Dodaj obiekt sportowydodaj klub sportowydodaj wydarzenie sportowe

Logowanie Rejestracja »» Przypomnij hasło
Jesteś tutaj: » Strona główna  / Informacje o dyscyplinach  / Rugby

rugby

rugby ArenaSportu.pl jest idealnym miejscem dla wszystkich uprawiających rugby. To nie tylko aktualna baza klubów, boisk i wydarzeń sportowych z całej Polski ale również społeczność, którą możesz tworzyć razem z nami.

Zapraszamy wszystkich chętnych do rejestracji - pozwól się odnaleźć innym graczom, a także sam dodawaj kluby, boiska i organizuj zawody.

Oprócz tego u nas poznasz zasady gry, a także dowiesz się więcej o punktacji, zawodnikach i historii rugby.

Czym jest rugby rozwiń rozwiń

Czym jest rugby zwiń zwiń

Rugby to sport zespołowy, w którym uczestniczą 2 drużyny: 13 bądź 15 osobowe. Rugby polega na podawaniu owalnej piłki ręką do tyłu albo nogą we wszystkich kierunkach, w celu zdobycia większej liczby punktów od zespołu przeciwnego. Punkty zdobywać można na wiele sposobów, m.in.: poprzez przyłożenie piłki na pole punktowe przeciwnika albo za celny strzał na bramkę w kształcie litery H.

Odmianą rugby jest futbol amerykański i futbol kanadyjski.

Historia rugby rozwiń rozwiń

Historia rugby zwiń zwiń

Podczas meczu piłkarskiego Wiliam Eblis złapał piłkę w ręce, przebiegł przez pole boiska i wrzucił ją do bramki przeciwnika. Miało to miejsce w 1823 r. w angielskim mieście Rugby i tak właśnie nazwano nowa grę.

W 1895 r. w Anglii, z powodu licznych sporów zawodników o ich wynagrodzenie, powstały dwie odmiany tej gry: rugby union i rugby league.

Rugby union to tradycyjna forma rugby, szeroko rozpowszechniona na całym świecie, w której 15 osobowe drużyny zrzeszają się w Rugby Union.

Rugby league to nowsza wersja tej gry, zawodowa, w ramach której 13 osobowe drużyny rywalizują w ramach Rugby League.

Pomimo tego podziału ogólne zasady i przepisy gry, nie licząc kilku nieznacznych różnic pozostają takie same.

W II połowie XIX wieku we Francji i Anglii powstały liczne kluby rugby, a dyscyplina ta gościła czterokrotnie na igrzyskach (1900 r., 1908 r., 1920 r. oraz 1924 r.).

Obecnie główną imprezą jest rozgrywany co 4 lata Puchar Świata. Natomiast w Europie od ponad stu lat organizuje się Puchar Sześciu Narodów, do którego dopuszczona jest tylko Anglia, Francja, Irlandia, Szkocja, Walia i Włochy.

Oprócz zespołów europejskich w światowej czołówce znajdują się zawodnicy RPA, Australii i Nowej Zelandii. Od 2007 roku mistrzem świata jest RPA, ale najbardziej popularną drużyną, dzięki swoim przedmeczowym rytuałom, jest reprezentacja z Nowej Zelandii.
RUGBY W POLSCE

W okresie międzywojennym Francuzi bezskutecznie usiłowali zainteresować Polaków grą w rugby. W 1956 r. powstała w Polsce liga rugby, ale nasze drużyny nie odnoszą sukcesów na arenie międzynarodowej.

Zasady gry / punktacja rozwiń rozwiń

Zasady gry / punktacja zwiń zwiń

ZASADY GRY

W rugby grają dwa zespoły trzynastoosobowe (rugby nowoczesne) lub piętnastoosobowe (rugby tradycyjne). Spotykana jest również odmiana Rugby Union, w której gra 7 zawodników zamiast 15-tu (Rugby 7). Jest to bardzo popularna wersja na całym świecie, która pojawi się jako dyscyplina pokazowa na igrzyskach olimpijskich w 2012 roku.

W Rugby piłkę można podawać ręką tylko do tyłu, a nogą we wszystkich kierunkach.

Zawodnik, który znajduje się przed partnerem niosącym piłkę lub przed partnerem, który ostatni zagrał piłkę jest na pozycji spalonej. Taki zawodnik nie może kontynuować gry.

Przeciwnika z piłką można przewrócić, ale nie można go łapać za głowę lub szyję (dozwolone jest łapanie za koszulkę, nogi, ręce bądź blokowanie ciałem). Nie można atakować przeciwnika, który nie stoi obiema nogami na ziemi.

Przewrócony zawodnik nie może leżeć z piłką w rękach. Powinien albo od razu wstać albo pozbyć się piłki.

CZAS GRY

Czas trwania meczu rugby to dwie 40 minutowe połowy i 5 minutowa przerwa. Czas zatrzymywany może być po sygnalizacji sędziego. Po zakończeniu regulaminowego czasu gry mecz nie jest przerywany – kończy się dopiero po zakończeniu akcji, tj. po wyjściu piłki poza boisko lub po zdobyciu punktu.

PUNKTACJA

Punkty zdobywa się na 4 sposoby:
  • przyłożenie - przeniesienie piłki na pole punktowe przeciwnika (warte - 5 pkt.)
  • podwyższenie - strzał po przyłożeniu na bramkę (2 pkt.),
  • karny - zawodnik kopie piłkę na bramkę z punktu przewinienia przeciwnika (3 pkt.)
  • drop goal - strzał na bramkę z gry (3 pkt.)

Zawodnicy rozwiń rozwiń

Zawodnicy zwiń zwiń

RUGBY UNION

Zawodnicy wychodzący na boisko w podstawowym składzie mają numery 1-15, rezerwowi 16-22. Zawodnicy podzieleni są na dwie główne formacje: młyna (numery od 1 do 8), ataku (od 9 do 15).