Dodaj obiekt sportowydodaj klub sportowydodaj wydarzenie sportowe

Logowanie Rejestracja »» Przypomnij hasło
Jesteś tutaj: » Strona główna  / Artykuły  / Do czego służy odbijacz do łodzi?

Do czego służy odbijacz do łodzi?

Odbijacz do łodzi – do czego służy?

Odbijacze do łodzi mają bardzo określone zadanie – jest nim ochrona łodzi przed urazami mechanicznymi. Żeglowanie nieodłącznie związane jest również z powrotami do portu, czyli z cumowaniem. Sterowanie łodzią nie jest tak precyzyjne, jak np. kierowanie samochodem, ponieważ na wodzie trudno utrzymać kurs, który uchroniłby łódź przed lekkim zderzeniem z pomostem lub nabrzeżem. Aby uniknąć zarysowań i wgnieceń na rantach lub kadłubie montuje się właśnie odbijacze do łodzi. 

Nie tylko chronią łódź, ale także zapewniają większy komfort pasażerom. Takie uderzenie o nabrzeże mogłoby być dla ludzi znajdujących się na łodzi bardzo nieprzyjemne, a czasami nawet niebezpieczne – szczególnie jeśli kapitan nie zdążyłby odpowiednio przyhamować. Jeśli łódź wyposażona jest w odbijacze, cały proces cumowania i moment zderzenia z pomostem jest znacznie delikatniejszy. Oczywiście nadal odczuwalny, ale zdecydowanie bardziej komfortowy i bezpieczny niż w przypadku łodzi, która nie ma odbijaczy.

Jakie odbijacze do łodzi wybrać?

Na rynku znajdziemy bardzo duży wybór odbijaczy do łodzi. Jak wybrać te odpowiednie? Tutaj należy zwrócić uwagę przede wszystkim na kilka podstawowych aspektów, takich jak:

  • Rozmiar

Wielkość odbijacza powinna być dopasowana do rozmiarów łodzi. Zbyt małe odbijacze nie sprawdzą się przy dużych jachtach, ponieważ masa takiej łodzi jest za duża. Odbijacz nie poradzi sobie z zapewnieniem odpowiedniej amortyzacji. Dodatkowo mała powierzchnia odbijacza może nie wystarczyć na zabezpieczenie całej krawędzi łodzi przed zderzeniem z nabrzeżem.

  • Jakość

To bardzo ważna sprawa, na którą każdy właściciel łodzi powinien zwrócić uwagę. Wysoka jakość odbijaczy zapewnia bowiem lepszą ochronę i amortyzację przy cumowaniu. Istotny jest przede wszystkim materiał, z którego zostały wykonane produkty oraz ciśnienie w odbijaczach. Najlepsze jest takie w okolicach 0,2 bar/ 2,9 psi. Dzięki temu odbijacze będą służyły dłużej i nie odkształcą się od słońca.

  • Cena

Warto zwracać także uwagę na cenę odbijaczy. W tym wypadku jednak lepiej nie oszczędzać. Szczególnie że cena dobrego jakościowo odbijacza waha się od 45 do 240 zł, a jego zadaniem jest ochrona motorówki, żaglówki lub jachtu wartych nawet kilkadziesiąt tysięcy zł.

  • Kolor

Nie jest to konieczne, ale wiele osób stara się, aby ich łódź wyglądała estetycznie. W tym celu warto zadbać o każdy szczegół, także o kolor odbijaczy. Najczęściej wybierane są odbijacze w kolorze czarnym bądź niebieskim. Są to uniwersalne barwy, które pasują do każdego rodzaju łodzi i komponują się z większością kolorów.

Odbijacz – gdzie kupić?

Na rynku znajdziesz szeroki wybór odbijaczy. Produkty te dostępne są zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i sklepach online. W ostatnim czasie to właśnie internetowa sprzedaż jest niezwykle popularna, a klienci zazwyczaj chętniej kupują asortyment z każdej branży właśnie za pośrednictwem internetu. Sprzedaż online dotyczy również sklepów żeglarskich, które oferują dużą ilość produktów, szybką dostawę i konkurencyjne ceny. Oprócz tego, w wielu przypadkach znajdziesz również szereg przydatnych porad zamieszczanych na tematycznym blogu lub ciekawe oferty promocyjne.

Zamawianie odbijaczy do łodzi przez internet to wygodna alternatywa, która pozwala oszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze, które trzeba poświęcić np. na dojazd do sklepu. Masz także możliwość natychmiastowego porównania ofert i wybrania tej, która będzie najbardziej odpowiadała Twoim potrzebom.

Pamiętaj jednak, aby dokładnie sprawdzić, w jakiej formie zostaną przysłane Twoje odbijacze. Większość sklepów online decyduje się na sprzedaż nienapompowanych produktów, ze względu na ułatwienie i niższą cenę wysyłki. Taki odbijacz możesz bez większego problemu napompować sprężarką lub pompką do roweru.

Rodzaje odbijaczy do łodzi

Szukając odpowiednich odbijaczy do łodzi, natkniesz się na wiele rodzajów tego produktu. Istnieje bowiem kilka odmian, z których każda przeznaczona jest do chronienia innej części łodzi. Ponadto różnią się także kształtem. Jakie są więc rodzaje odbijaczy? Oto kilka podstawowych wariantów odbijaczy:

  • Odbijacze rufowe/dziobowe

Wykonane są z bardzo twardego materiału i przeznaczone do ochrony dziobu lub tyłu łodzi. Często odbijacze rufowe dostępne są w kilku rozmiarach. Jak je rozpoznać? Mają charakterystyczny kształt bumerangu.

  • Odbijacze cylindryczne

To najpopularniejszy rodzaj odbijaczy. Łatwy montaż z wykorzystaniem liny i specjalnych uchwytów, w które wyposażone są te produkty, sprawia, że wiele osób decyduje się właśnie na zakup odbijaczy cylindrycznych. Można je montować w pionie lub poziomie, co również przekłada się na uniwersalność zastosowań.

  • Odbijacze dziobowe długie

Przeznaczone szczególnie do jachtów żaglowych. Pionowe montowanie zabezpiecza dziób podczas cumowania przodem do nadbrzeża. Zastosowanie znajdą również podczas odgradzania pojedynczych doków bądź na platformie pływackiej.

  • Odbijacze pomostowe

Jak sama nazwa wskazuje, odbijacze pomostowe montuje się na pomostach. Mają ochraniać cumujące łodzie przed uderzeniem w twarde, często kamieniste nadbrzeże bądź jego wystające elementy, które mogłyby uszkodzić żaglówki.

Partnerem artykułu jest boatshop.pl