Dodaj obiekt sportowydodaj klub sportowydodaj wydarzenie sportowe

Logowanie Rejestracja »» Przypomnij hasło
Jesteś tutaj: » Strona główna  / Artykuły  / Dla kogo ćwiczenia na kółkach gimnastycznych?

Dla kogo ćwiczenia na kółkach gimnastycznych?

Ćwiczenia kiedyś popularne na wf, przez wiele lat zapomniane, znów wróciło do łask. Przez wielu nienawidzony i uważany za bardzo trudny trening z kółkami gimnastycznymi, to tak naprawdę proste ćwiczenia, jak zwisy, pompki, brzuszki czy odwodzenie stóp. Angażują one całe ciało i wymagają od osoby ćwiczącej, kondycji fizycznej. Jednak prawidłowo i regularnie wykonywane, ćwiczenia te zaowocują piękną sylwetką i gibkim ciałem.

Kółka gimnastyczne zwane też potocznie ringami, to nic innego jak dwa koła na ruchomych linach czy też pasach. Można na nich ćwiczyć zarówno na siłowni, jak i w domu. Zwykle montuje się je w suficie za pomocą haków, ale można również wykorzystać drążek rozporowy.

Dla kogo ćwiczenia na kółkach gimnastycznych

Tradycyjnie uważa się, że ćwiczenia z kółkami gimnastycznymi przeznaczone są dla osób o bardzo dobrej kondycji fizycznej i uznawane są za urozmaicenie od ćwiczeń na drążku. Nie do końca jest to jednak prawda. Również osoby mniej zaawansowane mogą korzystać z tego sprzętu, będą one jednak wykonywać ćwiczenia o innym poziomie trudności i stopniowo zwiększać siłę swoich mięśni oraz gibkość.
Ćwiczenia z kółkami są idealne dla sportowców uprawiających dyscypliny wymagające giętkości, dla wspinaczy górskich i wszystkich tych osób, które chcą zadbać o wzmocnienie mięśni pleców, barków i brzucha. Podczas ćwiczeń na kółkach pracują praktycznie wszystkie duże grupy mięśni, ponieważ, istotą tych ćwiczeń jest stabilizacja ciała, praktycznie przez cały czas trwania treningu, co wymaga utrzymania znacznego poziomu koncentracji oraz napiętych mięśni.

Efekty treningu z kółkami gimnastycznymi

Efekty widoczne są przede wszystkim w postawie i wyglądzie sylwetki. Poza tym ćwiczenia z kółkami wpływają na wzrost siły mięśni oraz wzmocnienie otoczki mięśniowej wokół stawów. Kółko gimnastyczne pozwala tez na lepsze ukształtowanie poczucia równowagi oraz stabilizację stawów co zmniejsza ryzyko kontuzji i urazów. Po serii treningów z kółkami widocznie poprawia się też koordynacja ruchowa.