Dodaj obiekt sportowydodaj klub sportowydodaj wydarzenie sportowe

Logowanie Rejestracja »» Przypomnij hasło
Jesteś tutaj: » Strona główna  / Dyscypliny sportowe  / łyżwiarstwo szybkie

łyżwiarstwo szybkieInformacje o dyscyplinie


Łyżwiarstwo szybkie to zimowa dyscyplina sportowa, w której rywalizacja polega na jak najszybszym pokonaniu określonego dystansu po torze lodowym. Zawodnicy startują parami: jeden na torze wewnętrznym, drugi na zewnętrznym (po każdym okrążeniu zawodnicy zmieniają się, by wyrównać szansę), ale wynik bezpośredniej rywalizacji nie jest ważny, istotniejszy jest czas przejazdu, który decyduje o pozycji w klasyfikacji końcowej.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku wyścigów na krótkim dystansie, tzw. short track, który wyodrębnił się jako osobna dyscyplina. W tym przypadku łyżwiarze startują w kilkuosobowych grupach i rywalizują bezpośrednio ze sobą, a o awansie do dalszej części zawodów czy też końcowej kolejności decyduje zajęte w danym wyścigu miejsce.

Łyżwiarstwo szybkie cieszy się ogromną popularnością szczególnie w Holandii, co przekłada się na wyniki reprezentantów tego kraju na międzynarodowych zawodach. W łyżwiarstwie szybkim na krótkim torze (short track) dominują zawodnicy z krajów azjatyckich. » czytaj więcej