Dodaj obiekt sportowydodaj klub sportowydodaj wydarzenie sportowe

Logowanie Rejestracja »» Przypomnij hasło
Jesteś tutaj: » Strona główna  / Artykuły  / Rehabilitacja sportowa - jak wygląda i dlaczego jest tak ważna w karierze sportowca?

Rehabilitacja sportowa - jak wygląda i dlaczego jest tak ważna w karierze sportowca?

Z całą pewnością można stwierdzić, że rehabilitacja sportowa wraz z upływem czasu bardzo nabiera na znaczeniu w przypadku wielu sportowców, zarówno amatorów, jak i specjalistów. Warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat, a także zapoznać się z głównymi zaletami tego rodzaju działań.

Aktywność sportowa


Regularna aktywność sportowa w obecnych czasach cieszy się coraz większą popularnością wśród wielu osób. Dotyczy to zarówno osób początkujących, jak i zawodowych sportowców. Głównym celem aktywności fizycznej jest dbałość o zdrowie, a także dobrą kondycję. Sport stawia przed zawodnikami coraz więcej wyzwań. Wymaga się od nich, aby byli szybsi i sprawniejsi, a efekty mogły być osiągane w znacznie krótszym czasie, bez wymaganej regeneracji. Dlatego zdarza się, że podczas uprawiania intensywnego sportu chodzi do różnego rodzaju urazów, przeciążeń, a także kontuzji, co dotyczy zarówno amatorów, jak i profesjonalnych sportowców. W tym przypadku idealnym rozwiązaniem będzie rehabilitacja sportowa.

Istota rehabilitacji sportowej


Wiele osób zastanawia się, dlaczego ważna jest rehabilitacja sportowa. Z całą pewnością można stwierdzić, że tego rodzaju działania mają szereg zalet. Wśród nich przede wszystkim wyróżnia się utrzymywanie organizmu w pełnej sprawności, a także możliwość rozluźnienia spiętych mięśni. Oprócz tego rehabilitacja umożliwia zrelaksowanie się po intensywnym wysiłku fizycznym, a także zmniejsza ryzyko pojawienia się dolegliwości bólowych, które są w bezpośredni sposób związane z przeciążeniami mięśni.

Czym jest rehabilitacja sportowa?


Rehabilitacja sportowa uznawana jest za cały proces leczenia, a także prowadzenia terapii problemów związanych z narządem ruchu u wszystkich osób, które uprawiają regularną aktywność fizyczną. Dotyczy to zarówno osób początkujących, jak i bardziej zaawansowanych sportowców. Rehabilitacja dla sportowców z całą pewnością umożliwia uzyskanie poprawy osiąganych wyników, a także przyspiesza proces regeneracji organizmu po wykonanym treningu. Oprócz tego profesjonalnie prowadzona rehabilitacja sportowa umożliwia również leczenie pewnych schorzeń, a także może przywracać dobry stan zdrowia po przebytych kontuzjach lub urazach, na co warto zwrócić szczególną uwagę.

Dla kogo rehabilitacja sportowa?


Z rehabilitacji sportowej może skorzystać każda osoba, która w regularny sposób uprawia aktywność fizyczną, niezależnie od tego, czy jest ona początkująca, czy też bardziej zaawansowana. Dzięki takim działaniom możliwa jest zarówno poprawa osiąganych wyników, jak i zmniejszenie dolegliwości, które są związane z przebytymi urazami lub kontuzjami. Oprócz tego w rehabilitacji sportowej mogą brać również udział osoby, które uprawiają sporty wyczynowe, a także osoby, które dopiero planują rozpoczęcie treningów lub wracają do nich po latach.

Rozpoczęcie rehabilitacji sportowej


Przed rozpoczęciem rehabilitacji sportowej powinna zostać dokonana bardzo dokładna ocena stanu zdrowia osoby, która ma brać w niej udział. Szczegółowej ocenie powinien zostać poddany zarówno system kostny, jak i system mięśniowy. Jest to bardzo ważna kwestia, która ma wpływ na odpowiednie dopasowanie proponowanych danej osobie działań. Dlatego przed rozpoczęciem rehabilitacji warto umówić się na konsultację z fizjoterapeutą, który na pewno wskaże odpowiedni kierunek działań.

Co obejmuje rehabilitacja sportowa?


Rehabilitacja sportowa swoim zakresem obejmuje bardzo zróżnicowane działania. Wśród nich wymienia się zarówno ćwiczenia realizowane z fizjoterapeutą, jak i zadania wykonywane w sposób samodzielny. Najważniejsze w całym procesie są techniki powięziowo-mięśniowe, a także trening personalny. Celem prowadzenia takich działań jest poprawa kondycji, a także ogólnej sprawności danej osoby. Oprócz tego może zwiększyć się również poczucie kontroli, a także ogólna wytrzymałość człowieka, co jest bardzo istotnym aspektem realizowanych treningów.

Zabiegi terapeutyczne


W ramach rehabilitacji sportowej realizowane są również liczne zabiegi terapeutyczne, które mają niezwykle skuteczne efekty. Wśród nich wymienia się następujące procesy:


- fizykoterapia, której głównym celem jest zmniejszenie dolegliwości bólowych,
- kinesiology taping, dzięki któremu również możliwe jest zmniejszenie poziomu odczuwanego bólu mięśni,
- masaż sportowy, który w pozytywny sposób wpływa na stan mięśni,
- nerwowo-mięśniowe torowanie ruchu PNF, co ma wpływ na odpowiednią ruchomość stawów oraz ich elastyczność.

Rehabilitacja u osób zdrowych


Rehabilitacja sportowa z powodzeniem może być realizowana u osób zdrowych, które nie mają żadnych problemów ze zdrowiem. Wszystkie podejmowane działania dobierane są w sposób indywidualny do potrzeb danej osoby, dlatego są tak skuteczne oraz efektywne. Dodatkowo dobrane ćwiczenia powinny być dostosowane do dyscypliny sportu, jaka jest uprawiana przez sportowca. To właśnie od tego w dużej mierze zależny jest dobór oferowanych ćwiczeń. W rehabilitacji sportowej bardzo duży nacisk kładzie się na funkcjonalność, czyli poprawę sprawności tego narządu, który jest najbardziej wykorzystywany podczas wykonywanych ćwiczeń.

Rehabilitacja po urazach i kontuzjach


Rehabilitacja sportowa idealnie sprawdzi się również w przypadku stanów bezpośrednio po urazach oraz kontuzjach. Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom możliwy jest bardzo szybki powrót do wcześniejszej sprawności, co ma bardzo duże znaczenie w przypadku sportowców. Ćwiczenia powinny być dobrane przez wyspecjalizowanego fizjoterapeutę, który ma niezbędną wiedzę oraz doświadczenie w prowadzeniu tego rodzaju zajęć. Dzięki temu rehabilitacja sportowa na pewno okaże się bardzo pomocna w licznych problemach.

Partnerem artykułu jest gabinet rehabilitacji i fizjoterapii R-cito