ArenaSportu.pl jest idealnym miejscem dla wszystkich uprawiających darts (rzutki). To nie tylko aktualna baza klubów, miejsc do gry i wydarzeń sportowych z całej Polski ale również społeczność, którą możesz tworzyć razem z nami.
Zapraszamy wszystkich chętnych do rejestracji - pozwól się odnaleźć innym osobom, a także sam dodawaj kluby, miejsca, organizuj spotkania lub zawody.
Zapraszamy wszystkich chętnych do rejestracji - pozwól się odnaleźć innym osobom, a także sam dodawaj kluby, miejsca, organizuj spotkania lub zawody.
Oprócz tego u nas poznasz rodzaje gier, a także dowiesz się więcej o sprzęcie i historii tej dyscypliny.
Czym jest darts rozwiń
Czym jest darts zwiń
Darts (inaczej gra w darta, rzutki, lotki) jest zbiorem różnego typu gier, polegających na trafianiu niewielkimi rzutkami w okrągłą tarczę (tablicę do darta) zawieszoną na ścianie. W dzisiejszych czasach darts jest profesjonalnym sportem, a zarazem doskonałą barową rozrywką popularną na całym świecie, a szczególnie w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Stanach Zjednoczonych oraz krajach skandynawskich.
Historia gry w darts rozwiń
Historia gry w darts zwiń
Historia gry w darta nie jest do końca wyjaśniona. Istnieje teoria, że grę wymyślili kilkaset lat temu wojownicy, którzy przerwy pomiędzy bitwami umilali sobie rywalizacją w rzucaniu krótkimi strzałami w dno beczki na wino. Umiejętności wojowników szybko rosły i zaczęto używać słojów drzewa, żeby określać precyzję rzutów. Z czasem grę zaczęto urozmaicać wprowadzając regionalne zasady. Gra zyskiwała na popularności i zaczęto ją uprawiać w pubach podczas biesiad. Gry oraz tarcze do gry różniły się w zależności od miejsca, w których występowały.
Z ciekawostek dotyczących gry w darta na świecie warto przytoczyć, że niegdyś odległość od zawodnika do tarczy wyznaczały trzy ustawione obok siebie skrzynki firmy Hockey & Sons używane do transportu piwa. Skrzynki te miały długość trzech stóp. Po zmienieniu ich wymiarów do długości dwóch stóp używano czterech takich skrzynek. Do dnia dzisiejszego linia, z której oddawane są rzuty, nazywana jest „hockey” lub „oche”.
Istnieje wiele organizacji darta, przy czym najstarszą funkcjonującą do dziś organizacją jest British Darts Organisation (BDO), która została założona w 1973 roku. BDO z kolei jest członkiem WDF (World Darts Federation – Światowa Federacja Darta), założonej w 1976 roku. WDF zrzesza organizacje z około sześćdziesięciu różnych krajów. Od 1977 roku co dwa lata rozgrywane jest WDF World Cup, czyli mistrzostwa reprezentacji narodowych.
W Polsce istnieje kilka organizacji, największa i najbardziej znana to Polska Federacja Darta.
Sprzęt do gry rozwiń
Sprzęt do gry zwiń
Współczesna tarcza do gry w darta zawiera 82 pola punktowane w różny sposób, w zależności od wielkości i usytuowania.
Jest ona podzielona drutami (tzw. pajączkiem) na dwadzieścia promieniście rozchodzących się od środka (bull’s eye - oko byka, czyli niewielkiego koła – 50 punktów, otoczonego wąskim pierścieniem – 25 punktów) trójkątnych pól numerowanych od 1 do 20. Drut dzieli trójkątne pola na cztery części – zewnętrzne wąskie pola punktowane są podwójnie, następne (największe) pola punktowane są pojedynczo, kolejne wąskie pola punktowane są potrójnie, a pola najbliżej środka tarczy punktowane są znów pojedynczo. Pola punktowane potrójnie usytuowane są w połowie odległości między zewnętrznym drutem a środkiem tarczy. Trafienie poza zewnętrzny drut nie jest punktowane.
Największa liczba punktów, jaką można zdobyć w jednej kolejce (trzy kolejne rzuty trzema rzutkami) to 180, czyli trzy trafienia w potrójne 20.
Tarcze mogą być wykonane w różny sposób i z różnych materiałów. Najpopularniejszy typ tarczy występujący w większości pubów wykonany jest z tworzywa sztucznego. Powierzchnia tarczy pokryta jest małymi dziurkami, w które gładko wbijają się plastikowe, tzw. miękkie, groty rzutek. Groty miękkie, mimo że są nietrwałe i często się wyginają i łamią, używane są ze względów bezpieczeństwa. Współczesne tarcze są najczęściej wyposażone w elektroniczny mechanizm zliczania punktów. Są one również zaprogramowane na kilka rodzajów gier dla różnej liczby graczy. Tarcza umieszczona jest pionowo, w taki sposób, aby środek znajdował się na wysokości 173 cm od podłogi. Odległość w poziomie od linii, z której oddawane są rzuty do tarczy powinna wynosić 237 cm.
Współczesne profesjonalne rzutki złożone są najczęściej z kilku części, które połączone są za pomocą gwintów lub na wcisk. Ich masa i kształt uzależnione są od rodzajów używanych komponentów. Najczęściej używa się rzutek o masach od 8 do 20 gram (czasem nawet do ok. 30 g w przypadku rzutek o grotach metalowych).
Rzutki składają się kolejno z:
- grotu – metalowego bądź z tworzywa sztucznego
- tzw. beczki (ang. barrel) – podłużnej części (o różnej masie i różnym kształcie) wykonanej z metalu (np. wolframu), za którą rzutki trzymane są przez zawodników; beczka jest również elementem obciążającym rzutkę
- O-ring – jest to uszczelka służąca do utrwalenia łączenia beczki z shaftem (bez O-ringu rzutki mają tendencję do rozkręcania się); O-ring używany jest również często do łączenia beczek z metalowymi grotami
- shaft – część, która łączy beczkę z piórkiem (zamocowane jest ono we wcięciach na końcu shaftu); jego zadaniem jest również poprawa aerodynamiki lotu rzutki – długość i masa shaftu dobierana jest indywidualnie przez zawodników
- nasadka – jej funkcją jest zacisk na końcówce shaftu, do której przytwierdzone jest piórko
- piórko – zapobiega rotacji rzutki podczas lotu i go stabilizuje; piórka dobierane są w zależności od rodzaju beczek i shaftów; na piórkach nadrukowane są często różne motywy graficzne
- protektor – nylonowa bądź aluminiowa część zabezpieczająca piórko przed uszkodzeniami i składaniem się podczas lotu
Rodzaje gier rozwiń
Rodzaje gier zwiń
Gra w darta polega najczęściej na pojedynkach między dwoma zawodnikami. Jedna partia nazywana jest legiem. Przy dłuższych meczach (w zależności od ustalenia zasad) mecze podzielone są dodatkowo na sety składające się z danej ilości legów. Zawodnicy rzucają na przemian po trzy rzutki do momentu, gdy któryś z nich wygra leg. Oprócz turniejów indywidualnych rozgrywa się również turnieje drużynowe, przy czym zawodnicy przeciwnych drużyn grają najczęściej „jeden na jeden”.
Najpopularniejsze odmiany to:
501 – zawodnicy mają za zadanie osiągnięcie 501 punktów (liczonych „od tyłu”, czyli od 501 do 0). Aby wygrać, dany zawodnik w ostatnim rzucie musi zdobyć dokładnie taką liczbę punktów, jaka mu została do zera. W przypadku, gdy zawodnik rzuci więcej punktów, niż powinien, aby skończyć partię, punkty, które zdobędzie w ostatnim rzucie nie będą naliczone. Istnieje kilka wariantów gry w 501, np.:
- double out – zakończenie musi być wykonane poprzez trafienie w pole podwójnie punktowane,
- master out – zakończenie musi być wykonane poprzez trafienie w pole podwójnie bądź potrójnie punktowane,
- double in – aby rozpocząć naliczanie punktów, zawodnik musi trafić w pole podwójnie punktowane.
301 – zasady takie same, jak w przypadku 501, przy czym należy zdobyć 301 punktów.
Cricket – nieco bardziej skomplikowana gra. Głównym założeniem cricketa jest stopniowe „zamykanie” pól 15, 16, 17, 18, 19, 20 oraz bull’s eye. Zamknięcie danego numeru osiągane jest poprzez trzykrotne trafienie w dane pole (bądź trafienie w pola potrójnie lub podwójnie punktowane).
Istnieje kilka wariantów gry w cricketa. Jednym z popularniejszych jest wariant „nabijania” punktów przeciwnikom. Polega on na tym, że jeśli dany zawodnik ma zamknięte np. 15, to każde kolejne trafienie w to pole skutkuje naliczeniem „punktów karnych” przeciwnikom, którzy nie zamknęli 15. W wariancie tym wygrywa ten zawodnik, który zamknie wszystkie pola i ma najmniejszą liczbę punktów karnych.
Fantasy Park - Warszawa
Warszawa
Kompleks rozrywkowy oferuje klientom różnorodne formy spędzenia wolnego czasu. Mieści się tu...
Klub Bilardowy HADES
Poznań
GODZINY OTWARCIA:
codziennie od 12.00
Klub Bilardowy GREEN CLUB
Gdańsk
Klub Bilardowy Green Club o powierzchni 540 m2 to jeden z największych klubów bilardowych na Pomorzu....
Fantasy Park - Poznań
Poznań
Fantasy Park Sp. z o.o. to międzynarodowa firma zarządzająca centrami rozrywki w obiektach Plaza Center....
Klub Atelier
Warszawa
Klub Atelier powstał na początku lat 90-tych. Wielokrotnie bywały w nim znane gwiazdy snookera i...
CREATOR KLUB
Wrocław
CREATOR KLUB to nowoczesna 6-cio torowana kręgielnia AMF- najlepszego producenta sprzętu i wyposażenia...
Klub bilardowy 3Ball
Nowy Sącz
Klub powstał w grudniu 2010 roku z zamiłowania i zainteresowania właścicieli do gry w bilard i snooker...
Bila Club
Warszawa
Klub znajduje się w pasażu handlowym przy ul. Trakt Brzeski 52, na powierzchni blisko 1.000 m².
Na...
Centrum Sportu Tańca i Zabawy "Dance Factory"
Szczecin
NOWY SQUASH, Szkoła Tańca i SIŁOWNIA W CENTRUM SZCZECINA
Witam!
W Szczecinie przy ulicy Świętopełka...
Klub Na Kotłowem
Kraków
W klubie posiadamy 9cio stopowy stół bilardowy oraz 4 automaty do gry w darta. W poniedziałki i wtorki...