Dodaj obiekt sportowydodaj klub sportowydodaj wydarzenie sportowe

Logowanie Rejestracja »» Przypomnij hasło
Jesteś tutaj: » Strona główna  / Informacje o dyscyplinach  / Rolki

rolki

rolki ArenaSportu.pl jest idealnym miejscem dla wszystkich uprawiających rolkarstwo. To nie tylko aktualna baza klubów, skateparków i wydarzeń sportowych z całej Polski ale również społeczność, którą możesz tworzyć razem z nami.

Zapraszamy wszystkich chętnych do rejestracji - pozwól się odnaleźć innym, a także sam dodawaj kluby, skateparki, organizuj spotkania lub zawody.

Oprócz tego u nas poznasz rodzaje trików, a także dowiesz się więcej o konkurencjach i historii tej dyscypliny.

Czym jest rolkarstwo rozwiń rozwiń

Czym jest rolkarstwo zwiń zwiń


Rolkarstwo to dyscyplina sportu polegająca na jeździe przy użyciu „butów na kółkach” – rolkach. Wyróżnić można wrotki dwuśladowe zwane również tradycyjnymi oraz wrotki jednośladowe – rolki. Wyczynowo jeździ się praktycznie tylko na wrotkach jednośladowych.

Historia rolkarstwa rozwiń rozwiń

Historia rolkarstwa zwiń zwiń


Wzorowany na łyżwach prototyp wrotek powstać miał już na początku XVIII wieku za sprawą Holendra Hansa Briknera. Nie on jednak przeszedł do historii jako wynalazca wrotek, prawdopodobnie dlatego, że jego konstrukcja nie była zbyt udana. Sztuka ta udała się Belgowi, Józefowi Merlinowi, na co dzień producentowi instrumentów muzycznych, który swoje pierwsze wrotki na metalowych kółkach skonstruował ok. 1760 roku. W późniejszym czasie ich konstrukcja stale się zmieniała, modyfikacjom ulegały kształt i rozmiary płozy, wielkość i sposób zamontowania kółek, sposób umocowania wrotki do buta, łożyska, wprowadzono także amortyzatory. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, pierwsze wrotki miały liniowe ustawienie kółek (tak jak współczesne rolki), zrezygnowano jednak z tego rozwiązania, a wrotki jednośladowe do łask przywrócono dopiero w latach 80-tych XX wieku.

Wrotkarstwo wyczynowe zrodziło się w latach 20-stych XX wieku. Jednym z pierwszych wyczynowców był Anglik J.A. Snovoden, który w ciągu 144 godzin przejechał 1291 km. W 1924 roku w Szwajcarii założona została Międzynarodowa Federacja Wrotkarska (FIRS), która obecnie zrzesza ponad 100 krajów. W tym samym roku rozegrano pierwsze Mistrzostwa Europy w hokeju na wrotkach. Pierwsze Mistrzostwa Europy w jeździe szybkiej odbyły się sześć lat później w Antwerpii, a Mistrzostwa Świata w 1935 r. we Włoszech. W tym czasie zaczęły się wyodrębniać dwie konkurencje jazdy szybkiej - jazda na torze (track) oraz jazda uliczna (Road).

Prawdziwą rewolucję w historii wrotkarstwa przyniosły lata 60-te. W tym czasie amerykański wynalazca i konstruktor w dziedzinie badań kosmicznych Wernher Von Braun wspólnie ze swoimi współpracownikami odkrył materiał syntetyczny do uszczelniania rakiet. Wkrótce okazało się, że jest on także rewelacyjnie spisującym się budulcem wrotkowych kół. Wkrótce potem powrócono ostatecznie do starej idei liniowego osadzenia kółek wewnątrz płozy, co przyczyniło się powstania nowej dyscypliny wrotkarstwa – jazdy agresywnej. W 1979 roku Amerykanie S. i B. Olsenowie skonstruowali wrotki posiadające w jednej linii ułożone, łożyskowane kółka, połączone trwale z szyną i butem. Od tego czasu nieustannie zaczęło rosnąć grono zwolenników jazdy nie tylko wyczynowej, ale i rekreacyjnej.


ROLKI W POLSCE

W Polsce jazda na wrotkach była uprawiana rekreacyjnie już przed I wojną światową. Po wojnie wrotkarstwo reaktywowano głównie w zachodniej części kraju, ale ani wtedy, ani po drugiej wojnie światowej nie udało się przywrócić dyscyplinie dawnego blasku. Wrotkarstwo popularne i masowe uprawiane stało się z powrotem dopiero pod koniec lat 80-tych. Polski Związek Sportów Wrotkarskich utworzono w 1993 roku w Warszawie.

Konkurencje rozwiń rozwiń

Konkurencje zwiń zwiń


Do najważniejszych odmian zaliczamy:

  • Wyścigi na rolkach (maraton, slalom, downhill)

  • Gra w hokeja na rolkach.

  • Rolkarstwo agresywne – polegające na wykonywaniu różnych tricków. Najważniejsze odmiany to: vert (jazda w skateparku i na half pipe) oraz street (jazda po miejskich murkach, poręczach, itp.).
    Każda z tych odmian rolkarstwa wymaga zastosowania innego rodzaju rolek, różniących się rodzajem butów, ramą kółek, wielkością i twardością kółek oraz precyzją wykonania łożysk.

Rodzaje trików rozwiń rozwiń

Rodzaje trików zwiń zwiń


Triki rolkarskie podzielić można na kilka grup:

  1. Flipy – to wszystkie triki polegające na wykonywaniu obrotu. Wśród nich wyróżnić można: Flat Spin - ciało podczas lotu kręci się w płaszczyźnie poziomej czy Bio 540 - obrót wykonywany przez bark.

  2. Graby – w tej grupie sztuczek rolkarz w wyskoku łapie się za którąś z rolek. Przykładem takiego triku jest Crossed Jump - sięgnięcie rolki na ukos (lewa ręka sięga prawej rolki i na odwrót), Express Air - prawa ręka podczas lotu łapie prawą rolkę, druga noga jest wyprostowana czy Mute Air - podczas skoku jedna z rąk jest wyciągnięta z przodu tułowia a druga łapie przeciwległą nogę.

  3. Grindy – wszelkiego rodzaju triki wykonywane na rurce, krawędzi elementu skateparku czy murku. Takim trikiem jest, między innymi, Backside polegający na obrocie o 90 stopni w kierunku przeciwnym ruchowi wskazówek zegara. Innym przykładem jest Unity Grand – nogi podczas ślizgu są skrzyżowane, a sam ślizg wykonywany jest na zewnętrznych częściach płozy miedzy 2 a 3 kółkiem.