Dodaj obiekt sportowydodaj klub sportowydodaj wydarzenie sportowe

Logowanie Rejestracja »» Przypomnij hasło
Jesteś tutaj: » Strona główna  / Informacje o dyscyplinach  / Fitness & Wellness

fitness & wellness

fitness & wellness ArenaSportu.pl jest idealnym miejscem dla wszystkich uprawiających fitness & wellness. To nie tylko aktualna baza klubów, ośrodków i wydarzeń sportowych z całej Polski ale również społeczność, którą możesz tworzyć razem z nami.

Zapraszamy wszystkich chętnych do rejestracji - pozwól się odnaleźć innym osobom, a także sam dodawaj kluby, ośrodki, organizuj spotkania lub treningi.

Oprócz tego u nas dowiesz się czym jest fitness & wellness, poznasz historię oraz uzyskasz wiele przydatnych informacji.

Czym jest fitness & wellness rozwiń rozwiń

Czym jest fitness & wellness zwiń zwiń


Pod pojęciem fitness & wellness kryje się przede wszystkim rodzaj gimnastyki wywodzący się od aerobiku. Jest to wykonywanie intensywnych ruchów przy skocznej i rytmicznej muzyce. Najczęściej zajęcia takie odbywają się w grupach, a prowadzi je instruktor fitness. Sport ten przede wszystkim wyrabia kondycję, a ćwiczenia są tak dobrane by wpływać zarówno na układ krążenia, oddechowy, nerwowy i na przemiany metaboliczne.

Drugi człon nazwy pochodzi od ang. well, czyli zdrowy. Wellness to w wolnym tłumaczeniu dbanie o zdrowie, zdrowe odżywianie, ćwiczenia, sauny, masaże itd. Jest to zdrowy styl życia. Dodatkowo taka aktywność ruchowa ma dobry wpływ na psychiczne samopoczucie ćwiczącego.

Historia fitness & wellness rozwiń rozwiń

Historia fitness & wellness zwiń zwiń


Jak już wspomniano, fitness wywodzi się od aerobiku. Ten natomiast został stworzony na potrzeby Narodowej Agencji Aeronautyki NASA za sprawą dr Kenetha Coopera. W latach siedemdziesiątych pracował on nad ćwiczeniami kondycyjnymi dla astronautów. Miały one zapewnić dotlenienie organizmu na każdym etapie wysiłku fizycznego. Swoje badania testował na ochotnikach, a obserwacje wykorzystał stwarzając nowy system ćwiczeń.

Jednak swoją sławę i rzeszę zwolenników tej formy aktywności ruchowej aerobik zawdzięcza słynnej aktorce Jane Fondzie. Stało się tak za sprawą nieszczęśliwego wypadku w 1979 roku, jakiemu uległa aktorka podczas kręcenia scen do filmu. Okazało się, że jej kontuzja nogi wymaga długiej rehabilitacji, a w świecie showbiznesu czas jest towarem deficytowym. Za dwa tygodnie miały się rozpocząć zdjęcia do następnego filmu, więc aktorka musiała być w pełni sprawna.

Szukając sposobu na powrót do formy natrafiła na szkołę, w której prowadzono zajęcia aerobiku. Postanowiła zaryzykować i rozpoczęła ćwiczenia na regularnych zajęciach. Efekty, jakie zaobserwowała były bardzo zadowalające. Poprawiła się jej kondycja, a noga bardzo szybko wróciła do formy. W ten sposób Jane Fonda postanowiła otworzyć własny fitness klub Fondas Studio w Los Angeles. Biorąc pod uwagę jej wcześniejszą sławę, za pośrednictwem jej książek i filmów z nagranymi sesjami ćwiczeń aerobik zyskał olbrzymią popularność.

W Europie rozpowszechnianie tej formy poprawy sprawności fizycznej rozpoczęła Sydney Rome, aktorka i modelka.

FITNESS & WELLNESS W POLSCE

W Polsce aerobik stał się modny w latach osiemdziesiątych XX wieku, za sprawą Hanny Fidusiewicz, gimnastyczki AWF w Warszawie. Aby jako pierwsza zdobyć uprawnienia instruktora aerobiku, musiała w tym celu wyjechać do Paryża. To ona otworzyła pierwszy w Polsce fitness klub „Pod Skocznią” w Warszawie w 1983 r.

Powstawanie kolejnych klubów fitness rozwijało się bardzo szybko. Oferta ulegała modyfikacjom zgodnie z rosnącymi potrzebami klientów. Do atrakcji klubów doszła możliwość korzystania z sauny, siłowni, czy też zakładów fryzjerskich i kosmetycznych.