Dodaj obiekt sportowydodaj klub sportowydodaj wydarzenie sportowe

Logowanie Rejestracja »» Przypomnij hasło
Jesteś tutaj: » Strona główna  / Dyscypliny sportowe  / snooker

snookerInformacje o dyscyplinie


Snooker jest to gra z rodziny „bilardowych”, powstała po przekształceniu bilarda angielskiego pod koniec XIX wieku w Indiach. Za pomysłodawców snookera uważa się brytyjskich żołnierzy stacjonujących wówczas w Jubbulpore (Indie). Od zwykłego pool-bilarda, czy bilarda angielskiego różni się przede wszystkim wymiarem stołu, ilością bil i zasadami. Podobna jest etykieta, regulująca elegancki sposób ubierania się, wysoką kulturę, spokój i opanowanie grających. Podobnie jak bilard jest to gra dla dżentelmenów.

W snookera zawodnicy grają na 12-stopowym stole (stosunek długości do szerokości wynosi 2:1) piętnastoma czerwonymi bilami ułożonymi w trójkąt, jedną czarną, różową, niebieską, żółtą, zieloną, brązową i białą bilą do rozgrywania partii. Stół posiada 6 łuz, 4 w rogach oraz 2 na dłuższych bandach. Snookerowy mecz podzielony jest na frejmy (ang. frame), czyli po prostu partie.

Wielkość stołu, rozmiary łuz oraz bil sprawiają, że snooker jest grą zdecydowanie trudniejszą od standardowego bilarda. Odległości na stole, bardzo małe łuzy i dużo mniejsze bile utrudniają grającym wbijanie. Dodatkowo dochodzi do tego niezwykle rozbudowana taktyka, gdyż każda sytuacja na stole jest sytuacją nową, wcześniej zawodnikom nieznaną i należy inaczej ją rozumieć. Każda sytuacja stwarza multum możliwości rozgrywania partii, co sprawia, że gracze są nieprzewidywalni. Wyłącznie mozolny trening jest w stanie wykształcić w graczach poczucie pewności wbicia, nauczyć pewnych schematów i strategicznego myślenia kilka ruchów w przód. » czytaj więcej

snooker ośrodki sportowe (51) » zobacz wszystkie

osoby (8) » zobacz wszystkich

snooker kluby sportowe (1) » zobacz wszystkie