Dodaj obiekt sportowydodaj klub sportowydodaj wydarzenie sportowe

Logowanie Rejestracja »» Przypomnij hasło
Jesteś tutaj: » Strona główna  / Informacje o dyscyplinach  / Bmx

bmx

bmx ArenaSportu.pl jest idealnym miejscem dla wszystkich uprawiających jazdę na BMXie. To nie tylko aktualna baza klubów, skateparków i wydarzeń sportowych z całej Polski ale również społeczność, którą możesz tworzyć razem z nami.

Zapraszamy wszystkich chętnych do rejestracji - pozwól się odnaleźć innym, a także sam dodawaj kluby, skateparki i organizuj zawody.

Oprócz tego u nas poznasz rodzaje trików, a także dowiesz się więcej o zawodach i historii tej dyscypliny.

Czym jest jazda na BMXie rozwiń rozwiń

Czym jest jazda na BMXie zwiń zwiń


BMX to dyscyplina rowerowa polegająca na jeździe na małych, lekkich i zwrotnych rowerach (o takiej samej nazwie – BMX), pokonywaniu na nich różnych przeszkód i nierówności terenowych. Nazywa się ją często rowerowym motocrossem, gdyż zawody BMX są rozgrywane w podobny sposób do motocyklowych zawodów przełajowych. Zawodnicy startują jednocześnie z pasa startowego o odpowiedniej szerokości i następnie pokonują od kilku do kilkudziesięciu okrążeń toru – każde okrążenie ok. 300–400 m długości.

Historia BMXów rozwiń rozwiń

Historia BMXów zwiń zwiń


Dyscyplina powstała w południowej Kalifornii w latach 70-tych. Jeżdżono na rowerach z kołami najwyżej 20-calowymi, posiadającymi wzmocnioną i bardzo uproszczoną konstrukcję bez przerzutek. Tak w zasadzie pozostało bez zmian do dziś, z drobnymi modyfikacjami wprowadzonymi do rowerów przeznaczonych do konkurencji akrobatycznych, które pojawiły się w latach 80-tych. W celu ułatwienia wykonywania ewolucji na tych rowerach dodano specjalne podnóżki na stopy, na wysokości osi przedniej i tylnej.

W tym samym czasie popularność nowej i szybko rozwijającej się dyscypliny zaczęły przyćmiewać jeszcze nowsze sporty rowerowe – rowery górskie oraz rowery trialowe, które pozwalały na osiąganie większych prędkości i umożliwiały pokonywanie trudniejszych tras. BMX wciąż jednak utrzymywało i zyskiwało nowych oddanych fanów, przede wszystkim w USA, Kanadzie i Australii. Największą popularnością cieszą się zawody odbywające się w ramach wielkiego święta sportów ekstremalnych – Letnich X – Games rozgrywanych corocznie od 1995 roku. W 2008 roku dyscyplina ta zadebiutowała na igrzyskach olimpijskich odbywających się wówczas w Pekinie.

BMX cieszy się również całkiem sporą popularnością w Polsce. W naszym kraju działa obecnie kilka organizacji skupiających miłośników tego sportu, takich jak: Stowarzyszenie Alternatywa BMX z Łodzi czy Stowarzyszenie Sportów Ekstremalnych w Bydgoszcz.

Rodzaje zawodów rozwiń rozwiń

Rodzaje zawodów zwiń zwiń

Poza opisaną wyżej klasyczną formułą zawodów BMX, w ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się inne, freestyle’owe odmiany dyscypliny.

Street to konkurencja polegająca na jeździe po mieście, z wykorzystaniem wszelkich wytworów architektury miejskiej i przeszkód ulicznych takich jak schody, poręcze, murki etc. Skakanie po pionowych rampach to dyscyplina BMX zwana Vert. Ewolucje wykonywane na płaskim terenie to Flatland. W ramach tej dyscypliny wykonuje się różne triki stojąc na pegach, pedałach lub napędzając koło pocierając nogą o oponę. Jest to jedna z najbardziej urazogennych dyscyplin BMX. Podczas wykonywania tricków szczególnie narażone na urazy są nadgarstki i stawy. Rowery wykorzystywane w tej odmianie mają nieco odmienną charakterystykę – cechuje je krótka baza kół, bardzo niskie przełożenie, wyposażenie w pegi i rotor oraz w większości przypadków, zupełny brak hamulców, ewentualnie wyposażenie tylko w hamulec przedni. Nazwy Park używa się w odniesieniu do jazdy w specjalnie zaprojektowanych skate-parkach z wykorzystaniem przeszkód typu rampa, quarter, spine. Dirt dumping to, nic innego jak, odmiana BMX polegająca na oddawaniu skoków na specjalnie zaprojektowanych do tych celów torach (ze skoczniami).

Największymi zawodami świata w BMX są Gravity Games i X-Games. Rozgrywa się, ponadto, mistrzostwa świata i puchar świata BMX pod egidą Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI). Od 2008 roku dyscyplina ta jest konkurencją olimpijską.

Rodzaje trików rozwiń rozwiń

Rodzaje trików zwiń zwiń


Do najbardziej znanych ewolucji wykonywanych na rowerach BMX należą:
 1. Bunny hop - najbardziej tradycyjna sztuczka wykonywana na płaskiej nawierzchni. Polega na mocnym wyrwaniu kierownicy do góry i wypchnięciu jej do przodu, co powoduje oderwanie się tylnego koła od podłoża.
 2. 540 - zawodnik obraca się podczas lotu nad krawędzią skoczni o 540 stopni.
 3. 900 - obrót w powietrzu o 900 stopni.
 4. No footer - zawodnik w trakcie lotu zdejmuje nogi z pedałów, jeśli uwalnia ręce mamy do czynienia ze sztuczką zwaną „no hander”.
 5. Nothing - w trakcie lotu zawodnik puszcza rower, po czym ponownie go łapie.
 6. Tail chip - zawodnik w trakcie lotu nad krawędzią skoczni obraca rower o 360 stopni, trzymając go za rączki.
 7. Peg grand - zawodnik wykonuje ślizg na krawędzi skoczni na obydwu podnóżkach.
 8. Fakie grand - jest wersją tricku peg grand wykonywanego do tyłu.
 9. Fakie bar spin - zawodnik podczas lotu nad krawędzią skoczni wykonuje obrót dookoła kierownicą.
 10. Lear air - zawodnik po odbiciu się z krawędzi skoczni leci razem z rowerem, układając się w pozycję pionową.
 11. Back Flip - zawodnik wykonuje salto do tyłu nad skocznią.
 12. Nac nac - trick polegający na przełożeniu nogi nad kierownicą w czasie lotu nad skocznią.
 13. Super manair - rozpostarcie nóg i tułowia w czasie lotu nad skocznią.