ArenaSportu.pl jest idealnym miejscem dla wszystkich uprawiających siatkówkę. To nie tylko aktualna baza klubów, boisk i wydarzeń sportowych z całej Polski ale również społeczność, którą możesz tworzyć razem z nami.
Zapraszamy wszystkich chętnych do rejestracji - pozwól się odnaleźć innym graczom, a także sam dodawaj kluby, boiska, organizuj spotkania lub zawody.
Zapraszamy wszystkich chętnych do rejestracji - pozwól się odnaleźć innym graczom, a także sam dodawaj kluby, boiska, organizuj spotkania lub zawody.
Oprócz tego u nas poznasz zasady gry, a także dowiesz się więcej o ustawieniu zawodników i historii tej dyscypliny.
Czym jest siatkówka rozwiń
Czym jest siatkówka zwiń
Siatkówka jest jednym z najpopularniejszych sportów drużynowych. Mecze rozgrywane są przez dwa zespoły, w skład każdego wchodzą: rozgrywający, libero, atakujący, dwóch środkowych i dwóch przyjmujących. W czasie meczu na boisku znajduje się dwunastu zawodników. Libero wymienia się zazwyczaj ze środkowym tak aby na parkiecie przebywało 6 zawodników z jednej drużyny.
Historia siatkówki rozwiń
Historia siatkówki zwiń
Gra jest stosunkowo młoda, powstała w latach dziewięćdziesiątych XIX wieku, a stworzył ją Amerykanin William G. Morgan. Był on nauczycielem wychowania fizycznego w Young Men`s Chrystian Associaton w Holyoke. Pierwszy mecz został rozegrany w tej szkole 9 lutego 1895 r. Pierwotną nazwą siatkówki było „Mintonette”.
Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej została powołana dopiero w kwietniu 1947 r. w Paryżu. Inicjatywa stworzenia federacji wyszła od kilku narodów: Belgii, Brazylii, Czechosłowacji, Egiptu, Holandii, Jugosławii, Polski, Portugalii, Rumunii, Urugwaju, Stanów Zjednoczonych, Węgier i Włochów. Świadczy to o popularności siatkówki na świecie jeszcze przed powołaniem federacji.
Pierwsze mistrzostwa świata mężczyzn odbyły się w 1949 roku, natomiast kobiet w roku 1952. Mistrzostwa Europy po raz pierwszy były rozegrane w 1948 roku, najpierw wyłącznie dla drużyn męskich, rok później odbyły się Mistrzostwa Europy drużyn żeńskich. Po raz pierwszy olimpiada z udziałem siatkarzy miała miejsce w 1964 roku w Tokio.
Historia siatkówki w Polsce rozpoczęła się meczem pokazowym w Warszawie w 1919 r. Już rok później zorganizowano turniej drużyn szkolnych w Łodzi. Pierwsze mistrzostwa naszego kraju rozegrane zostały w Warszawie w 1929 r.
Polski Związek Piłki Siatkowej, po wielu przejściach (np. podlegania pod inne związki) w końcu zaistniał jako samodzielna jednostka 30 czerwca 1957 r. Został powołany podczas Krajowej Konferencji Sprawozdawczo-Wyborczej Piłki Siatkowej.
Zasady gry w siatkówkę rozwiń
Zasady gry w siatkówkę zwiń
Ostatnia nowelizacja zasad gry przez FIVB (Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej) odbyła się w 2008 r. Znaczące zmiany zaszły w roku 1998, gdy stworzono funkcję zawodnika libero, a także urozmaicono grę poprzez wprowadzenie zasady przyznawania punktu nie tylko po własnym serwie.
Każda z drużyn ma za zadanie przebić piłkę na drugą stronę siatki w taki sposób, aby drużyna przeciwna jej nie odebrała, przy czym należy uważać, by nie popełnić błędu skutkującego utratą punktu (np. dotknięcie siatki przez któregoś z zawodników). Po zagrywce drużyna przeciwna stara się odebrać piłkę, a następnie ma prawo do wykonania jeszcze dwóch odbić między sobą (tzw. wystawka i atak). Jeżeli drużyna odbije piłkę więcej niż trzy razy wśród swoich zawodników, punkt zyskuje drużyna przeciwna. Punkty zdobywa się także, gdy piłka dotknie boiska przeciwnika lub gdy po przejściu nad siatką opuści boisko na aut, dotknięta wcześniej przez zawodnika drużyny przeciwnej.
O wygranej drużyny przesądza wygranie trzech setów. Set rozgrywany jest do dwudziestu pięciu punktów, lecz gdy wynik wynosi 24:25 gra toczy się dalej, do momentu zdobycia dwupunktowej przewagi. Jeżeli mecz nie jest rozstrzygnięty w przeciągu pierwszych czterech setów następuje tie-break, czyli set rozgrywany do 15 punktów.
Zawodnicy mogą zmieniać się z rezerwowymi w czasie meczu nawet kilkukrotnie (liczba zmian jest konkretnie ustalona), ale wszystko musi przebiegać według ściśle określonych zasad.
Piłka może być przez zawodników odbita, nie można jej łapać i rzucać. Odbicia można dokonać każdą częścią ciała. Jeden zawodnik nie może odbić piłki dwa razy pod rząd. Piłka przebita na stronę przeciwnika musi zmieścić się w polu ograniczonym od dołu siatką, a po bokach antenami. Górną granicą jest sufit.
Zagrywkę na rozpoczęcie seta zawodnik wykonuje spoza linii boiska, a piłka musi przemieścić się nad siatką na stronę przeciwnika, bez odbicia jej przez innych zawodników z drużyny serwującej.
Boisko do siatkówki ma długość 18 metrów i szerokość 9 metrów, po bokach znajduje się strefa wolna (minimum 3-metrowa, choć na zawodach wysokiej rangi powinna ona osiągać nawet 8 metrów). Oś linii środkowej dzieli boisko na połowy o powierzchni 9x9 m. Linia środkowa, boczne i linia ataku ograniczają pole ataku. Pole zagrywki mierzy 9 m szerokości i głębokość równą strefie wolnej.
Siatka między dwiema połowami boiska powinna być umieszczona na wysokości 2,43 m dla mężczyzn i 2,24 m dla kobiet. Na dwóch jej końcach muszą znajdować się antenki o długości 80 cm. Jeżeli piłka dotknie antenki, to uważa się, że wyszła ona na aut.
Piłka do siatkówki ma obwód 65-67 cm i wagę 260-280 g. Wykonana jest z miękkiej skóry naturalnej lub sztucznej. Może być kolorowa lub jednobarwna. Na oficjalnych zawodach przygotowuje się trzy piłki do gry. Wszystkie muszą charakteryzować się takimi samymi parametrami obwodu, ciężaru, ciśnienia, koloru i typu.
Ustawienie zawodników rozwiń
Ustawienie zawodników zwiń
W skład drużyny maksymalnie może wchodzić 12 zawodników, lecz na boisku w jednym czasie może znajdować się ich sześciu. Do drużyny poza tym wlicza się trenera, asystenta trenera, lekarza i masażystę.
Pozycje podstawowe w siatkówce to: przyjmujący, atakujący, środkowy, rozgrywający i libero. Ten ostatni jest wyłącznie obrońcą i nie ma prawa brać udziału w ataku, ani bloku. Jego zadaniem, w uproszczeniu, jest przyjmowanie trudnych piłek. Zawodnik nie ma prawa zaatakować piłką wystawioną przez libero sposobem górnym.
Nieograniczona jest liczba zmian libero z innym zawodnikiem, lecz może mieć ona miejsce jedynie, gdy zawodnik powróci na swoją pozycję. Pomiędzy zmianami z udziałem libero musi zostać rozegrana akcja.
Przed rozpoczęciem seta trener jest zobowiązany przekazać kartkę sędziom z rozpisanym ustawieniem początkowym. Umożliwia to śledzenie prawidłowości przejść (rotacji). Zawodnicy dokonują zmiany pozycji przy każdej zagrywce swojej drużyny. Rotacja odbywa się zawsze w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. W momencie zagrywki, aż do przejścia piłki na stronę przeciwnika, zawodnicy muszą zajmować swoje pozycje, w przeciwnym wypadku uznawany jest błąd i strata punktu. Po przejściu piłki nad siatką mają prawo zająć dowolną pozycję na swojej połowie boiska.
Zespół Krytych Obiektów Sportowych I
Olsztyn
Godziny otwarcia:
pon.-pt 6.00-22.00
sob. 6.00-20.00
niedz. 10.00-18.00
GOSiR Piaseczno
Piaseczno
GOSiR posiada nowoczesny obiekt który jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Obiekt...
Kompleks Sportowo-Rekreacyjny GOSiR
Gniezno
Kompleks Sportowo-Rekreacyjny GOSiR tworzą basen i hala sportowa. Basen dzięki gruntownemu remontowi...
MOSiR Jarosław - ul. Gen. Wł. Sikorskiego
Jarosław
Zadania własne Gminy obejmują także działalność związaną z promocją kultury fizycznej a zatem...
Szkółka Siatkarska miniVOLLEY
Warszawa
> szkółka siatkarska w Warszawie dla dzieci w wieku 10-12 lat.
> wolne dni (soboty i niedziele) warto...
Trefl Gdańsk
Gdańsk
MKS Muszynianka Fakro Muszyna
Muszyna
KPSK Stal Mielec
Mielec
AZS UWM Olsztyn
Olsztyn
AZS w Olsztynie powstał dzięki inicjatywnie prof. Adama Szostkiewicza (dziekana Wydziału Zoologicznego)...