ArenaSportu.pl jest idealnym miejscem dla wszystkich uprawiających taniec. To nie tylko aktualna baza klubów, ośrodków i wydarzeń sportowych z całej Polski ale również społeczność, którą możesz tworzyć razem z nami.
Zapraszamy wszystkich chętnych do rejestracji - pozwól się odnaleźć innym tancerzom, a także sam dodawaj kluby, ośrodki, organizuj spotkania, imprezy lub zawody.
Zapraszamy wszystkich chętnych do rejestracji - pozwól się odnaleźć innym tancerzom, a także sam dodawaj kluby, ośrodki, organizuj spotkania, imprezy lub zawody.
Oprócz tego u nas poznasz style taneczne, a także dowiesz się więcej o turniejach i historii tańca.
Czym jest taniec rozwiń
Czym jest taniec zwiń
Taniec jest to wykonywanie spontanicznych lub ściśle określonych ruchów ciała, którym zazwyczaj towarzyszy muzyka. Jest uznawany za formę komunikacji i wyrażania ekspresji. Taniec to także przejaw kultury danego regionu, mający znaczenie historyczne. W dzisiejszych czasach uznawany jest jednak również za pospolitą formę rekreacji i dyscyplinę sportową.
Historia tańca rozwiń
Historia tańca zwiń
Nie można opisać w sposób wyczerpujący historii tańca w rozumieniu ogólnym. Towarzyszył on ludziom od zawsze, zmieniał on tylko swoją funkcję. W najdawniejszej historii spotykamy się z tańcem deszczu, wojennym, czy tańcem jako formą rozrywki.
Mówiąc o tańcu jako dyscyplinie, najczęściej myślimy o tańcu towarzyskim. Jego historia sięga XVIII wieku, gdy w Europie zaczął rozprzestrzeniać się pierwszy taniec towarzyski – walc. Choć nie został on przyjęty przez arystokrację, w 1786 roku został pokazany w Teatrze Wiedeńskim w operze "La Costa Rara". Nawet wtedy odzywały się głosy krytyczne, mówiące o gorszącym sposobie trzymania partnerów. Walc zyskiwał coraz większą reputację, a kompozytorzy, jak Straussowie czy Lanner, chętnie sięgali po jego tematykę.
Na początku XX wieku pojawiło się tango, inspirowane hiszpańskimi hanaberą i flamenco. Zrobiło ono bardzo szybką karierę na całym świecie i zachwycano się nim na wszystkich salonach.
W latach wojennych do Europy przywędrował fokstrot – taniec pierwotnie wykonywany przez czarnoskórą ludność w Ameryce. Po nim, w niedługim czasie, społeczeństwo zachwyciło się jivem – bardzo podobnym do późniejszego rock’n’rolla.
Dopiero w połowie XX wieku Europa zaczęła inspirować się innymi krajami i zaczerpnęła sambę z Brazylii oraz rumbę, mambo i cha-chę z Kuby.
W naszym kraju największy wkład w rozwój tańca towarzyskiego miał profesor Marian Wieczysty, który stworzył cały system szkolenia tancerzy, instruktorów, a także zasady współzawodnictwa. Nie bał się także wprowadzać do zakresu sportowego tańca różnych nowości, takich jak rock’n’roll akrobatyczny, czy tak dziś ceniony freestyle. Otrzymał on między innymi prestiżową nagrodę Carl Alan Overseas Award 81 przyznaną mu w Wielkiej Brytanii, a także Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.
Podział tańców rozwiń
Podział tańców zwiń
- walc angielski
- walc wiedeński
- fokstrot
- tango
- quickstep
- tańce latynoamerykańskie
- samba
- rumba
- cha-cha
- pasodoble
- jive
- boogie
- charleston
- mambo
- one-step
- rock `n` roll
- salsa
- swing
- twist
Kategorie na zawodach rozwiń
Kategorie na zawodach zwiń
- kategorie „hobby”: H, G, F
- kategorie sportowe: E, D, C, B, A, S
- Młodzicy – w wieku od 6 do 10 lat
- Juniorzy młodsi – od 11 do 13 lat
- Juniorzy – 14 do 16 lat
- Seniorzy – powyżej 17 lat
Turnieje Tańca Towarzyskiego rozwiń
Turnieje Tańca Towarzyskiego zwiń
Turnieje taneczne w Polsce organizowane są przez PTT, czyli Polskie Towarzystwo Taneczne. Tancerze chcący awansować w klasie sportowej muszą zdobyć na takich turniejach określoną liczbę punktów i kilka razy stanąć na podium. W kategoriach „hobby” to uczestnik wybiera klasę w której chce startować. W poszczególnych klasach panują różne zasady, dotyczące chociażby ubioru. Tancerz przechodzący z klasy „C” do „B” jest zobowiązany tańcząc tańce standardowe, zmienić strój z czarnych spodni i białej koszuli z kamizelką na frak.
Cyklicznie odbywają się Ogólnopolskie Turnieje Tańca Towarzyskiego. Sędziowie oceniają każdą kategorię taneczną osobno. Zawody podzielone są na część Tańców Standardowych i Tańców Latynoamerykańskich. Ubiór jaki prezentują tancerze musi być adekwatny do rodzaju prezentowanego stylu. Zasady dotyczące ubioru są bardzo ściśle określone w każdej klasie.
W klasach „E”, „D” i „C” obowiązują po cztery tańce latynoamerykańskie (samba, rumba, cha-cha, jive) i standardowe (walc angielski, walc wiedeński, tango, quickstep). W klasach wyższych dochodzi do każdej z kategorii po jednym tańcu: latynoamerykański pasodoble i standardowy foxtrot.
Turnieje Tańca Nowoczesnego rozwiń
Turnieje Tańca Nowoczesnego zwiń
Taniec jest bardzo szerokim zagadnieniem i poza tańcem towarzyskim są organizowane amatorskie turnieje w innych stylach. Stało się tak za sprawą fascynacji innymi kulturami, a także pojawieniem się nowych rodzajów tańca na świecie.
W dzisiejszych czasach są także organizowane Turnieje Tańca Nowoczesnego, jakim jest na przykład breakdance. Taniec ten wywodzi się z Nowojorskiego Bronxu i za datę jego powstania przyjmuje się rok 1969. Nazwa pochodzi od pierwszych podkładów muzycznych, do których był wykonywany – breakbeatów.
Ruchy tancerza breakdance możemy podzielić na cztery grupy:
- Toprock – jest zazwyczaj wstępem do pokazu i opiera się na gestykulacji, którą można określić jako mowa ciała.
- Power moves – to figury rotacyjne, czyli najbardziej widowiskowy element tego rodzaju tańca. Biorąc pod uwagę prędkość i dynamikę, a także akrobatyczny charakter tych figur, wymagają one dobrego wyczucia równowagi i dużej sprawności fizycznej.
- Freeze – polega na chwilowym zatrzymaniu się w danej pozycji.
- Footwork – to kroki taneczne wykonywane na przykład z pozycji przysiadu podpartego. Muszą być rytmiczne i dynamiczne.
Na organizowanych turniejach istnieje podział na kategorie ze względu na styl breakdance’u, a także na występy solowe i w grupie. Do bardzo efektownych zalicza się bitwy, czyli pojedynki taneczne między dwiema grupami. Tancerze wkraczają na parkiet na zmianę (najpierw przedstawiciele jednej grupy, potem drugiej itd.) starając się pokonać rywala w trudności tricków i wykazać lepsze wyczucie rytmu. Nie skąpią przy tym od gestów wyrażających wyższość i pogardę dla grupy przeciwnej.
W Polsce możemy się spotkać z Turniejami Tańca Brzucha, który pochodzi z Egiptu, a w ostatnich latach tańczy go prawie cały świat z nielicznymi wyjątkami (np. Libia i Algieria), gdzie jest zakazany. Taniec ten ma bardzo długą historię i choć nie występują w nim ściśle określone reguły, co do wykonywanych ruchów, technika opiera się na ruchach bioder, biustu, ramion i tułowia. Charakterystyczne wprawianie poszczególnych części ciała w drgania nazywa się shimmy.
MIEJSKI KLUB IM. JANA KIEPURY
Sosnowiec
W ramach klubu swoją działalność prowadzi m.in zespół tańca nowoczesnego i cheerleadres "Skandal",...
ACADEMY TROPICAL DANCE STUDIOS
Wrocław
ACADEMY TROPICAL DANCE STUDIOS prowadzi kursy salsy NY (salsy liniowej) która jest napopularniejszym...
Lilla House
Łódź
Lilla House to to połączenie szkoły tańca, Agencji Modelek i Agencji Artstycznej. Odbywają się w niej...
FREE ART FUSION - akademia tańca
Warszawa
- Jesteśmy najlepszą szkołą tańca w Warszawie. Nasza kadra to znani i doceniani tancerze a przede...
Fitness Studio Larafit
Tomaszów Lubelski
Studio Fitness Larafit powstało z myślą o aktywnych osobach dbających o siebie i swoje ciało. Zajęcia...
Dance Studio
Brzeg
Dance Studio "Kwiatkowski- Górecka" od 1996 roku działa w Brzegu i Opolu. Prowadzi kursy tańca...
Strefa Ruchu
Pabianice
Dlaczego Strefa Ruchu jest klubem fitness właśnie dla Ciebie?
- Wykwalifikowana kadra instruktorów,...
ZIELONOGÓRSKI KLUB TAŃCA SPORTOWEGO BUGS
Zielona Góra
Zielonogórski Klub Tańca sportowego "Bugs" istniejący od 25 lat wychował wielu wspaniałych tancerzy...
Taniec-Monika
Poznań
Taniec-Monika to szkoła tańca w której uczą niebanalni instruktorzy a zajęcia są orginalne.