Dodaj obiekt sportowydodaj klub sportowydodaj wydarzenie sportowe

Logowanie Rejestracja »» Przypomnij hasło
Jesteś tutaj: » Strona główna  / Artykuły  / SUP - pływanie na desce z wiosłem

SUP - pływanie na desce z wiosłem

SUP - z języka angielskiego Stand Up Paddleboarding oznacza pływanie na desce z wiosłem. Siłą napędową nie jest żagiel lub latawiec, lecz siła naszych mięśni. Pierwowzorem dla tego sportu był sposób przemieszczania się amazońskich indian na niewielkiej łodzi przypominającej kajak, za pomocą wiosła w pozycji stojącej.

Zbliżające się powoli w Polsce lato oraz możliwość całorocznego wypoczynku nad wodą w krajach o cieplejszym klimacie, coraz częściej skłania nas do uprawiania sportów wodnych. Nie zawsze wiek lub sprawność fizyczna i kondycja predysponują nas do uprawiania ekstremalnych sportów wodnych takich jak windsurfing lub kitesurfing. 

Właśnie dla takich osób, które nie zawsze mogą korzystać z fal morskich lub porywów morskiej bryzy powstał innowacyjny sport wodny - SUP.

Zalety SUP

Ten nowy sport wodny posiada wiele zalet. Do głównych z nich zaliczamy:

 • możliwość uprawiania na każdym akwenie wodnym;
 • brak konieczności specjalnych umiejętności - wystarczy równowaga i sprawne ręce;
 • minimalna ilość sprzętu niezbędnego do uprawiania SUP;
 • brak przeciwwskazań lekarskich;
 • możliwość rozwoju wszystkich partii mięśni i kondycji.

Przedstawione atuty sprawiają, że uprawiających SUP przybywa wręcz lawinowo. Aby rozpocząć przygodę z tym sportem niezbędne są jedynie deska, wiosło i linka. Oto co oferują producenci:

Deska do uprawiania SUP

Umownie "deska" do SUP może być zarówno w formie sztywnej deski zbliżonej kształtem do desek znanych z innych form sportów wodnych jak i deski pompowane. Każde z rozwiązań ma swoich amatorów, jak i przeciwników.

 • deski do SUP sztywne - bardziej stabilne i szybkie, jednak  z uwagi na wymiary kłopotliwe w transporcie i przechowywaniu. Częściej także narażone na uszkodzenia;
 • deski pompowane - eliminujące wady poprzedniczki, ale mniej stabilne, bardziej narażone na oddziaływanie nurtu, wiatru i fal.

Deski do SUP mają jeden lub trzy stateczniki i różnią się kształtem, który niewątpliwie wpływa na jej stabilność. Rozróżniamy następujące typy:

 • Deski allround - o długości 300 - 320 cm i szerokości od 76 do 86 cm. Właśnie dzięki stabilności i zwinności tej deski predysponowana do rozpoczęcia przygody z SUP oraz zabaw przy plaży;
 • Deski touring - o długości 360 cm i szerokości 80 - 86 cm, są dedykowane osobom, które już opanowały podstawowe zasady uprawiania tego sportu , na dłuższe wycieczki po spokojnych akwenach;
 • Deski race - o długości powyżej 380 cm i szerokości do 76 cm przeznaczone dla wytrawnych sportowców;
 • Deski surf - przeznaczone dla osób uprawiających SUP na morzu lub dużych, często wzburzonych akwenach. Ich wymiar dostosowany jest do ciężaru zawodnika.

Na rufie każdej deski znajduje się metalowe kółko, przeznaczone na surfowego leasha, czyli linki przytwierdzanej do nogi, co zapobiega odpłynięciu deski w trakcie zabawy lub upadku.

Wiosła do SUP

Wiosła do SUP przypominają swoim kształtem łezkę. Dla wygody użytkownika mogą występować w formie jednoczęściowej jak i jako wiosła składane 2 i 3 częściowe. Wykonywane są z różnego rodzaju materiału i występują jako:

 • aluminiowe - cięższe i sztywne, ale najtańsze;
 • epoksydowe - lżejsze, ale mniej sztywne;
 • karbonowe - najlżejsze i najsztywniejsze, najczęściej używane przez wyczynowców.

Wybór sprzętu do uprawiania SUP jest więc ogromny i ograniczony jedynie naszymi umiejętnościami.