Dodaj obiekt sportowydodaj klub sportowydodaj wydarzenie sportowe

Logowanie Rejestracja »» Przypomnij hasło
Jesteś tutaj: » Strona główna  / Informacje o dyscyplinach  / Lekkoatletyka

lekkoatletyka

lekkoatletyka ArenaSportu.pl jest idealnym miejscem dla wszystkich uprawiających lekkoatletykę. To nie tylko aktualna baza klubów, ośrodków i wydarzeń sportowych z całej Polski ale również społeczność, którą możesz tworzyć razem z nami.

Zapraszamy wszystkich chętnych do rejestracji - pozwól się odnaleźć innym osobom, a także sam dodawaj kluby, ośrodki, organizuj spotkania lub zawody.

Oprócz tego u nas poznasz konkurencje lekkiej atletyki, a także dowiesz się więcej o sprzęcie i historii tej dyscypliny.

Czym jest lekkoatletyka rozwiń rozwiń

Czym jest lekkoatletyka zwiń zwiń

Historia lekkiej atletyki rozwiń rozwiń

Historia lekkiej atletyki zwiń zwiń


Lekkoatletyka jest najstarszą dyscypliną sportu, która od samego początku była obecna na olimpiadzie. W programie igrzysk lekkoatletyka mężczyzn jest od 1896 roku, a kobiet od 1928 (od 1922 odbywały się Światowe Igrzyska Kobiet). W 1912 roku powstała IAAF – Międzynarodowa Amatorska Federacja Lekkiej Atletyki. Według jej przepisów rozgrywane są wszelkie zawody.

LEKKOATLETYKA W POLSCE

Lekkoatletyka jest także bardzo ważną częścią wychowania fizycznego i rekreacji. W Polsce została spopularyzowana dzięki Towarzystwu Gimnastycznemu „Sokół” powstałemu w 1867 r. oraz utworzonemu w 1888 r. w Krakowie Parku dr Henryka Jordana (Park Jordanowski nadal funkcjonuje, odwiedzający mogą skorzystać ze ścieżek zdrowia, a także boisk sportowych znajdujących się na jego terenie, jest także doskonałym miejscem do jazdy na rolkach).

Konkurencje tradycyjnej lekkoatletyki rozwiń rozwiń

Konkurencje tradycyjnej lekkoatletyki zwiń zwiń


BIEGI
  • krótkodystansowe – sprinterskie odbywają się na dystansie 60 m, 100 m, 200 m i 400 m
  • średniodystansowe – na 600 m, 800 m, 1000 m, 1500 m, 1mila i 2000 m
  • długodystansowe – na 3000 m, 3000 m z przeszkodami, 5000 m, 10000 m
  • przez płotki – na 60 m, 100 m, 110 m, 400 m
  • maratony na 42,195 m, półmaraton, ultramaraton (dłuższy od maratonu)
CHODY – na 10, 20, 50 km
RZUTY – pchnięcie kulą, rzut oszczepem, rzut dyskiem, rzut młotem
SKOKI – skok wzwyż, skok w dal, trójskok, skok o tyczce
WIELOBOJE – czwórbój, pięciobój, siedmiobój, dziesięciobój

Sprzęt rozwiń rozwiń

Sprzęt zwiń zwiń


UBIÓR – warto zakupić koszulkę i spodnie z materiałów wysokiej jakości, które dzięki specjalnej technologii odprowadzającej wilgoć na zewnątrz zapewnią duży komfort podczas ćwiczeń. Ważne jest także aby materiał nie drażnił naszej skóry (indywidualne preferencje), najważniejsza jest warstwa bezpośrednio przylegająca do skóry. Ubrania wierzchnie jak np. bluza może być zwykła bawełniana. Z czasem warto zakupić np. wind stoper oraz bluzy przystosowane do uprawiania profesjonalnego sportu.

BUTY – są najważniejszym elementem wyposażenia lekkoatlety. Należy zakupić dobre buty, wysokiej jakości, zapewniające jak największą amortyzację - jest to bardzo ważne ze względu na stawy.

Wskazówki rozwiń rozwiń

Wskazówki zwiń zwiń


  • Lekkoatletykę można uprawiać na świeżym powietrzu przez cały rok. Z tego względu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ubiór, który powinien być odpowiednio dopasowany do danej pory roku. Pamiętajmy, że podczas ruchu jest cieplej, więc warto ubierać się lżej niż na spacer. Nie powinniśmy się bardzo przegrzewać (cieplejsze ubranie wskazane jest tylko w przypadku gdy ktoś chce schudnąć).

  • Jeśli jest taka możliwość nie uprawiajmy sportu na asfalcie, bądź innej twardej nawierzchni. Wybierajmy naturalne podłoże np. ścieżki w lesie, piasek bądź bieżnie tartanowe - są one odpowiedniejsze dla naszego organizmu, zyskujemy dodatkową, naturalną amortyzację.

  • Pamiętajmy o odpowiednim odżywianiu i nawadnianiu się, nie jedzmy przez co najmniej godzinę przed rozpoczęciem uprawiania sportu. Przed wyjściem z domu weźmy ze sobą butelkę wody mineralnej.