ArenaSportu.pl jest idealnym miejscem dla wszystkich uprawiających ju-jitsu. To nie tylko aktualna baza klubów, ośrodków i wydarzeń sportowych z całej Polski ale również społeczność, którą możesz tworzyć razem z nami.
Zapraszamy wszystkich chętnych do rejestracji - pozwól się odnaleźć innym zawodnikom, a także sam dodawaj kluby, ośrodki, organizuj spotkania lub zawody.
Zapraszamy wszystkich chętnych do rejestracji - pozwól się odnaleźć innym zawodnikom, a także sam dodawaj kluby, ośrodki, organizuj spotkania lub zawody.
Oprócz tego u nas dowiesz się więcej o treningach, a także poznasz podstawowe słownictwo i historię tej dyscypliny.
Czym jest ju-jitsu rozwiń
Czym jest ju-jitsu zwiń
Nazwa sztuki walki ju-jitsu powstała od dwóch japońskich słów: ju – miękko, ustępliwie, jitsu – sztuka (wojenna). Tłumaczy się ją jako sztuka ustępowania, której powstanie wynikało z potrzeb obronnych japońskich samurajów. Głównymi elementami walki w ju-jitsu są rzuty, dźwignie, podcięcia, kopnięcia, duszenia i uciski. Ważnym elementem jest znajomość anatomii człowieka, aby poprzez nacisk na wrażliwe miejsca na ciele uzyskać przewagę w walce. Istnieją również techniki z użyciem broni takich jak kij, pałka oraz miecz.
Ju-jitsu stanowi pierwowzór m.in. judo, które odrzuciło kopnięcia i uderzenia stając się typową dyscypliną sportową Podobnie aikido, które poprzez skupienie się na aspekcie filozoficznym i po porzuceniu niektórych technik odeszło od pierwotnych reguł walki ju-jitsu.
Głównym celem ju-jitsu jest natychmiastowe obezwładnienie przeciwnika jak najmniejszym wysiłkiem, z wykorzystaniem dostępnych technik obrony. Istotnym elementem jest wykorzystanie fizycznej siły przeciwnika, aby obrócić ją przeciwko niemu. Adepci ju-jitsu walczą zgodnie z zasadą „ustępuj, aby zwyciężać”, stosując różne kombinacje technik, które opanowują do perfekcji podczas systematycznego treningu pod okiem mistrza.
Historia ju-jitsu rozwiń
Historia ju-jitsu zwiń
Jakkolwiek istnieje wiele wersji dotyczących powstania Ju-Jitsu, tak większość z nich wspólnie podaje, iż początki tego systemu walki sięgają IX w. n.e. i są nierozerwalnie związane z powstaniem innej japońskiej sztuki – aikido. W powstaniu ju-jitsu ma swój udział również kendo, z którego wykorzystano elementy teorii koła. Do innych tzw. praform ju-jitsu zaliczyć można sumo, yawara, tai-jitsu, torite, kempo, kumi-uchi i wiele innych, z których czerpali wiedzę twórcy ju-jitsu.
Według różnych źródeł za formalnego twórcę tej sztuki walki uważa się Hisamori Takenouchi, który w 1532 roku założył w Japonii pierwszą oficjalną szkołę ju-jitsu. Jego szkoła czerpała dużo z ówczesnego japońskiego sumo. Ju-jitsu ewoluowało z czasem, powstawały poszczególne szkoły, m.in.: Yoshin-ryu, założona ok. 1680 r. szkoła kształcąca w stylu tzw. „giętkiej wierzby”, Kyushin-ryu – styl z połowy XVIII w., nauczający kompleksowej walki według prawideł dawnego ju-jitsu; Tenshin-shinyo-ryu, czyli szkoła z połowy XIX w., specjalizująca się w nauce rzutów, ciosów, duszeń i trzymań.
Ju-jitsu powstawało jako sztuka wykorzystująca głównie chwyty, dźwignie, w przeciwieństwie na przykład do bardziej ofensywnego karate, gdzie uderzenia dłońmi, pięściami czy nogami są głównymi technikami obrony czy ataku.
W XIX w. ju-jitsu w Japonii zaczęło podupadać, a było to związane głównie z dużą liczbą innych, często prostszych sztuk walki, które wówczas powstawały. Natomiast wzrost popularności ju-jitsu notuje się między 1920 a 1940 rokiem, głównie w USA. Spowodowane jest to faktem, iż Japończycy zaczęli emigrować, co łączyli między innymi z propagowaniem ju-jitsu. Dodatkowo Amerykanie stacjonujący w Japonii podczas II wojny światowej poznawali tę sztukę walki i wracając do swojego kraju przywozili tajniki ju-jitsu.
Na polskich terenach ju-jitsu pojawiło się jako jedna z pierwszych dalekowschodnich sztuk walki, już na początku XX w. Publikowano nawet książki opisujące zalety treningu ju-jitsu, jednak nie wpłynęło to znacząco na jego popularyzację.
Dopiero w okresie międzywojennym, zaczęto dostrzegać w ju-jitsu formę rozwoju dla ciała i ducha. Wprowadzono jego elementy w szkolenia służb mundurowych. Oprócz tego powstawały cywilne kluby, gdzie każdy chętny mógł trenować. Do najwybitniejszych popularyzatorów ju-jitsu należą Walerian Sikorski, Kazimierz Laskowski oraz prof. Eugeniusz Piasecki.
Szczególnie dynamiczny wzrost popularności ju-jitsu w Polsce nastąpił po II wojnie światowej. Stwarzano możliwości treningu nawet ludziom starszym, głównie w celach nauki samoobrony. Rok 1950 przyniósł jeden z pierwszych pokazów technik ju-jitsu, gdzie brał udział jeden z najbardziej zasłużonych mistrzów na polskim gruncie – Krzysztof Kondratowicz (ekspert od wielu różnych systemów walki, posiadający m.in stopień 11 dan w ju-jitsu).
W 1985 roku powstała Krajowa Rada Instruktorów Sztuki Walki Ju-Jitsu, która była odpowiedzialna za koordynację działań związanych z rozwojem polskiego ruchu ju-jitsu.
Trening i stopnie uczniowskie rozwiń
Trening i stopnie uczniowskie zwiń
Pierwszym istotnym elementem związanym z treningiem ju-jitsu jest jego kodeks. To właśnie odróżnia sztuki walki od zwykłych sportów walki, które nastawione są wyłącznie na doskonalenie technik ataku czy obrony, bez zagłębiania się w naturę oraz filozofię prawdziwego treningu.
Kodeks ju-jitsu zakłada, iż powinno się wiernie kultywować tradycję i starojapońską sztukę ju-jitsu, dążyć przy tym do pełnego opanowania ciała, ducha i umysłu. Prawdziwy adept powinien być wyzwolony od wszelkich nałogów, wierny ideom i etyce ju-jitsu, winien okazywać szacunek i posłuszeństwo wobec swoich mistrzów. Ponadto za wszelką cenę powinien się starać unikać walki i nie pokazywać swoich umiejętności publicznie bez powodu.
Wierność kodeksowi stanowić powinna podstawę do treningu, składającego się na ćwiczenia typowo kondycyjne, w połączeniu z nauką ręcznych oraz nożnych technik obrony i ataku. Trening zawsze zaczyna się od rozgrzania wszystkich poszczególnych grup mięśni. Właściwa rozgrzewka niweluje ryzyko odniesienia kontuzji podczas treningu. Później przechodzi się do nauki postaw i pozycji (dachi-waza), padów (ukemi-waza), pchnięć (tsuki-waza), bloków (uke-waza), kopnięć (geri-waza), dźwigni (konsetsu-waza), rzutów (nage-waza) oraz technik realnej samoobrony (renzoku-waza). Kolejność wyznacza trener, w zależności od stopnia zaawansowania i struktury treningu, jaka została wcześniej opracowana.
Trening ju-jitsu bywa niebezpieczny, jeżeli nie stosuje się do poleceń mistrza lub wykonuje polecenia bez przemyślenia i uwagi. Ju-jitsu trenuje się głównie w parach, a więc wzmożona czujność jest konieczna, aby nie wykręcić albo nie złamać przeciwnikowi ręki lub innej części ciała. Należy nauczyć się jak kontrolować swoje ruchy oraz przewidywać jak się zachowa przeciwnik, poznać jak oponent reaguje na ból i skupić się na tym, żeby nie uszkodzić ani siebie ani swojego partnera.
W ju-jitsu wyróżniamy szereg stopni uczniowskich (Kyu), które adepci uzyskują w drodze egzaminacyjnej. Poniżej zamieszczona została lista stopni uczniowskich zatwierdzona przez władze światowego ju-jitsu. Program ten obowiązuje od 1995 r.:
7 Kyu – pas koloru białego z 1 czerwoną belką
6 Kyu – pas żółty
5 Kyu – pas pomarańczowy
4 Kyu – pas zielony
3 Kyu – pas niebieski
2 Kyu – pas purpurowy
1 Kyu – pas brązowy
Stopień 1 Kyu jest najwyższym stopniem uczniowskim. Później można ubiegać się o stopnie mistrzowskie (Dan), gdzie 1 Dan jest najniższym stopniem mistrzowskim, a jego posiadacz może ubierać swój strój z pasem czarnym ze złotą belką. Dalej istnieją wyższe stopnie mistrzowskie (2 Dan, 3 Dan, itd..), na które zgodnie z regulaminem obowiązuje coraz trudniejszy i coraz szerszy zakres technik do opanowania. Stopnie powyżej 5 Dan nadaje się dodatkowo za szczególne zasługi dla rozwoju ju-jitsu.
Podstawowe słownictwo rozwiń
Podstawowe słownictwo zwiń
Agura – buddyjski siad ze skrzyżowanymi nogami, siad skrzyżny
Ai – pojęcie lub wyobrażenie jedności, zjednoczenia, połączenia
Ashi – noga, stopa
Ashi-waza – techniki nożne
Bo – kij, drąg, pal, kłonica, żerdź, tyka, długi kij, laska o długości ok 180-220 cm
Bo-jitsu – sztuka walki za pomocą kija
Bu – wojenne sprawy (termin odnoszący się do sztuk wojennych)
Budo – „droga” poznania sztuk wojennych samurajów (bugei, bujitsu)
Choku-zuki – podstawowy cios pięścią
Chu – ośrodek, centrum
Chugaeri – przewrót
Chui – ostrzeżenie, upomnienie
Daito – długi miecz
Dan – stopień mistrzowski, kategoria, rząd, klasa,
Do – „droga” postępowania i samodoskonalenia, ciała, ducha, charakteru, umysłu, woli
Dojo – w dawnej Japonii miejsce w świątyni buddyjskiej przeznaczone do medytacji; miejsce do ćwiczeń sztuk walk, sala do ćwiczeń tych walk
Embu-sen – określona trasa, po której porusza się zawodnik wykonujący „kata”
Gaeshi – kontratak
Harai-waza – techniki podcinające nogi przeciwnika
Jigo – obrona
Jigotai – postawa obronna
Jintai-kyusho – wrażliwe punkty (ważne organy) na ciele człowieka
Jo – kij średniej długości (150 cm)
Ju – miękkość, łagodność, niestawianie
Jitsu (jutsu) – sztuka, kunszt
Kata – forma, szablon; w walkach – forma walki „z cieniem" wg ściśle określonych ruchów
Keiko (geiko) – ćwiczenie, trening
Mi – ciało, sam człowiek, i ciało i dusza
Nage – rzuty
Rei – ukłon, pokłon, przywitanie
Ryu – szkoła, system, styl
Sei – energia, siła
Sempai – instruktor posiadający stopień uczniowski kyu
Sensei – mistrz, nauczyciel
Tai – ciało, substancja, realność, styl (pisma)
Tanto – krótki miecz, kindżał, sztylet, nóż
Uke-dachi – postawy obronne
Utsu – bić, uderzać
Waza – dzieło, sztuka, sposób, technika
Yawara – jedna z najstarszych japońskich walk wręcz; praforma ju-jitsu
Yudansha – posiadacz stopnia mistrzowskiego
Za-rei – ukłon niski w siadzie klęcznym (medytacyjnym)
Za-zen – medytacja w siadzie klęcznym
Zenshin – całe ciało, cały organizm
Klub Akademia Technik Walk
Gdańsk
Działalność Klubu skupia się na promowaniu kultury fizycznej zarówno wśród dzieci jak i młodzieży...
Boi Team
Wrocław
Klub Boi Team zaprasza wszystkich zainteresowanych na treningi brazylijskiego ju-jitsu, boksu i vale tudo....
LUTADORES BRAZILIAN JIU-JITSU
Opole
GODZINY ZAJĘĆ:
wtorek, czwartek 16.30 (BJJ)
poniedziałek, piątek...
Aikido Poznań - Bugei Dojo
Poznań
Zapraszamy na zajęcia Aikido z elementami Jiu-jitsu, samoobrony oraz walki mieczem prowadzone przez...
Yawara
Warszawa
Zapraszamy na treningi w każdy wtorek i czwartek od 21.00 do 22.30. Warszawa ul. Sobieskiego 74/78...
GROUND AND POUND MMA
Nowy Sącz
Klub MMA GROUND AND POUND
Wszelkie informacje dostepne na oficjalnej stronie!!!
Doce Puntos
Kraków
Doce Puntos prowadzi treningi z Filipiński Sztuk Walki(FMA) - stylu Modern Arnis. FMA inne sztuki walki,...
BJJ Białystok
Białystok
BJJ Białystok prowadzi zajęcia z brazylijskiego jiu jitsu, MMA a także Submission Fighting, skupiając...
FIT-FIGHT CLUB
Warszawa
GODZINY OTWARCIA:
poniedziałek - piątek: 08.00 - 22.30
sobota - niedziela: 09.00 - 17.00