Dodaj obiekt sportowydodaj klub sportowydodaj wydarzenie sportowe

Logowanie Rejestracja »» Przypomnij hasło
Jesteś tutaj: » Strona główna  / Artykuły  / Holowanie narciarzy wodnych - jakie uprawnienia są wymagane?

Holowanie narciarzy wodnych - jakie uprawnienia są wymagane?

Jeżeli zastanawiacie się, jakie uprawnienia trzeba posiadać, żeby holować narciarza wodnego, zachęcamy do lektury naszego krótkiego poradnika. Dowiecie się z niego również, kto wydaje licencję, jak to wygląda od strony prawnej oraz czego można nauczyć się na kursach przygotowawczych. 

Rozrywka a bezpieczeństwo

Holowanie narciarza wodnego wygląda na wspaniałą zabawę – i rzeczywiście nią jest, podobnie jak ciągnięcie za łodzią motorową innych obiektów pływających, na których znajdują się ludzie, takich jak koło, „banan” itp. 

Nie należy jednak zapominać, że nie jest to jedynie beztroski wypoczynek. Duża prędkość oraz znaczne siły, z jakimi mamy tu do czynienia, mogą stanowić potencjalne zagrożenie zarówno dla osoby holowanej, jak i dla pozostałych użytkowników danego akwenu. Koniecznie trzeba też znać techniki pozwalające na bezpieczny start, lądowanie oraz komfortową zabawę na wodzie.

Taka aktywność wiąże się więc z dużą odpowiedzialnością i wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Nic zatem dziwnego, że została ona obwarowana odpowiednimi przepisami.

Holowanie narciarzy wodnych - przepisy

Zgodnie z nimi holowanie za łodzią motorową narciarza wodnego lub innych obiektów pływających wymaga posiadania licencji. Aby móc uzyskać taki dokument, trzeba spełnić następujące wymagania:

  • być pełnoletnim,
  • posiadać patent co najmniej sternika motorowodnego,
  • zdać egzamin.

Posiadacz licencji może legalnie, a przede wszystkim bezpiecznie holować zarówno narciarza, jak i inne typy sprzętu pływającego przeznaczonego do rekreacji. Wyjątek od tej reguły stanowią jachty żaglowe i motorowe. 

Jak wygląda szkolenie?

Pragnąc zwiększyć swoje szanse na pomyślne zdanie egzaminu i uzyskanie licencji, warto wziąć udział w kursie przygotowawczym. Podczas takiego szkolenia uczestnicy poznają wszelkie aspekty mogące mieć wpływ na bezpieczeństwo oraz poziom satysfakcji z uprawianej na wodzie aktywności. 

Do najważniejszych zagadnień poruszanych podczas kursów należą:

  • wiedza dotycząca samego sprzętu,
  • komunikacja sternik-narciarz,
  • zachowanie na wodzie,
  • procedury bezpieczeństwa, 
  • postępowanie w sytuacjach trudnych i niebezpiecznych,
  • przepisy prawa. 

Źródło: https://otss.pl/szkolenia/patenty-motorowodne/holowanie-narciarzy-wodnych-i-obiektow-plywajacych/

Jak wygląda egzamin?

Aby móc do niego przystąpić, trzeba spełniać wszystkie wymienione powyżej warunki oraz wnieść opłatę egzaminacyjną w wysokości 250 zł. Uczniom oraz studentom do ukończenia 26 roku życia przysługuje zniżka w wysokości 50% od tej kwoty. 

Sam egzamin składa się z dwóch elementów:

  • testu teoretycznego – jest to 25 pytań jednokrotnego wyboru,
  • części praktycznej weryfikującej umiejętności egzaminowanego.

Po uzyskaniu pozytywnego wyniku z obu paneli (teorii oraz praktyki) otrzymuje się zaświadczenie o zdaniu egzaminu. Jest ono niezbędne do złożenia wniosku o wydanie licencji.  

Organem wydającym uprawnienia do holowania narciarza wodnego oraz statków powietrznych jest Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego. Koszt wystawienia takiego dokumentu to 50 zł, przy czym uczniom i studentom do 26 roku życia również przysługuje tu zniżka w wysokości 50%.