Dodaj obiekt sportowydodaj klub sportowydodaj wydarzenie sportowe

Logowanie Rejestracja »» Przypomnij hasło
Jesteś tutaj: » Strona główna  / Artykuły  / Ćwiczenia z gumą oporową – kiedy można spodziewać się pierwszych efektów?

Ćwiczenia z gumą oporową – kiedy można spodziewać się pierwszych efektów?

Regularne ćwiczenia z gumą efekty mogą przynieść stosunkowo szybko. To niewielkie i tanie urządzenie znacznie urozmaica trening oraz pozwala na bezpieczne i sprawne rozwijanie własnej kondycji. Jak działają gumy oporowe?

Guma oporowa – co to i jak działa?

Guma oporowa to urządzenie coraz częściej wykorzystywane nie tylko przez terapeutów. Sprawdzają się zarówno do ćwiczeń siłowych, odchudzających jak i tych ujędrniających ciało. Jak wskazuje ich nazwa, są fragmentem gumy, która ma różną rozciągliwość. Często konkretne firmy dopasowują kolorystycznie stopień rozciągliwości. Trening z gumami efekty przynosi zwykle dość szybko, zwłaszcza gdy jest wykonywany poprawnie. Guma powinna utrudniać ćwiczenie, ale nie sprawiać, by wymagało nadmiernego wysiłku.

Jakie są rodzaje gum do ćwiczeń?

Z powodu dużej popularności, istnieje wiele rodzajów gum do ćwiczeń. Najczęściej wybierane przez amatorów są tzw. mini bands, które mają formę niezbyt długiej pętli. Mogą wspomóc w ogólnorozwojowych treningach czy w rehabilitacji. Istnieją również tzw. expanders, które są zwykle prostymi fragmentami gumy z uchwytami na końcu, które są skuteczne na przykład w ćwiczeniach mięśni pleców. Polegają one na np. podciąganiu urządzenia. Takie ćwiczenia z gumą oporową efekt będą miały najlepszy, gdy zwiększa się stopniowo poziom trudności zadań.

Jak wykonać podstawowe ćwiczenia z gumą typu mini bands?

Do podstawowych ćwiczeń z tego typu gumą oporową zaliczają się wykroki w bok. Gumę zakłada się na środku ud i wykonuje się wyrzuty nóg lub też robi się krok dostawny. Dzięki temu mięśnie odczuwają większy opór i sprawniej się rozwijają. Należy jednak pamiętać, że tego typu ćwiczenia mogą dodatkowo obciążać kolana lub inne fragmenty ciała, dlatego osoby posiadające problemy zdrowotne, powinny najpierw skonsultować się ze specjalistą.

To powtórzenia są najważniejsze w treningu!

Trening z gumą efekty przyniesie tylko wtedy, gdy będzie wykonywany regularnie i z odpowiednią liczbą powtórzeń w danej serii. To one zmuszają mięśnie do regularnej pracy i następnie doprowadzają do ich stopniowego rozwoju oraz poprawy kondycji. Na przykład plank z unoszeniem nóg powinniśmy na początku wykonywać około dziesięciu razy, a następnie odpoczywać przez tyle samo sekund. To samo dotyczy unoszenia nóg przy leżeniu bokiem.

Kiedy będą widoczne efekty ćwiczeń?

Wszystko zależy od sposobu wykonywania treningu oraz kondycji osoby ćwiczącej. Na pewno niemal od razu można dostrzec poprawione samopoczucie, wynikające z pobudzenia krążenia. Najszybciej efekty zobaczą osoby, które cierpią na nadwagę i mają bardzo słabą kondycję, ponieważ w takiej sytuacji pojawiają się one najprędzej. Im bardziej wysportowana jest ćwicząca osoba, tym wolniej będzie przychodził rozwój w treningu, ale to wcale nie oznacza, że nie będzie on wcale widoczny!

Jeśli chcesz efektywnie ćwiczyć z gumą treningową, zaopatrz się w co najmniej dwie rozciągliwości, aby sprawdzić, które najlepiej wpasowują się w Twój tryb ćwiczeń. Dodatkowo, dzięki temu będziesz mógł wymieniać urządzenie, zależnie od dnia i koncepcji treningu.