Dodaj obiekt sportowydodaj klub sportowydodaj wydarzenie sportowe

Logowanie Rejestracja »» Przypomnij hasło
Jesteś tutaj: » Strona główna  / Artykuły  / Jaka mata do ćwiczeń będzie dla Ciebie najlepsza? Odpowiadamy

Jaka mata do ćwiczeń będzie dla Ciebie najlepsza? Odpowiadamy

Jakie są rodzaje mat do ćwiczeń?

Abyś mógł wybrać najlepszą matę, musisz wiedzieć, na jaki jej rodzaj się zdecydować. Wyróżnia się:

- maty gimnastyczne – mają zastosowanie przede wszystkim przy wykonywaniu ćwiczeń korekcyjnych i rehabilitacyjnych,

- maty do jogi, które są cienkie i antypoślizgowe,

- maty treningowe, czyli najbardziej uniwersalne. Przydają się do fitnessu, aerobiku oraz pilatesu.

Ustal zatem, jaki jest cel Twoich ćwiczeń i na tej podstawie dokonaj wyboru odpowiedniej maty.

Najlepsza mata do ćwiczeń – co powinno ją charakteryzować?

Już wiesz, na jaki rodzaj maty się zdecydować. To jednak jeszcze nie wszystko. Zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii – pozwoli Ci to na podjęcie najlepszej decyzji.

Grubość maty

Jaka mata do ćwiczeń będzie odpowiednia? Jeżeli uprawiasz jogę, możesz zdecydować się na zakup cienkiego modelu. Jeżeli jednak Twoje ćwiczenia wymagają amortyzacji, zainwestuj w grubszą matę, wykonaną z gęstszego tworzywa. Dzięki temu będziesz mógł trenować w każdej pozycji – także na plecach i na brzuchu.

Materiał wykonania

Wybierając matę do ćwiczeń, zdecyduj się na tę, która została wykonana z trwałego i solidnego materiału. Ważne, by był on przyjazny dla skóry oraz łatwy w czyszczeniu. Atutem będzie możliwość wyprania w pralce.

Przyczepność do podłoża

Niezależnie od tego, jak intensywny ma być Twój trening, Twoje bezpieczeństwo powinno być zawsze priorytetem. Dlatego też mata do ćwiczeń musi charakteryzować się bardzo dobrą przyczepnością do podłoża. Dzięki temu możesz mieć pewność, że nie zmieni swojego położenia nawet podczas najbardziej dynamicznych ćwiczeń.

Wygoda użytkowania

Dobrze dobrana mata musi być wygodna w użytkowaniu. Co to tak właściwie oznacza? Zwinięcie jej w rulon nie powinno stanowić żadnego problemu. Dobrze, gdyby była wyposażona w pasy ściągające oraz w pasek do przenoszenia. Dzięki temu bez problemu zabierzesz ją ze sobą wszędzie, gdzie tylko chcesz.

Atrakcyjny wygląd

Mata będzie Ci towarzyszyć przez dłuższy czas. Z tego też powodu warto postawić na model, który zachwyci Cię swoim wyglądem. Wybierz matę w swoim ulubionym kolorze lub opatrzoną ciekawym wzorem, a każdy trening przyniesie Ci jeszcze więcej przyjemności.