ArenaSportu.pl jest idealnym miejscem dla wszystkich uprawiających narciarstwo wodne. To nie tylko aktualna baza klubów, ośrodków i wydarzeń sportowych z całej Polski ale również społeczność, którą możesz tworzyć razem z nami.
Zapraszamy wszystkich chętnych do rejestracji - pozwól się odnaleźć innym, a także sam dodawaj kluby, ośrodki, organizuj spotkania lub zawody.
Zapraszamy wszystkich chętnych do rejestracji - pozwól się odnaleźć innym, a także sam dodawaj kluby, ośrodki, organizuj spotkania lub zawody.
Oprócz tego u nas poznasz konkurencje narciarstwa wodnego, a także dowiesz się więcej o sprzęcie i historii tej dyscypliny.
Czym jest narciarstwo wodne rozwiń
Czym jest narciarstwo wodne zwiń
Narciarstwo wodne jest dyscypliną sportu, w której zawodnicy jeżdżą po wodzie na jednej lub dwóch specjalnie przystosowanych do tej dyscypliny nartach za holującą motorówką lub elektrycznym wyciągiem narciarskim. Narciarze wodni rywalizują w trzech konkurencjach: jeździe figurowej, skokach na odległość oraz slalomie. Odmianami narciarstwa wodnego są jazda na stopach oraz jazda na desce falowej.
Historia narciarstwa wodnego rozwiń
Historia narciarstwa wodnego zwiń
Za ojca, tudzież wynalazcę dyscypliny uznaje się Amerykanina Ralpha Samulesona, który opatentował narty wodne w 1922 roku. Nowy sport szybko rozprzestrzenił się również poza kontynent i zyskiwał co raz to większą popularność w krajach, w których istniały odpowiednie warunki do jego uprawiania (duże zbiorniki wodne bez fal, takie jak jeziora i zamknięte zatoki morskie).
W 1939 roku założono Amerykańską Federację Nart Wodnych, a jej międzynarodowy odpowiednik, Światowa Federacja Nart Wodnych (WWSU, obecnie IWSF) powstała w 1946 roku w Szwajcarii. Mistrzostwa Świata w dyscyplinie, począwszy od 1953 roku, rozgrywane są co dwa lata.
Mimo, że Międzynarodowy Komitet Olimpijski uznał narty wodne za sport olimpijski już w 1967 roku, dyscyplina ta wciąż nie doczekała się swojego olimpijskiego debiutu. Pokazowe zawody narciarskie z pamiątkowymi medalami rozegrano na Olimpiadzie w Monachium w roku 1972.
Ważnym etapem w historii narciarstwa wodnego było wprowadzenie elektrycznych wyciągów linowych opatentowanych przez Bruno Rixena. Na całym świecie działa już ponad sto takich urządzeń, z czego cztery w Polsce: w Augustowie, Lublinie, Ostródzie i Szczecinku. Ten ostatni jest największym elektrycznym wyciągiem liniowym w Europie – liczy sobie aż 1100 metrów pętli.
Pierwsi narciarze wodni w Polsce pojawili się pod koniec lat 50-tych na śląskich jeziorach Pogoria i Dzierżno, w Augustowie, Szczecinie i na jeziorze Zegrze koło Warszawy. Wkrótce potem z inicjatywy narciarzy klubu Zefir Bytom na Dzierżnie powstała pierwsza polska skocznia. W 1964 z ramienia Polskiego Związku Motorowodnego powołana została Komisja Nart Wodnych, która od tamtej pory zarządza rozwojem sportu w Polsce. W tym samym roku zorganizowane zostały pierwsze Mistrzostwa Polski. Zawodnicy rywalizowali wówczas w czterech konkurencjach: w slalomie, skokach, jeździe figurowej oraz w kombinacji (suma punktów z trzech pierwszych konkurencji).
Konkurencje narciarstwa wodnego rozwiń
Konkurencje narciarstwa wodnego zwiń
W ramach zawodów narciarstwa wodnego rozgrywane są trzy konkurencje:
- Jazda figurowa – w ramach tej konkurencji każdy zawodnik dostaje 20 sekund na wykonanie ewolucji ocenianych i punktowanych przez sędziów. W trakcie dwóch przejazdów narciarze osiągają prędkość od 26 do 36 kilometrów na godzinę.
- Skoki na odległość – w przypadku tej konkurencji zawodnicy wykonują skoki ze skoczni (maksymalna prędkość najazdu to 57 km/h – mężczyźni, 51 km/h – kobiety), a ich odległość obliczana jest na podstawie pomiarów kątów.
- Slalom – jest serią przejazdów, w której zawodnik musi ominąć sześć boi po zewnętrznej przy maksymalnej prędkości 58 km/h (mężczyźni) lub 55 km/h (kobiety). W pierwszym przejeździe prędkość jest mniejsza, a długość linki nie może przekroczyć 18,25 m. W kolejnych przejazdach prędkość zwiększa się systematycznie do dozwolonego maksymalnego limitu przy jednoczesnym skracaniu linki. Zawodnik kontynuuje przejazdy aż do momentu upadku. Zwycięzcą zostaje narciarz z największą ilością ominiętych boi w czasie wszystkich swoich przejazdów.
Sprzęt rozwiń
Sprzęt zwiń
Właściwości i parametry nart wodnych są różne w zależności od tego, czy sport uprawiany jest rekreacyjnie czy wyczynowo oraz od rodzaju konkurencji (w tym drugim przypadku).
Do jazdy rekreacyjnej używa się nart o długości 165 do 175 cm i szerokości 15-20 cm. W tylnej części umieszczona jest specjalna płetwa, której zadaniem jest stabilizowanie całego sprzętu. Skoki na odległość wymagają nart przystosowanych do najazdu na skocznię, przez co są one grubsze i cięższe od nart rekreacyjnych. Wygięte z przodu i z tyłu krótkie oraz szerokie narty używane są przez zawodników startujących w konkurencji jazdy figurowej. Z reguły mają one około 1 m długości oraz 25 cm szerokości. W slalomie jeździ się natomiast na pojedynczej narcie o długości około 165 cm, szerszej z przodu i zwężającej się z tyłu.
Innym ważnym elementem wyposażenia każdego narciarza wodnego są wiązadła, za pomocą których narty są przypinane do stóp. W przypadku tej odmiany narciarstwa, wiązadła wykonane są z gumy. Podobnie jak w przypadku zimowego narciarstwa są one wyposażone w specjalny mechanizm bezpieczeństwa, który uwalnia nogę w razie upadku.
Windsurfingowa Wioska - Wierzbno
Wierzbno
Camping w Wierzbnie znajduje się nad jeziorem Miedwie i godne jest polecenia nie tylko dla wielbicieli...
Krynica Morska
Krynica Morska
Sport w Krynicy Morskiej znajduje się tuż przy korcie. Posiada dużo miejsca do rozłożenia sprzętu i...
Centrum Turystyczno-Sportowe
Nowa Ruda
Wielokrotny organizator imprez rangi międzynarodowej i ogólnopolskiej. Między innymi VI Mistrzostwa...