Dodaj obiekt sportowydodaj klub sportowydodaj wydarzenie sportowe

Logowanie Rejestracja »» Przypomnij hasło
Jesteś tutaj: » Strona główna  / Artykuły  / Buty do padla - czy można grać w butach do biegania?

Buty do padla - czy można grać w butach do biegania?

Z reguły można wszystko, ale niestety trzeba się liczyć z ryzykiem kontuzji. O ile w czasie biegu po lesie czujemy się pewnie w naszych ASICSach to na korcie do padla możemy mieć już zgoła inne odczucia. Dlaczego?

Przede wszystkim buty do biegania zostały zaprojektowane do poruszania się w jednym kierunku, a dla tych, którzy lubią fizykę to jeszcze kierunku o jednym zwrocie. Spełniają swoje oczekiwania kiedy poruszamy się przed siebie. Gorzej wypadają kiedy dołączyć mają inne kierunki, a poruszanie się po korcie do padla tego wymaga. W czasie gry zmieniamy nasz zwrot wielokrotnie w czasie jednej akcji, podskakujemy przy uderzeniach, robimy wypady wyciągając się do zagrań. Wykonujemy całą gamę ruchów. A to tylko jeden aspekt jeśli chodzi o buty do padla.

Buty do padla - podeszwa

Buty do biegania nie pozwalają na utrzymanie właściwej przyczepności na korcie do padla, gdzie podłoże jest specjalnie przygotowane do odbicia piłki. W zwykłych butach, z których korzystamy w czasie porannej przebieżki będziemy się na korcie do padla zwyczajnie ślizgać. OK, może nie jest to jakiś wielki problem jeśli jesteśmy ostrożni i nie gramy z dużą intensywnością. Kiedy natomiast wchodzimy na wyższy poziom, zwiększamy tempo i wkracza rywalizacja to może okazać się, że stracimy kontakt z podłożem w najmniej oczekiwanym momencie i dojdzie do kontzuji.

Buty do padla - jaka podeszwa najlepsza?

Dobieramy ją zawsze do kortu i nawierzchni, najpopularniejsze są sztuczna trawa z granulatem, najczęściej piaskiem. Do takich kortów przygotowano buty z podeszwą dzieloną na strefy o różnej twardości i powierzchni gumy. Część z nich przypomina buty do tenisa ziemnego znane z mączki, inne fragmenty buty do sportów indoorowych, jak siatkówka czy squash. Ta specyficzna konstrukcja ma zapewnić nie tylko stabilność i przyczepność, ale i możliwość doślizgów w pewnych momentach na korcie. Cały koncept zakłada, że buty dają nam bezpieczeństwo, chronią nas w czasie gry, a więc w różnych jej fragmentach oczekujemy od nich czego innego.

Wszystko zależy od naszych potrzeb. To one są najważniejsze jeśli przyjdzie nam do właściwego korzystania z butów do padla.