Dodaj obiekt sportowydodaj klub sportowydodaj wydarzenie sportowe

Logowanie Rejestracja »» Przypomnij hasło
Jesteś tutaj: » Strona główna  / Dyscypliny sportowe  / aikido

aikidoInformacje o dyscyplinie


Aikido - ai (jap.) – harmonizowanie się, łączenie, jednoczenie; ki (jap.) – wewnętrzna energia duchowa; do (jap.) – droga, metoda, sposób wewnętrznego doskonalenia.

Aikido jest japońską sztuką walki, za której twórcę uważa się mistrza Morihei Ueshiba. Cechą wyróżniającą ten system obrony jest fakt, że aikido uczy przede wszystkim wstrzemięźliwości od walki, dlatego bywa nazywane „sztuką walki bez walki”. Wspomniany wcześniej twórca tej dyscypliny, uważał bowiem, że napastnik nie jest realnym wrogiem i tak naprawdę nie chce nas zaatakować, jest natomiast człowiekiem, który aktualnie „pobłądził” i należy mu to uświadomić. Ważnym elementem jest tutaj rozmowa z napastnikiem oraz chęć przekonania go, że walka nie ma sensu a przemoc nie jest jedynym rozwiązaniem problemu. Wydaje się być to śmieszne i nierealne w dzisiejszych czasach, niemniej jednak jest to pierwszy aspekt w długiej liście taktycznych manewrów w przypadku realnego zagrożenia. Wbrew pozorom nie jest to proste, ponieważ w sytuacji, gdy przeciwnik atakuje pojawiają się różne problemy. Należy więc uczyć się zrozumienia przede wszystkim siebie, jak i wroga oraz otoczenia, w którym się aktualnie znajdujemy.

W aikido ważna jest nie tylko nauka kontroli nad własnym ego, strachem, lecz również nad dumą naturalnie skłaniającą nas w kierunku podjęcia walki wręcz. Element ten wysuwa się tutaj na pierwsze miejsce w hierarchii działań zmierzających do uniknięcia starcia z przeciwnikiem. Jeśli mamy silne poczucie własnej wartości i wiemy na co nas stać to świadome zejście z pola walki nie będzie dla nas problemem. Jest to trudne, szczególnie ze względu na to co pomyślą inni ludzie, jak zobaczą, że uciekamy przeciwnikowi. » czytaj więcej

osoby (16) » zobacz wszystkich

aikido kluby sportowe (34) » zobacz wszystkie