Dodaj obiekt sportowydodaj klub sportowydodaj wydarzenie sportowe

Logowanie Rejestracja »» Przypomnij hasło
Jesteś tutaj: » Strona główna  / Dyscypliny sportowe  / boks

boksInformacje o dyscyplinie


Boks jest sportem walki, polegającym na zmaganiach dwóch zawodników walczących ze sobą w tzw. ringu z użyciem wyłącznie pięści, na które nakłada się rękawice. Ciosy bokserskie można podzielić na proste, sierpowe i ciosy zadawane od dołu (tzw. haki). Domeną tego sportu jest uderzanie wyłącznie w ciało od pasa w górę z pominięciem uderzeń w plecy oraz w tył głowy. Jeśli chodzi o uderzenia w głowę, można uderzać wyłącznie w przód głowy oraz w jej oba boki (część skroniowa głowy do linii uszu).

Pięściarze stosują różnego rodzaju uniki za pomocą balansu ciała, bloków i przez cały czas trwania walki trzymają tzw. gardę, czyli odpowiednie zasłonięcie się pięściami w celu uniknięcia ciosów ze strony przeciwnika. Kluczową sprawą jest umiejętność trzymania dystansu, praca nóg i łączenie sprawnego poruszania się w ringu z technikami ataku i obrony.
W boksie niezwykle istotna jest taktyka, czyli organizowanie walki w oparciu o wcześniej zebrane informacje na temat przeciwnika, uzupełniane obserwacjami podczas walki, wykorzystywanie jego słabości i własnych atutów w drodze do zwycięstwa. Stosowanie odpowiedniej taktyki zależy wyłącznie od aktualnej sytuacji na ringu.

Zawodnik powinien umieć się dostosowywać do warunków, jakie dyktuje przeciwnik, lecz głównie winien starać się narzucać swój styl walki. Zachowanie się bokserów na ringu jest determinowane w dużym stopniu ich kondycją moralno-psychiczną, wolą walki, wiarą we własne siły i umiejętności. Przejęcie inicjatywy, do której każdy pięściarz stara się dążyć, wynika w dużej mierze z jego przewagi psychicznej w trakcie starcia. » czytaj więcej

osoby (23) » zobacz wszystkich

boks kluby sportowe (40) » zobacz wszystkie