Dodaj obiekt sportowydodaj klub sportowydodaj wydarzenie sportowe

Logowanie Rejestracja »» Przypomnij hasło
Jesteś tutaj: » Strona główna  / Dyscypliny sportowe  / curling

curlingInformacje o dyscyplinie


Pochodzenie nazwy tego sportu nie jest ściśle określone. Niektórzy twierdzą, iż etymologia tego słowa to szkockie słowo „curr”, określające niski, charczący dźwięk, jaki wydają kamienie sunące po torze gry, który jest taflą lodową. Inna wersja pochodzenia nazwy curling to angielskie „to curl”, czyli kręcić się, zwijać, itp. Zarówno „curr” jak i „to curl” pasują do opisu tej dyscypliny.

Curling jest grą, w której zawodnicy rywalizują na prostokątnym, lodowym torze. Obszar ten jest ograniczony liniami. Zawodnicy po kolei wypuszczają kamienie, ważące ok. 20 kg, które w odpowiedni sposób muszą być skierowane do środka pola zwanego „domem”. Jest to centrum koła, gdzie powinny być skierowane kamienie, aby wynik końcowego ich ustawienia był najwyższy dla odpowiedniej drużyny. W czasie, kiedy kamień sunie w kierunku „domu”, dwóch zawodników „szczotkuje” lód, dzięki czemu wytwarza się niewielka warstwa wody, która pozwala na zmianę kierunku poruszania się kamienia. W ten sposób kamienie jednej drużyny mogą być wybijane lub omijane przez kamienie drużyny przeciwnej. Ostatni zawodnik z czteroosobowej drużyny, na drugim końcu toru stara się kierować ruchami szczotkujących, aby właściwie umieścić kamień w kole.

Grę wygrywa drużyna, której kamień znajdzie się najbliżej środka koła po wszystkich 16 rzutach. Każdy kamień, który jest bliżej centrum niż kamień rywala, warty jest 1 punkt. I odpowiednio, jeśli na przykład bliżej środka są dwa kamienie drużyny „żółtej”, a później dopiero jest kamień drużyny „czerwonych”, to „żółci” wygrywają daną partię 2:0.

Curling często jest nazywany „szachami na lodzie” ze względu na wysoki poziom złożoności, precyzji oraz konieczność umiejętnego budowania strategii w oparciu o aktualną sytuację na lodzie. » czytaj więcej

curling ośrodki sportowe (4) » zobacz wszystkie

osoby (3) » zobacz wszystkich