KKS Polonia Kępno Autor; Omen
Historia POLONII Kępno to wiele lat sukcesów i porażek, wzlotów i upadków, spadków i awansów, wzruszeń i radości. Przez te wszystkie lata kępiński zespół dostarczał swoim kibicom ogromnych emocji, których nie da się opisać.
Pierwszy oficjalnie zarejestrowany klub futbolowy założony został w Kępnie w 1908 roku pod nazwą Fussballklub – Progimnasium im Kempen, czyli Klub Piłkarski Progimnazjum w Kępnie. Niestety brak jest jakichkolwiek aktów pisanych związanych z tym wydarzeniem. Dwa lata później, 26 maja 1910 roku, klub zmienił nazwę na Fussballklub WIKTORIA Kempen. Na liście założycieli były słowiańsko brzmiące nazwiska: Nawrot, Możdżanowski, Niedzielski, Rybak, Zieliński. Głównym inicjatorem był Franciszek Idczak. To od niego wyszła nazwa klubu „WIKTORIA”, która prawdopodobnie była narzucona przez Niemców. W skład zarządu wchodziło wówczas 7 Polaków i 2 Niemców.
W składzie pierwszej oficjalnej drużyny znaleźli się następujący zawodnicy:
- Szubiński Maksymilian
- Możdżanowski Bolesław
- Turowski Franciszek
- Niedzielski Edward
- Roesig Oton
- Nawrot Józef
- Nawrot Walenty
- Idczak Franciszek
- Rybak Julian
- Baranowski Seweryn
- Warzecha Józef
- Cieplik Julian.
Klub nie miał swojego boiska. Pierwsze mecze były rozgrywane w Kępnie na tzw. starym targowisku. Kępiński zespół mierzył się wówczas z ekipami z Wrocławia, Oleśnicy czy Ostrowa Wielkopolskiego.
Prawdopodobnie jeszcze w 1911 klub zmienił swą nazwę na KS POLONIA Kępno, która to przetrwała do wybuchu I wojny światowej. Dwa lata po zakończeniu wojny, 7 lutego 1920 roku, klub został przemianowany na Towarzystwo Piłki Nożnej POLONIA.
Z dostępnych materiałów można dowiedzieć się, że POLONIA w 1933 roku rozegrała towarzyski mecz z niemiecką drużyną VFB 1920 Gorzów, remisując 1:1. W tym samym roku zajęła 3 miejsce w ówczesnej klasie ,,C” za LEGIĄ III Poznań i SKRĄ Poznań, a przed ADMIRĄ Poznań i Kościańskim KS. W sezonie 1936/37 piłkarze POLONII Kępno grali w grupie finałowej klasy ,,A” z SANEM Poznań, HCP II Poznań, POLONIĄ Poznań, WARTĄ II Poznań i Kościańskim KS.
31 maja 1936 roku KS POLONIA Kępno obchodził Jubileusz 25 lecia istnienia. Protektorem honorowym został ówczesny Starosta Powiatu Kępińskiego Pan Dąbrowiecki Nicefor. Powołany został również honorowy komitet obchodów wspomnianego jubileuszu. Do chwili obecnej zachowały się podpisy członków w/w komitetu, niestety większość nazwisk jest nieczytelna.
Po pewnym czasie, w 1946 roku, klub zmienił nazwę po raz kolejny, tym razem na Kolejowy Klub Sportowy ZJEDNOCZENI Kępno. Jednak zmiany organizacyjne, które następowały w polskim sporcie wymusiły następną zmianę po 4 latach na Związkowy Klub Sportowy KOLEJARZ Kępno.
W 1953 roku piłkarze KOLEJARZA Kępno osiągnęli największe sukcesy w historii klubu. Zwyciężyli w jednej z trzech grup klasy A, liczących po osiem zespołów. W meczach finałowych wyszli zwycięsko z konfrontacji z:
- UNIĄ DRUKARZ
- SPÓJNIĄ Warszawa – 7 : 1 dla KOLEJARZA
- GKKS POZNAŃ.
Tym samym awansowali do III ligi w miejsce spadającego z niej OGNIWA Poznań.
Do kompletu sukcesów piłkarze dołożyli zdobycie Pucharu Polski na szczeblu wojewódzkim. W III lidze, przemianowanej w 1956 roku na ligę wojewódzką piłkarze KOLEJARZA Kępno występowali do 1961 roku. W drużynie tamtych lat występowali do dziś wspominani w Kępnie piłkarze tacy jak:
- Baraniak Zygmunt
- Cegła Mieczysław
- Fotysiak Stefan
- Gola Roman
- Grabarek Edmund
- Jokiel Kazimierz
Z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych pochodzą pierwsze wzmianki o kontaktach kępińskiego klubu z wielkim futbolem. W lutym 1959 roku KOLEJARZ rozegrał mecz sparingowy z GÓRNIKIEM Zabrze, przegrywając co prawda 0 : 7 jednak miejscowi kibice mieli niebywałą frajdę zobaczenia w akcji najlepszych wówczas piłkarzy w Polsce. Wówczas został oddany do użytku, nowy przebudowany stadion, który funkcjonuje do dziś.
Rok później KOLEJARZ rozegrał mecz sparingowy z II ligową POLONIĄ Warszawa, remisując 1 : 1.
W 1966 roku doszło do kolejnej zmiany nazwy klubu na ,,Międzyzakładowy Kolejowy Klub Sportowy (MKKS) Kępno”.
W latach sześćdziesiątych (sezon 1967/68) MKKS Kępno występował w ówczesnej ,,A” klasie z takimi zespołami jak:
- MKS Tur II Turek
- KKS Ostrovia II Ostrów Wlkp.
- MZKS Stal Pleszew
- KKS Pogoń Skalmierzyce
- KS Prosna Kalisz
- KS Kania Gostyń
- KS Olimpia Koło
- MZKS Viktoria Jarocin
- KS Biały Orzeł Koźmin
- KS Włókniarz Kalisz
- KS Calisia II Kalisz
- KS Stal Ostrów Wlkp.
W sezonie 1968/69 zespół MKKS Kępno zajmuje II miejsce w rozgrywkach ,,A” klasy, tym samym rozegra mecze barażowe o wejście do Ligi Okręgowej, po meczu z Luboszaninem rozegranym w dniu 24 lipca 1969 roku MKKS Kępno awansuje do Ligi Okręgowej. Zaznaczyć należy, że zespół prowadzony był przez Józefa Psikusa.
W 1968 roku klub obchodzi 60 lecie swego istnienia. Z tej to okazji powstaje Komitet Fundacji Sztandaru Klubowego, którego wykonawczynią zostaje Pani Zofia Kledrik. Uroczystość wręczenia sztandaru odbyła się 12 października 1969 roku w sali Powiatowej Poradni Pracy Kulturalno-Oświatowej w Kępnie, przy ul. Sienkiewicza 11 (Hotel Miejski).
23 maja 1985 roku klub zmienił nazwę na Robotniczo – Rzemieślniczy Klub Sportowy POLONIA Kępno.
W 1976 roku powstał Kaliski Okręgowy Związek Piłki Nożnej, od tego czasu POLONIA Kępno występowała przez 11 sezonów w klasie międzyokręgowej Kalisz – Sieradz, w której największym sukcesem było zajęcie przez POLONIĘ Kępno 2 miejsca w rozgrywkach sezonu 1993/1994. W 1979 i 1988 roku piłkarze POLONII dobrnęli do finału wojewódzkiej edycji Pucharu Polski. Finał 1979 przegrali 1 : 3 z OSTROWIĄ Ostrów Wlkp., natomiast finał 1988 r. to dwa mecze, również z OSTROWIĄ Ostrów Wlkp., w Kępnie było 0 : 0, w Ostrowie POLONIA uległa 0 : 5.
W 1989 roku klub powrócił do dawnej historycznej nazwy Kępiński Klub Sportowy POLONIA Kępno, pod którą funkcjonuje do dziś.
Na początku lat dziewięćdziesiątych zorganizowano mecz pożegnalny swego wychowanka Stefana Pucały, który między innymi grał w II ligowej WARCIE Poznań. POLONIA gościła SLĄSK Wrocław ulegając mu 0 : 5, piłkarzy LECHA Poznań – 0 : 3. W listopadzie 1996 roku ponownie gościła w Kępnie POLONIA Warszawa z Dariuszem Dziekanowskim na czele, która rozgromiła swoją imienniczkę z Kępna 9 : 0.
Od 1998 do 2004 klub występował na boiskach IV ligi. Z małym epizodem trzecioligowym w sezonie 2000/2001, gdzie zajął 18 miejsce w grupie 22 drużyn. POLONIA toczyła wówczas dzielne boje z takimi drużynami jak Arka Gdynia, Amica II Wronki czy Flota Świnoujście. POLONIA połączyła się wtedy z drużyną LIGNOMAT Jankowy, która występowała na boiskach III ligi. W 1998 roku kępiński zespół pod wodzą ostrowianina Marka Wojtasiaka osiągnął kolejny sukces jakim było zdobycie Okręgowego Pucharu Polski.
W 2004 roku klub spadł do ligi okręgowej i po kilkunastu kolejkach został wycofany z rozgrywek przez nieodpowiedzialny zarząd. Był to jedyny moment w historii, kiedy to POLONIA nie miała drużyny seniorskiej. Mimo tego w Kępnie pojawiła się bardzo zdolna młodzież, która po wycofaniu seniorów, awansowała do Wielkopolskiej Ligi Juniorów Starszych. Dla młodych chłopaków była to ogromna przygoda. Pojedynkowali się z zespołami pierwszoligowymi takimi jak: Amica Wronki, Groclin Grodzisk Wielkopolski, Lech Poznań. Wyniki w tej lidze nie należały do najlepszych, gdyż kępnianie grali rocznikiem młodszym, co na tym poziomie było bardzo zauważalne.
Na podstawie tej właśnie drużyny juniorskiej w sezonie 2006/2007 powstała drużyna seniorów i rozpoczęła zmagania w kaliskiej klasie B. POLONIA już w pierwszym sezonie była bliska awansu jednak w końcówce sezonu na boiskach klasy B z niewyjaśnionych przyczyn padały bardzo dziwne rozstrzygnięcia w meczach zespołów walczących o awans, co spowodowało zajęcie przez POLONIĘ miejsca, które nie premiowało awansu. Na szczęście rok później to już ogromna dominacja ekipy z Kępna, która na 3 kolejki przed końcem sezonu 2007/2008 świętowała awans do klasy A. Obecnie kępnianie zajmują pierwsze miejsce w tej klasie z przewagą 8 punktów nad wiceliderem. Oczywiście dla klubu z taką tradycją liga, w której obecnie występuje nie jest szczytem marzeń. Celem na najbliższy rok jest awans do ligi okręgowej, a następnie do IV ligi.
We wszystkich rankingach minionego 20 – lecia Kaliskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej, POLONIA Kępno uplasowała się na wysokich pozycjach. Trzeba zauważyć, że jej wychowankowie z powodzeniem występowali w ligowych klubach: Marian Heising – CALISIA Kalisz, Henryk Janus i Stefan Pucała – WARTA Poznań, Jan Spychalski – RAKÓW Częstochowa, Marcin Kowalczyk – Dynamo Moskwa).
Pod koniec zeszłego roku klub obchodził 100 – lecie działalności sportowej. Z tej okazji została zorganizowana uroczysta gala jubileuszowa, na której nie zabrakło przyjaciół, działaczy, piłkarzy i trenerów wszystkich pokoleń POLONII Kępno. Podczas Gali oznaczono z ramienia piłkarskich władz wiele osób. Najważniejsze Honorowe Srebrne Odznaki PZPN otrzymał na sztandar Klub Sportowy Polonia oraz zasłużony piłkarz Kazimierz Jokiel. Wręczono także 16 złotych odznak WZPN, sześć srebrnych OZPN oraz 38 brązowych odznak OZPN. Zarząd Klubu wybrał także piłkarza 100-lecia. Został nim Józef Psikus, co przyjęto gromkimi brawami, a po chwile pamięć Józefa Psikusa i wszystkich tych którzy odeszli, a związani byli z klubem uczczono minutą ciszy.
Miejmy nadzieję, że kolejne 100 lat Kępińskiego Klubu Sportowego POLONIA Kępno nie będzie niczym odbiegać od tych stu lat zapisanych już w kartach historii. Sympatycy klubu z południowej wielkopolski pragnęliby, aby były to lata jeszcze bardziej obfite w sukcesy.
Autor:Omen
pokaż tylko nagłówek opisu.