóstwo zabrudzeń z otoczenia, a tym samym spędzimy więcej czasu na ich doczyszczaniu. Jeżeli natomiast zdecydowaliśmy się na buty piłkarskie ze skóry naturalnej, końcowym elementem ich pielęgnacji będzie nałożenie pasty. Musimy oczywiście dobrać jej kolor w zależności od koloru buta – na rynku znajdziemy pasty bezbarwne, czarne lub brązowe. Warto także pójść o krok dalej i zastosować impregnat. Za jego sprawą na obuwiu tworzy się powłoka zapobiegająca chłonięciu wody oraz tworzeniu się nieestetycznych plam. Tak profesjonalnie wypielęgnowane buty piłkarskie z pewnością odwdzięczą nam się długowiecznością.