Dodaj obiekt sportowydodaj klub sportowydodaj wydarzenie sportowe

Logowanie Rejestracja »» Przypomnij hasło
Jesteś tutaj: » Strona główna  / Artykuły  / Jaki zestaw wędkarski wybrać do łowienia ryb?

Jaki zestaw wędkarski wybrać do łowienia ryb?

Wędkarstwo to bardzo popularne hobby, także i w Polsce. Dla wielu osób jest to najlepsza forma relaksu i spędzania wolnego czasu. Do łowienia ryb potrzebny jest jednak odpowiedni zestaw wędkarski. Przed jego zakupem, warto określić gatunek ryb, które mają być łowione. W Polsce najpopularniejsze drapieżniki to szczupaki, sandacze, sumy i okonie. Z kolei z białorybu łowi się przede wszystkim płocie, karasie, leszcze, karpie czy liny.

Idealny do łowienia drapieżników zestaw wędkarski spinningowy

W Polsce metoda spinningowa cieszy się bardzo dużą popularnością. Wiele osób swoją przygodę z wędkarstwem zaczyna właśnie od niej. Oczywiście na samym początku nie trzeba inwestować w rozbudowany zestaw wędkarski spinningowy. Wystarczy zacząć od zakupu sprzętu do łowienia szczupaków - często spotykanych ryb drapieżnych. Oczywiście nie oznacza to, że przy okazji nie będzie można łowić okoni lub sandaczy. 

Podstawą zestawu wędkarskiego od ekspert-sklep.pl dedykowanego do wędkarstwa spinningowego są oczywiście wędka i kołowrotek. Na początku warto postawić na niezbyt długie wędzisko, które sprawdzi się przy rybach małych i średnich. Kolejnym istotnym elementem jest kołowrotek, który musi być dobrze wyważony. Zestaw uzupełnia żyłka wędkarska w rozmiarze 0,16-0,18 mm. Warto też mieć pod ręką pudełko z przynętami, aby wejść na dobre w świat spinningu. 

Zestaw wędkarski do metody gruntowej feeder 

Metoda gruntowa także jest bardzo popularną techniką łowienia ryb. Jest idealna dla osób, które lubią statyczne działanie i cenią sobie taktyczne podejście do wędkowania. Podstawą jest w tym przypadku wędzisko i kołowrotek. Najlepiej sprawdzają się wędki o długości 3,6 m. Są dobrym wyborem przy połowach na wodach stojących. Można też wybrać zestaw wędkarski z nieco dłuższym wędziskiem, które pozwala na łowienie z większych odległości. Kluczowe znaczenie ma ponadto ciężar wyrzutu kija, który trzeba dobrać odpowiednio do swoich preferencji. 

Kołowrotek w tym przypadku musi działać płynnie. Nie może się zacinać. Warto też przy okazji sprawdzić hamulec. W skład zestawu wędkarskiego do metody gruntowej wchodzi także żyłka. Standardem jest rozmiar od 0,2 do 0,25 mm. 

Jaki zestaw wędkarski wybrać dla siebie?

Zestawy wędkarskie zazwyczaj różnią się od siebie w zależności od wybranej techniki łowienia ryb. Dlatego osoby, które nie chcą na samym starcie wydawać dużej ilości pieniędzy, powinny skupić się raczej na jednej metodzie i to w niej doskonalić swoje umiejętności.