Dodaj obiekt sportowydodaj klub sportowydodaj wydarzenie sportowe

Logowanie Rejestracja »» Przypomnij hasło
Jesteś tutaj: » Strona główna  / Informacje o dyscyplinach  / Asg

ASG

ASG ArenaSportu.pl jest idealnym miejscem dla wszystkich uprawiających ASG. To nie tylko aktualna baza klubów, obiektów i wydarzeń sportowych z całej Polski ale również społeczność, którą możesz tworzyć razem z nami.

Zapraszamy wszystkich chętnych do rejestracji - pozwól się odnaleźć innym graczom, a także sam dodawaj kluby, ośrodki, organizuj spotkania lub zawody.

Oprócz tego u nas poznasz scenariusze rozgrywek, a także dowiesz się więcej o historii i sprzęcie do ASG.

Czym jest ASG rozwiń rozwiń

Czym jest ASG zwiń zwiń


ASG, znana również jako Airsoft, to drużynowa dyscyplina sportowa, której zasadniczym celem jest trafienie zawodnika drużyny przeciwnej zazwyczaj plastikową kulką przy użyciu pneumatycznej repliki broni palnej o takiej samej nazwie (ASG - Air Soft Gun). W przeciwieństwie do paintballu, kulki airsoftowe nie zawierają farby - obowiązuje kodeks honorowy wymagający przyznania się do trafienia.

Rozgrywki odbywają się zazwyczaj w wyludnionych miejscach typu lasy, opuszczone fabryki, poligony wojskowe i może w nich uczestniczyć od kilku do kilkuset osób. Konkretne ustalenia dotyczące zasad trafienia, czasu powrotu do gry, warunków zwycięstwa, itp. zależą od typu rozgrywek. Scenariusze gry z reguły naśladują fikcyjne, bądź historyczne działania wojenne, policyjne lub potyczki oddziałów paramilitarnych.

Mimo wielu narzucających się podobieństw, ASG ma odmienny charakter od paintballu. Gry mają zresztą odmienne rodowody – ten drugi, pochodzący z USA, ma charakter bardziej rozrywkowy i rekreacyjny. Wywodzący się z wysoce zmilitaryzowanych i permanentnie zagrożonych przez sąsiadujące potęgi wojskowe krajów azjatyckich airsoft kładzie największy nacisk na maksymalne podobieństwo replik do prawdziwej broni palnej. Można powiedzieć, że ASG jest przez to trochę „poważniejszy”.

Historia ASG rozwiń rozwiń

Historia ASG zwiń zwiń


Pierwsze repliki ASG powstały w Japonii tuż po zakończeniu II wojny światowej. Były one używane do ćwiczeń przez oddziały militarne ze względu na bardzo rygorystyczne przepisy dotyczące posiadania i używania broni palnej.

ASG opiera się w sporej części na tradycji busido, niepisanym zbiorze zasad etycznych japońskich samurajów. Kodeks ten promował takie wartości jak: prawość i sprawiedliwość, odwaga i wytrwałość, dobroć i współczucie, uprzejmość, prawda i prawdomówność, samokontrola i samodoskonalenie, wierność, cześć dla przodków, tradycji i wreszcie honor.

Większość z tych haseł jest wciąż żywa i obecna we współczesnym airsofcie.
Pierwsze ogólnodostępne komercyjne repliki pojawiły się na rynku w latach 80-tych XX wieku. Dzięki masowej produkcji tanich ASG w Chinach, broń jest bardziej dostępna, co sprzyja popularyzacji dyscypliny na całym świcie.

Scenariusze rozgrywek rozwiń rozwiń

Scenariusze rozgrywek zwiń zwiń


W przypadku ASG mówić można o trzech zasadniczych rodzajach scenariuszy:
  1. Gry sportowe "strzelanki" – celem rozgrywki jest wykonanie określonego zadania. Może to być na przykład zdobycie określonego terenu, odbicie zakładnika albo wyeliminowanie wszystkich przeciwników. Mogą w niej uczestniczyć dwie lub więcej drużyn. Zawodnik trafiony zostaje wykluczony całkowicie z rozgrywki albo musi opuścić teren gry na kilka-kilkanaście minut. Jest to najbardziej dynamiczny rodzaj airsoftowego scenariusza, rozgrywki trwają w tym przypadku od kilkunastu minut do kilku godzin.

  2. LARP-y (ang. live action role-playing) w tym przypadku strzelanie stanowi jedynie dodatek do gry, a nie cel sam w sobie. Najważniejsza jest bardzo rozbudowana fabuła rozgrywek, klimat i atmosfera. Sama gra jest często wzbogacana przez akcenty humorystyczne i rekwizyty. Przykładem takiego scenariusza może być gra, w której kilkuset graczy podzielonych na frakcje próbuje środkami dyplomatycznymi, ekonomicznymi i militarnymi przejąć kontrolę nad fikcyjnym mini-państwem.

  3. Milsimy (skrót od ang. military simulation) celem tego scenariusza jest najwierniejsze i najdokładniejsze odwzorowanie prawdziwego pola bitwy. Są to trwające często ponad 24 godziny maratony wymagające dobrej kondycji i wytrzymałości zarówno fizycznej jak i psychicznej. Zazwyczaj pojedyncze trafienie eliminuje całkowicie zawodnika z dalszej gry. Scenariusz zawiera elementy sztuki przetrwania.

Sprzęt do gry rozwiń rozwiń

Sprzęt do gry zwiń zwiń


Repliki ASG wyglądem zewnętrznym bardzo przypominają prawdziwą broń, często bywają zresztą mylone, zwłaszcza przez laików. W rozumienia prawa nie jest to broń - energia wylotowa kulki nie przekracza 17 dżuli przez co replika nie podlega rejestracji i może być w posiadaniu nieletnich. Z technicznego punktu widzenia jest to broń pneumatyczna ponieważ do nadania pędu kulce wykorzystywane jest sprężone powietrze lub gaz.

W jednym magazynku mieści się od 8 do kilku tysięcy plastikowych (rzadziej, ze względu na bezpieczeństwo, metalowych) 6 milimetrowych kulek o wadze od 0,11 do 0,43 gramów. Repliki strzelają celnie na odległość od 20 do 80 metrów (zależnie od mocy). Produkowane są z tworzyw sztucznych, stopów metali, a w niektórych replikach wykorzystuje się również elementy drewniane.

Wyróżnić można trzy rodzaje replik ASG:
  1. Repliki sprężynowe – wykonane są najczęściej z tworzywa sztucznego ABS. Ich cechą charakterystyczną jest to, że przed każdym wystrzałem muszą zostać ręcznie przeładowane. Do uzyskania sprężonego powietrza służy zespół cylindra, tłoka i sprężyny – sprężyna rozpędza tłok, który spręża powietrze w cylindrze. Są to najtańsze modele.

  2. Repliki gazowe – w tym przypadku kulki wystrzeliwane są przy pomocy propanu lub dwutlenku węgla. Kulka rozpędzana jest wskutek rozprężania porcji gazu dawkowanej przez zawór. Modele cechuje duża moc, ale również niepraktyczność. Broń wymaga częstego smarowania, jest skomplikowana w obsłudze i konserwacji, szybko się zużywa, by nie wspomnieć o cenie gazu. Model jest ponadto zupełnie nieprzydatny zimą – niska temperatura rozpręża gaz.

  3. Repliki elektryczne – sprężynę w przypadku tego modelu – poprzez przekładnię zębatą – naciąga silnik. Ich zaletą jest możliwość prowadzenia "ognia" ciągłego, charakteryzują się ponadto sporym zasięgiem i szybkostrzelnością. Jest to zdecydowanie najpopularniejszy model replik ASG.

Ze względu na bezpieczeństwo gry, równie ważnym elementem wyposażenia są okulary ochronne. Wraz z rosnącą prędkością wylotową replik gracze Air-softowi coraz częściej wykorzystują pełną osłonę twarzy, charakterystyczną dla zawodników uprawiających paintball. Ze względów praktycznych przydatny jest również mundur, buty wojskowe oraz kamizelka taktyczna na ekwipunek i magazynki. Często wymogiem organizatora zawodów, gracz musi być wyposażony ponadto w czerwony kawałek materiału służący do sygnalizacji, że dany zawodnik został trafiony. Pozwala to uniknąć sytuacji strzelania do „trupów” schodzących z pola walki.