ArenaSportu.pl jest idealnym miejscem dla wszystkich uprawiających squash. To nie tylko aktualna baza klubów, ośrodków i wydarzeń sportowych z całej Polski ale również społeczność, którą możesz tworzyć razem z nami.
Zapraszamy wszystkich chętnych do rejestracji - pozwól się odnaleźć innym graczom, a także sam dodawaj kluby, ośrodki, organizuj spotkania lub zawody.
Zapraszamy wszystkich chętnych do rejestracji - pozwól się odnaleźć innym graczom, a także sam dodawaj kluby, ośrodki, organizuj spotkania lub zawody.
Oprócz tego u nas poznasz zasady gry w squasha, a także dowiesz się więcej o sprzęcie i historii tej dyscypliny.
Czym jest squash rozwiń
Czym jest squash zwiń
Squash jest dyscypliną sportową podobną do tenisa, w której dwójka lub czwórka graczy rywalizuje ze sobą odbijając piłkę o ścianę, tak by w maksymalnym stopniu utrudnić przeciwnikowi jej ponowne odbicie w wyznaczonym polu. Gra nie jest wpisana na oficjalną listę dyscyplin sportowych ministerstwa sportu, nie znajdziemy jej również wśród dyscyplin olimpijskich, mimo długoletnich starań Światowej Federacji Squash.
Odmianą squasha jest ricochet, który od tego pierwszego różni się tym, że dozwolone jest zagrywanie w sufit.
Historia gry rozwiń
Historia gry zwiń
Dyscyplina narodziła się na początku XIX w londyńskim więzieniu „The Fleet”, w którym znudzeni kryminaliści nie mając warunków do gry w tenisa zaczeli odbijać piłkę od ściany. Z więziennych murów gra niespodziewanie powędrowała do elitarnych szkół dla chłopców, gdzie wprowadzono przekutą piłeczkę, która lekko rozgniatała się przy uderzeniu ze ścianą (stąd nazwa dyscypliny, ang. „squash” - oznacza właśnie „miażdżenie”, „rozgniatanie”), przez co odbijała się inaczej niż piłka tenisowa. Nowy urozmaicający i jednocześnie utrudniający grę element szybko się przyjął, a już w 1894 roku powstały pierwsze korty do gry w squasha. W tym samym roku został on oficjalnie uznany za dyscyplinę sportową w Anglii.
Dyscyplina zaczynała rozpowszechniać się na całym świecie za sprawą brytyjskiej armii. W squasha zaczęto grać wszędzie tam, gdzie stacjonowali brytyjscy żołnierze, między innymi w Południowej Afryce, Indiach, Pakistanie, Egipcie, Australii czy Nowej Zelandii. Do ujednolicenia zasad gry i ich oficjalnego uznania doszło po pierwszej wojnie światowej. Ustalono wówczas, że rozmiary kortu powinny wynosić 32 na 21 stóp (9,75 na 6,4 metra), a sety rozgrywane miały być do piętnastu punktów. Z czasem liczbę tą ograniczono do dziewięciu.
Pierwsze zawodowe mistrzostwa w squasha rozegrano w 1920 roku w Wielkiej Brytanii. Tak jak w kolejnych edycjach, bezkonkurencyjni byli na nich reprezentanci gospodarzy. Z czasem skutecznie zaczęli z nimi rywalizować Australijczycy. Deblowe mistrzostwa świata w squashu rozgrywane są od 1993 roku.
W Polsce squash pojawił się pod koniec lat 90-tych i od tego czasu zyskuje coraz to większą popularność w naszym kraju. Rozwojem squash zajmuje się Polska Federacja Squash z siedzibą w Warszawie.
Zasady gry rozwiń
Zasady gry zwiń
Squash polega na odbijaniu piłki o ścianę w wyznaczonym polu ograniczonym liniami, przy czym uderzenie w linię, inaczej niż w tenisie, traktowane jest jako aut. Podczas serwu zawodnik musi stać przynajmniej jedną całą stopą w polu serwisowym. Po serwie, piłka musi bezpośrednio uderzyć o ścianę frontową pomiędzy linią autu i linią serwu a następnie trafić w przeciwległe pole półkortu. Po odbiciu się od ściany frontowej może ona uderzyć o ścianę boczną lub tylną.
Po prawidłowo wykonanym serwisie zawodnicy kolejno odbijają piłkę, do momentu aż któremuś z nich nie uda się wykonać prawidłowego odbicia. Odbicie zostanie uznane za poprawne, jeżeli piłka zostanie uderzona zanim zdąży odbić się drugi raz od podłogi i posłana bezpośrednio na ścianę frontową powyżej blachy i poniżej linii autu.
Odbicie uznaje się za nieprawidłowe w następujących sytuacjach: piłka zdąży odbić się więcej niż jeden raz od podłogi, zostanie odbita dwa razy pod rząd przez tego samego gracza; jeżeli po odbiciu, zanim dotrze do ściany frontowej, odbije się od podłogi, jeżeli uderzy w blachę, w linię autu albo nad nią.
Jednym z ważniejszych przepisów w squashu są zasady dotyczące przyznawania letu. Takim mianem określa się nierozstrzygniętą wymianę piłek, w której nie przyznaje się punktu. Grę wznawia serwujący, z tego samego co ostatnio pola serwu (normalnie podczas gry po każdej wygranej piłce pole to, do momentu utraty punktu, serwujący musi zmieniać na przeciwne). Let przyznaje się w następujących sytuacjach: zawodnik przeszkadza przeciwnikowi w wykonaniu odbicia, zawodnik odbija piłkę w taki sposób, że po odbiciu jej tor lotu pokrywa się z pozycją zawodnika w stosunku do przeciwnika (zasłanianie piłki), piłka w trakcie gry dotyka jakiegokolwiek przedmiotu leżącego na podłodze, zawodnik rezygnuje z wykonaniu odbicia w obliczu groźby uderzenia przeciwnika piłką lub rakietą, gracz odbierający nie jest gotowy i z tego powodu nie spróbuje nawet odebrać piłki, piłka pęka w trakcie meczu.
Mecz może trwać do dwóch lub trzech wygranych setów. Set rozgrywany jest do 9 lub 11 punktów. W pierwszej sytuacji punkt można zdobyć tylko i wyłącznie ze swojego serwisu - w przypadku przegrania piłki przy swoim serwie następuje strata i prawo serwu, bez zdobycia punktu, przechodzi na przeciwnika. W drugim systemie punktowania (do 11 punktów) zawodnicy zdobywają punkty niezależnie od tego, która strona serwuje - każda rozegrana piłka jest kolejnym punktem. Set musi skończyć się dwupunktową przewagą któregoś z zawodników.
Boisko i sprzęt do gry rozwiń
Boisko i sprzęt do gry zwiń
Wymiary kortu do gry w squasha określone zostały w 1920 roku przez Międzynarodową Federację Squash i od tamtej pory nie uległy zmianie. Wynoszą one: długość - 9750 mm, szerokość: 6400 mm. Ze wszystkich czterech stron kort zamknięty musi być ścianami. Ściana tylna zazwyczaj wykonana jest ze szkła, a podłogę najczęściej stanowi parkiet.
Profesjonalne rakiety do squash w większości przypadków wykonane są z włókien grafitowych z niewielkimi domieszkami kevlaru, boronu a bardzo często tytanu. Mieszanka taka czyni rakiety lżejszymi, sztywniejszymi i jednocześnie bezpieczniejszymi w użyciu. W squashu używa się naciągów syntetycznych tworzących płaszczyznę zbudowaną z dwóch skrzyżowanych i przeplatających się nawzajem warstw.
Siła naciągu wynosi zazwyczaj 11-14 kg. Naciąg i jego zakończenia nie powinny wystawać poza główkę rakiety, jeśli sytuacji tej nie da się uniknąć, naciąg i jego zakończenia powinny być schowane pod wykonaną z elastycznego materiału listwą ochronną. Konstrukcja rakiety powinna pochłaniać większość drgań, co chroni gracza przed kontuzjami łokcia lub barku. Czasami w tym celu stosuje się specjalne gumki, wkładane między "struny”. Ciężar rakiety powinien kształtować się w granicach 145-165 gramów, a jej długość nie powinna przekraczać 686 mm. Długość główki zazwyczaj nie osiąga więcej niż 500 cm² i zmniejsza się ona w zależności od poziomu umiejętności gracza (mała główka wymaga dokładnego uderzenia). Głębokość ramy rakiety to około 26 mm.
Piłka do gry w squasha charakteryzuje się raczej niewielkimi rozmiarami (średnica ok. 40 mm, waga – 24 gramy) i jest wykonana z gumy. Istnieją różne rodzaje piłek, zróżnicowane ze względu na szybkość, co pozwala dostosować je do indywidualnych potrzeb i umiejętności zawodnika. O rodzaju piłki informuje nas kolor kropki umieszczonej na jej obwodzie. Kropką w kolorze żółtym oznakowana jest piłka bardzo wolna, biały wyróżnia piłkę wolną. Piłkę średnią poznamy po kropce w kolorze czerwonym, a szybką w niebieskim.
Podczas gry w squasha, zwłaszcza graczom początkującym zaleca się noszenie specjalnych okularów ochronnych. Często zamiast tradycyjnych ramion stosuje się w nich elastyczny pasek, co poprawia komfort gry.
Centrum Rekreacji FART
Wola Podłężna
Centrum Rekreacji FART oferuje możliwość gry w squasha będącej bardzo dobrym pomysłem na spędzienie...
Feniks
Poznań
Feniks to klub squash'owy, posiadający dwa korty wraz z przylegającymi szatniami wyposażonymi w...
Centrum Sportu i Rekreacji Cascada
Kraków
Centrum Sportu i Rekreacji "Cascada" posiada basen, korty tenisowe, squash, aerobic, siłownię, solarium,...
Śródmiejski Ośrodek Rekreacji Solec
Warszawa
Śródmiejski Ośrodek Rekreacji Solec zaprasza na korty tenisowe (Pod Balonem), które są ogrzewane,...
Promenada Country Club
Warszawa
Promenada Country Club powstał w 1996 roku. Zlokalizowany jest w odległości 10 km od centrum Warszawy....
Belvedere Hotel
Zakopane
Belvedere Hotel to jeden z kilkudziesięciu hoteli należacych do programu Polish Prestige Hotels &...
WTS DeSki
Warszawa
Klub DeSki to nowoczesny klub squashowy. Posiadamy 6 najwyższej jakości kortów do gry w squasha firmy...
Centrum Tenisowe Arena
Poznań
Centrum Tenisowe Arena tworzą 4 kryte korty tenisowe o nawierzchni dywanowej DDTopVelour, 2 korty...
Shausha Sport Club
Szałsza
Nowoczesny obiekt z pierwszymi w Polsce ASB Game Courts z możliwością gry deblowej, największą salą...
SquashPoint
Sosnowiec
Jesteśmy pierwszym klubem Squasha w Sosnowcu.
Squashpoint powstał z myślą o wszystkich miłośnikach...