Dodaj obiekt sportowydodaj klub sportowydodaj wydarzenie sportowe

Logowanie Rejestracja »» Przypomnij hasło
Jesteś tutaj: » Strona główna  / Artykuły  / Kłódki do roweru - rodzaje blokad rowerowych

Kłódki do roweru - rodzaje blokad rowerowych

W obecnych czasach korzystanie z roweru staje się coraz bardziej popularne. Jednak problematyczne bywa pozostawienie go na postoju bez opieki. W tym przypadku bardzo dobrze sprawdzą się wszelkiego rodzaju kłódki do roweru. Warto zapoznać się z najbardziej popularnymi rodzajami blokad rowerowych.

Jak zabezpieczyć rower?

Z całą pewnością można stwierdzić, że odpowiednie zabezpieczenie roweru jest niezwykle istotną kwestią podczas jego obsługi. Dlatego warto o ten aspekt zadbać i wybrać dobre zabezpieczenie roweru, które skutecznie ochroni go przed kradzieżą. Takie działanie może również pomóc w złapaniu lub schwytaniu złodzieja. Najskuteczniejsze w tym przypadku będą mocowania obejmujące ramę oraz koło. Jednak należy również zwrócić uwagę na miejsce, w którym rower jest zostawiony.

Jaką blokadę kupić?

W obecnych czasach w sprzedaży można znaleźć różne rodzaje blokad rowerowych, które w skuteczny sposób ochronią pojazd przed kradzieżą. Jednak wybrane rozwiązanie nie powinno przekraczać w znaczący sposób wartości samego roweru. Warto wybrać je z głową i zdecydować się na zakup blokady, która nie będzie skomplikowana podczas użytkowania. Dzięki temu będzie możliwe łatwe korzystanie z niej na co dzień podczas użytkowania roweru.

Linka zabezpieczająca

Wśród różnych blokad rowerowych, które są najczęściej wykorzystywane do zabezpieczania tego typu pojazdów, można wymienić standardowe linki zabezpieczające. Jest to klasyczna linka stalowa, która może być pleciona gęsto lub bardzo gęsto. Dzięki temu jest dość trudna do przecięcia przez złodzieja. Linki zazwyczaj powlekane są plastikowymi osłonkami i ich koszt może być bardzo zróżnicowany. Linka sprawdzi się idealnie jako dodatkowe zabezpieczenie roweru, na przykład wykorzystywane do zapinania kół. Skuteczność linki w dużej mierze zależna jest od jej parametrów jakościowych, dlatego warto na ten aspekt zwrócić uwagę.

Linka z tulejami

Kolejnym rodzajem popularnych blokad rowerowych są linki z tulejami, inaczej nazywane również “steel-o-flex”. W tym przypadku stalowe linki powleczone są specjalnymi tulejami, które są stworzone z metalu. Jest to dość skuteczne rozwiązanie, które chroni przed przecięciem danej linki. Jednak tego rodzaju produkt również powinien być stosowany jako dodatkowe zabezpieczenie do roweru, ponieważ będzie to najbardziej efektywne działanie.

U-Lock

Kłódka do roweru może również występować w formie tak zwanego "U-Locka". Jest to stalowy pałąk, który jest przekładany przez ramę w celu odpowiedniego przypięcia roweru. Produkt jest wykonany z wysokiej jakości stali, dlatego jest niezwykle solidny. Dodatkowo U-Lock powinien być wyposażony w zamek chroniony przed podważaniem. U-Locki można znaleźć w sprzedaży w dość zróżnicowanych wariantach, dlatego warto wybrać taki, który będzie najlepiej dopasowany do danego roweru.

Łańcuch

Wśród najbardziej popularnych blokad rowerowych można również wymienić łańcuchy, które charakteryzują się niezwykłą skutecznością działania. Łańcuchy są stosunkowo proste w użytkowaniu, dlatego zazwyczaj nie ma większych problemów z przypięciem roweru łańcuchem. Jednak większość produktów jest dość ciężka, dlatego warto na ten aspekt zwrócić uwagę podczas wyboru łańcucha do roweru. Dodatkowo łańcuch jest również dość prosty w przewożeniu, ponieważ można go złożyć i schować do pojemnika montowanego do ramy roweru.

Zapięcie składane

Blokady rowerowe obejmują również wszelkiego rodzaju zapięcia składane. Jest to bardzo elastyczne rozwiązanie, które jest lżejsze niż tradycyjny łańcuch. Dlatego na pewno bardzo dobrze sprawdzi się w wielu przypadkach. Ceny zapięć składanych są dość zróżnicowane. Jednak podczas wyboru takiego produktu warto zwrócić uwagę na jego parametry jakościowe. Im będą one wyższe, tym lepsze zabezpieczenie roweru będzie gwarantowało zapięcie składane.

Blokada na tylne koło roweru

Kolejnym dość często wykorzystywanym rozwiązaniem jest blokada na tylne koło roweru. Jest to popularny sposób przede wszystkim w przypadku zabezpieczania rowerów miejskich, w których jest to często blokada fabryczna. Po jej zamknięciu tylne koło jest blokowane, co uniemożliwia odjechanie na rowerze. Jest to także doskonałe zabezpieczenie przed kradzieżą koła. Jednak warto je stosować jako blokadę dodatkową, ponieważ wtedy poziom efektywności zostanie zwiększony.

Monitoring GPS

W rowerze może być również zainstalowany monitoring GPS. Z całą pewnością jest to dość innowacyjne rozwiązanie, które jest szczególnie stosowane w przypadku droższych modeli rowerów. Dzięki monitoringowi można bez przeszkód zlokalizować swój pojazd, jednak najczęściej wymaga on podłączenia do źródeł zasilania, co nie zawsze jest możliwe w przypadku rowerów. Metoda ta bardzo często stosowana jest jako jeden z elementów dodatkowych.

Zabezpieczenie siodełka i kół

Kolejnym możliwym rozwiązaniem jest odpowiednie zabezpieczenie siodełka oraz kół w rowerze. W tym celu bardzo dobrze sprawdzi się rezygnacja z szybkozamykacza, czyli motylka, jeśli się z niego na co dzień korzysta. Dodatkowo możliwa jest wymiana wspornika siodełka na model, który odkręcany jest z wykorzystaniem imbusa. To rozwiązanie również dotyczy kół, które mogą być przykręcane w ten sposób. Takie rozwiązanie może skutecznie zabezpieczyć rower przed kradzieżą poszczególnych elementów, takich jak siodełko oraz koła.

Rodzaje zamków

W zapięciach rowerowych można wyróżnić różne rodzaje zamków. Wśród nich wymienia się następujące:
- zamki na klucz, które mogą być wyposażone w specjalną kartę kodową,
- zamki szyfrowe, które nie wymagają klucza,
- aplikacje na smartfona, do których wymagany jest dostęp do telefonu.