Dodaj obiekt sportowydodaj klub sportowydodaj wydarzenie sportowe

Logowanie Rejestracja »» Przypomnij hasło
Jesteś tutaj: » Strona główna  / Artykuły  / Rolki dla dziecka młodszego i starszego - na co zwrócić uwagę przed zakupem

Rolki dla dziecka młodszego i starszego - na co zwrócić uwagę przed zakupem

Jazda na rolkach może być świetną rozrywką, sportem rekreacyjnym, a nawet pasją - gdy zaczynamy wykonywać bardziej zaawansowane figury. To też dobry sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu przez dzieci i młodzież, który w ostatnich latach znowu staje się coraz bardziej popularny. Już kilkuletnie pociechy mogą poprosić nas o zakup pierwszych rolek, a dla rodziców może być to stresujące doświadczenie - w końcu rolki pozwalają osiągać stosunkowo duże prędkości. Z pewnością dla każdego rodzica najważniejsze jest bezpieczeństwo jego dziecka, dlatego warto pamiętać, że prawidłowo dopasowane i dobrane rolki pozwalają na bezpieczną i dobrą zabawę. Zobaczmy, czym kierować się kupując rolki młodzieżowe, a na co patrzeć wybierając rolki dla dzieci, które dopiero zaczynają swoją przygodę z łyżworolkami.

Rolki dla dzieci młodszych i początkujących

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, czym różnią się między sobą rolki i łyżworolki, gdyż z tymi dwoma nazwami spotyka się każdy kupujący. Rolki posiadają jedynie kółka, a więc można na nich jeździć po asfalcie lub betonie. Z kolei łyżworolki wyposażone są w wymienne płozy i zimą możemy w łatwy sposób zamienić je w łyżwy, by cieszyć się jazdą po lodzie. Wybór odpowiedniego sprzętu zależy więc od tego, czy nasza pociecha wykazuje zainteresowanie również zimową aktywnością. Jeśli nie, wtedy w zupełności wystarczą jej zwykłe rolki.

Wybór pierwszych rolek, które posłużą do nauki jazdy jest bardzo ważnym zadaniem. Od tego jak dobrze zostaną dopasowane zależy, czy dziecko naprawdę polubi tę aktywność. Dla osoby początkującej najważniejsze jest to, by nauczyła się podstawowej techniki jazdy oraz zasad bezpieczeństwa. Już czteroletnie dzieci są w stanie przyswoić taką wiedzę, dlatego właśnie ten wiek określa się jako granicę, od której można uczyć dziecko jazdy na rolkach. Będzie ono jeździło po prostych ścieżkach i gładkich nawierzchniach, dlatego potrzebuje prostego sprzętu, w którym największą uwagę należy zwrócić na podstawowe parametry. Najlepiej wybrać rolki do jazdy rekreacyjnej z możliwością zmiany rozmiaru. Rolki dla dzieci regulowane pozwalają regulować swój rozmiar w rozpiętości od 3 do nawet 5 rozmiarów. Jest to bardzo ważne w przypadku małych dzieci, które szybko rosną. Rolki regulowane lepiej dopasujemy do ciągle zmieniającej się stopy i posłużą dziecku przynajmniej przez kilka sezonów.

Oprócz rozmiaru rolek, kolejnym bardzo ważnym parametrem jest ich budowa. Głównie od tych dwóch cech zależy komfort i bezpieczeństwo jazdy. Stopa powinna być bardzo dobrze dopasowana do wnętrza buta - nie może się w nim ślizgać, ani przesuwać. Rolki mogą być też zrobione z miękkiego tworzywa, które jest bardziej przewiewne, ale to twarde rolki zapewniają lepszą stabilizację i chronią stawy skokowe, co może zapobiec ewentualnej kontuzji.

Jakie wybrać rolki dla zaawansowanych użytkowników?

Gdy nasze dziecko już w młodym wieku będzie chętne do jazdy na rolkach, wtedy istnieje duża szansa na to, że jako nastolatek będzie ono ich zaawansowanym użytkownikiem. Starszym dzieciom zazwyczaj nie wystarczy już podstawowy sprzęt - chcą jeździć szybciej i wykonywać przy tym akrobacje. Potrzebuje wtedy bardziej specjalistycznych, ale wciąż bezpiecznych rolek. Ich konstrukcja różni się od rolek rekreacyjnych - powinny być lżejsze i bardziej zwrotne. Właśnie takie cechy mają np. rolki z trzema kółkami, które pozwalają na rozwinięcie prędkości również na nierównych powierzchniach.

Rodzaj kół to tak naprawdę podstawowy element, który wpływa na szybkość i zwrotność rolek. Rolki do szybkiej jazdy posiadają duże koła i zazwyczaj również niskie buty, które nie krępują ruchów w stawie skokowym. Odwrotnie jest w przypadku rolek do wykonywania akrobacji, tzw. rolek agresywnych. Mają one małe koła i często są one w różnych rozmiarach. Takie rolki są też cięższe, ale można nimi jeździć po skateparkach i wykonywać różnorodne triki. Z kolei rolki freestyle mają duże i blisko osadzone koła, które są bardzo zwrotne i pozwalają na szybką jazdę slalomem. Jak widać wybór bardziej zaawansowanych rolek jest ściśle uzależniony od tego, w jaki sposób nasze starsze dzieci zamierzają na nich jeździć. Niektórzy rodzice zastanawiają się też, czy rolki dla dziewczyny powinny być inaczej zbudowane, niż rolki dla chłopca, ale płeć dziecka nie ma żadnego znaczenia przy wyborze rolek.

Najważniejsza jest bezpieczna i komfortowa jazda

Rolki młodzieżowe również muszą być bardzo dobrze dopasowane i wybór odpowiedniego rozmiaru jest w tym przypadku nawet ważniejszy, niż gdy wybieramy rolki dla małych dzieci. Nastolatkom kupuje się zazwyczaj już konkretny rozmiar buta, a więc musi być on od razu świetnie dopasowany. Zbyt luźne rolki mogą powodować kontuzje, a w zbyt ciasnych rolkach jazda będzie niekomfortowa, a nawet bolesna, dlatego tak ważny jest sam etap mierzenia rolek. Do wybrania prawidłowego rozmiaru potrzebne jest ustalenie długości stopy - od pięty do najdłuższego palca. Przymiarki należy dokonywać w godzinach popołudniowych, gdyż stopa po całym dniu aktywności ma trochę inny rozmiar, niż zaraz po przebudzeniu się. Warto też odpowiednio dociążyć stopę, czyli wypchnąć do przodu kolano, gdyż właśnie taką pozycję przyjmujemy podczas jazdy.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając rolki?

Wiemy już, że bardzo ważny parametrem rolek jest rozmiar, liczba i umiejscowienie kółek, ale oprócz tego istotny jest też materiał z jakiego zostały wykonane. Kółka plastikowe mają słabą jakość i jazda w nich jest niekomfortowa, dlatego najlepiej wybrać kółka kauczukowe. Im wyższa jest ich twardość, tym szybciej można na nich jeździć. Jako, że rolki powinny przede wszystkim spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa, należy kupować je u sprawdzonych i wiodących dostawców, takich jak sklep internetowy PESport.com.pl. Na samym końcu możemy też spojrzeć na ich wizualną stronę. Rolki dla dziewczyny mają zazwyczaj jaśniejsze i bardziej żywe kolory, a rolki dla chłopca są dostępne często w odcieniach granatu lub szarości.