Dodaj obiekt sportowydodaj klub sportowydodaj wydarzenie sportowe

Logowanie Rejestracja »» Przypomnij hasło
Jesteś tutaj: » Strona główna  / Artykuły  / Kiedy przydatna okaże się kamizelka rowerowa?

Kiedy przydatna okaże się kamizelka rowerowa?

Kamizelka rowerowa to tak naprawdę wielofunkcyjny element odzieży kolarskiej. Trudno jest sobie wyobrazić jazdę przez cały rok bez tego ważnego akcesorium. W dzisiejszym tekście zastanowimy się, dlaczego warto w nią zainwestować i kiedy tak naprawdę okaże się ona najbardziej przydatna. Zachęcamy do lektury.

W jakich warunkach przyda się kamizelka rowerowa?

Tak naprawdę kamizelka rowerowa powinna towarzyszyć nam przez cały rok, jeżeli tego potrzebujemy i wskazują na to panujące warunki atmosferyczne. Jednak szczególnie okaże się ona niezbędna w tych miesiącach i w takich warunkach pogodowych lub na takich szerokościach geograficznych, gdzie dochodzi do nagłych zmian temperatury oraz zmiennych warunków atmosferycznych, gdy wybieramy się na trening rowerowy. 

Warstwa ochronna na każdą pogodę

Najczęściej jednak po kamizelkę sięgamy jesienią oraz zimą. Zazwyczaj stosujemy ją jako trzecią warstwę nakładaną na kurtkę lub na koszulkę z długim rękawem ewentualnie na koszulkę i kawki. Świetnie ochroni nas ona przed wiatrem i z powodzeniem możemy ją rozsunąć, gdy zrobi nam się za gorąco. Dodatkowo mimo tego, że pełni ona swoją podstawową funkcję, możemy ją także łatwo zdjąć i złożyć do niewielkich rozmiarów, dzięki czemu wystarczy przewozić ją w kieszonce naszej koszulki lub bluzy. W sytuacji, kiedy w trakcie treningu robimy przerwę, również warto założyć kamizelkę, by nie doprowadzić do wychłodzenia organizmu.

Kamizelka rowerowa przyda się również także latem i wiosną, kiedy wybieramy się na trening. Wiosna potrafi nas zaskoczyć zmiennymi warunkami atmosferycznymi, a także o tej porze roku bardzo często towarzyszą nam niskie temperatury, dlatego warto być dobrze przygotowanym na tego typu ewentualność. Latem również możemy liczyć na to, że nasz trening nie do końca odbędzie się w takich warunkach atmosferycznych, jak tego oczekiwaliśmy, więc kiedy natrafimy na opady atmosferyczne, kamizelka z pewnością nam pomoże. Jednak warto wiedzieć o tym, że podstawową funkcją tego akcesorium jest ochrona przed wiatrem, a nie przed deszczem. Oczywiście znajdziemy niektóre modele na rynku, które mogą zapewnić nam cienką warstwę izolacyjną przed opadami, ale w przypadku większej ulewy zupełnie się nie sprawdzą.

Jak wybrać odpowiedni model kamizelki?

Producenci odzieży kolarskiej dokładają wszelkich starań, by oferować nam wiele możliwości wyboru odpowiedniej odzieży kolarskiej. Jednak podczas zakupów w sposób szczególny powinniśmy przyjrzeć się rozmiarowi. Kamizelka rowerowa powinna być w miarę możliwości dopasowana do naszego ciała, by tym samym zimne powietrze nie wpadało do jej środka, co mogłoby powodować nieprzyjemne uczucie w trakcie treningu.

Oczywiście bardzo ważną rolę będzie odgrywał tutaj także materiał, który powinien chronić nas przed wiatrem oraz zimnej. Zazwyczaj zatem spotykamy kamizelki, które będą całkowicie wykonane z poliestru i tym samym są one niezwykle lekkie. Dodatkowo niektórzy producenci proponują nam rozwiązania, gdzie przód będzie chronił nas przed wiatrem, a tył kamizelki został uszyty z siatki lub mikrosiatki, co umożliwia jeszcze lepszą cyrkulację powietrza. Jednak zawsze warto zwrócić uwagę na to, by kamizelka rowerowa posiadała odpowiednią stójkę, które może ochronić naszą szyję, Jeżeli tego oczekujemy.

Istotną rolę będzie tutaj odgrywał także zamek. Dobrym rozwiązaniem okaże się taka kamizelka, która posiada możliwość rozsunięcia jej z dwóch stron, czyli zarówno z góry, jak i z dołu. Warto wybrać rozwiązania wysokiej jakości, gdyż dzięki temu będziemy mieć pewność, że zamek nie będzie się zacinał.

Niektóre kamizelki oferują nam także elementy odblaskowe, co jest niezwykle istotne. Tego typu rozwiązanie powinno być szczególnie docenione wczesną wiosną, jesienią, a także zimą. Wybierając taki model, będziemy mieli pewność, że dbamy również o poprawę naszego bezpieczeństwa na drodze.

Podsumowanie

Oczywiście kamizelka rowerowa to niezbędne akcesorium każdego rowerzysty. Nawet jeżeli chcemy zrezygnować z treningów, gdy za oknem pojawia się niesprzyjająca aura, a także notujemy coraz niższe temperatury, pamiętajmy, że to akcesorium może okazać się niezwykle przydatne nawet wtedy, gdy sezon kolarski w pełni.