Dodaj obiekt sportowydodaj klub sportowydodaj wydarzenie sportowe

Logowanie Rejestracja »» Przypomnij hasło
Jesteś tutaj: » Strona główna  / Artykuły  / Piłkochwyty - wszystko co musisz o nich wiedzieć

Piłkochwyty - wszystko co musisz o nich wiedzieć

Pokolenie osób, które swoje dzieciństwo przeżywało w latach osiemdziesiątych z pewnością pamięta rozgrywki piłki nożnej, czy siatkowej na przyszkolnym boisku, lub (w przypadku szczęściarzy mieszkających na wsi) przydomowym polu. W przypadku ambitniejszego podbicia czy wykopu, cała gra musiała zostać przerwana, ponieważ trzeba było wyruszyć w pola na poszukiwanie piłki. Jak wiadomo, człowiek zawsze znajdzie sposób, żeby ułatwić sobie życie, zatem dziś większość boisk i orlików otoczonych jest specjalną wysoką siatką chroniącą przed wybiciem piłki poza obszar gry. To rozwiązanie ma na celu nie tylko oszczędzenie naszych nóg i czasu. Obecnie, kiedy dokoła stawia się coraz więcej budynków, rozbudowuje się infrastrukturę komunikacyjną, jest to po prostu sposób na zapewnienie bezpieczeństwa zarówno osobom grającym, jaki i tym, znajdującym się poza terenem boiska.

Siatki sportowe

Jest wiele rodzajów siatek sportowych:

 • siatki bramkarskie,
 • siatki oddzielające pole gry, tak zwane separatory, używane najczęściej podczas meczy rozgrywających się w pomieszczeniach halowych,
 • piłkochwyty.

Siatka ochronna to nieodłączny element wszystkich rozgrywek oraz aktywności sportowej, w której używa się piłek.

Piłkochwyty są jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów siatek ochronnych, obecnie są wbudowane w ogrodzenie niemalże każdego boiska, bez względu na to, czy jest to przyszkolny orlik, czy profesjonalne boisko dla wyczynowców. Ich nazwa łączy się nierozlewanie z pełniona przez nich funkcją: ich zadaniem jest wychwytywanie, (wyłapywanie) i zatrzymywanie wysokich piłek.

Zastosowanie piłkochwytów

Piłkochwyty to profesjonalne i przede wszystkim bardzo skuteczne zabezpieczenie boisk sportowych. Dzięki ich zastosowaniu, piłka nie wydostają się poza teren gry i co za tym idzie, nie stanowi zagrożenia dla kibiców na trybunach, czy przypadkowych spacerowiczów. Siatki te są zawieszone na aluminiowych, lub stalowych słupach, a odpowiednie naprężenie zapewniają im stalowe linki. By ułatwić wchodzenie na teren boiska, można w nich zamontować różnego rodzaju bramy, czy furtki.

Ze względu na miejsce ich używania, piłkochwyty dzielimy na:

 • siatki zabezpieczające obszar rozgrywek wewnątrz hal sportowych,
 • siatki zewnętrzne.

Siatka na piłkochwyt - parametry techniczne

Budowa piłkochwytów nie jest skomplikowana. Jest to zwykle siatka wykonana ze sznurka polipropylenowego różnej grubości. Wykorzystywanie tego surowca nie jest przypadkowe. Wykorzystując polipropylen otrzymujemy wytrzymały materiał na siatki, któremu nie straszne żadne warunki atmosferyczne. Jest w stanie przetrwać deszcze, mrozy, wiatry, a nawet gradobicie. Kolor jest trwały, nie ulega wyblaknięciu nawet od intensywnych promieni słonecznych. Nie naciąga się podczas uderzenia piłki, co więcej nie sposób jej przerwać. Możemy wybierać spośród siatek o różnych szerokościach, wysokościach, kolorze oraz wielkości oczek. Najczęściej spotykanym i najpopularniejszym kolorem siatek jest kolor zielony.

Standardowa grubość link wykorzystywanych do tworzenia piłkochwytów waha się między dwa a cztery milimetry, a jej wybór zależy przede wszystkim od tego, ile ma nasza siatka wytrzymać.

Materiał na piłkołapy jest dostępny w wielu rozmiarach. W zależności od tego, gdzie nasze siatki będą zamontowane, ich wysokość waha się zazwyczaj od 2 do 6 metrów. W kwestii grubości, mamy do wybory linki 2-5 milimetrowe.

Jeśli chodzi o sposób połączeń, to sportowe siatki dzielimy na:

 • bezwęzłowe – takie, które nie posiadają wiązanych splotów, przez co są nieco elastyczniejsze;
 • węzłowe – posiadajcie wiązane węzły, co sprawia, że są sztywniejsze.

Wśród najważniejszych cech piłkochwytów można wymienić:

 • ogromną wytrzymałość mechaniczną na uderzenia, rozciąganie i napinanie,
 • całkowitą odporność na działanie warunków atmosferycznych (mrozu, deszczu, wiatru, promieniowania UV ),
 • dużą łatwość w montażu oraz demontażu (siatki tego typu sa nieskomplikowaną, aczkolwiek bardzo skuteczna ochroną wszelkiego rodzaju boisk)
 • możliwość dostosowywania zarówno do hal, jak i boisk zewnętrznych;
 • estetyczny wygląd.

Jeśli szukasz wytrzymałej siatki zabezpieczającej, kliknij tu: https://siatki-sportowe.net/pilkochwyty-pilkolapy/ i wybierz produkt dopasowany idealnie do swoich potrzeb.

Inne zastosowanie siatek

Oprócz tego, że świetnie sprawdzają się do zabezpieczenia boisk, siatki z polipropylenu mozna spotkać również w zupełnie innych zastosowaniach:

 • są wykorzystywane jako zabezpieczenie do placów zabaw oraz terenów rekreacyjnych,
 • do amortyzowania upadków z dużych wysokości,
 • do zabezpieczania stoków narciarskich,
 • przy ich pomocy można zabezpieczyć towar podczas transportu.

Piłkochwyty cena

Oferta firm produkujących tego typu siatki nie jest bardzo zróżnicowana. Cena zależy w dużej  mierze od jakości siatki. Dobra jakościowo siatkę sportową można dostać już od 10zł/m2.

Podsumowanie

Siatka sportowa w postaci piłkochwytu fantastycznie zabezpieczy hale sportowe oraz boiska piłkarskie, zapewniając bezpieczeństwo zarówno zawodnikom, jak i osobom postronnym, co sprawia, że jest nieodzownym elementem wyposażenia hal sportowych, orlików i przyszkolnych boisk. Dzięki nim kibice czują się komfortowo a zawodnicy trenują bez obaw, że wyrządzą komuś krzywdę, czy coś zniszczą.