ArenaSportu.pl jest idealnym miejscem dla wszystkich uprawiających sport samolotowy. To nie tylko aktualna baza klubów, ośrodków i wydarzeń sportowych z całej Polski ale również społeczność, którą możesz tworzyć razem z nami.
Zapraszamy wszystkich chętnych do rejestracji - pozwól się odnaleźć innym pilotom, a także sam dodawaj kluby, ośrodki, organizuj spotkania lub zawody.
Zapraszamy wszystkich chętnych do rejestracji - pozwól się odnaleźć innym pilotom, a także sam dodawaj kluby, ośrodki, organizuj spotkania lub zawody.
Oprócz tego u nas poznasz rodzaje zawodów, a także dowiesz się więcej o sprzęcie i historii tej dyscypliny.
Czym jest sport samolotowy rozwiń
Czym jest sport samolotowy zwiń
Sport samolotowy to dyscyplina z grupy lotnictwa sportowego polegająca na współzawodnictwie przy użyciu samolotów sportowych. Zawody w tej dyscyplinie rozgrywane są w trzech konkurencjach: rajdowo-nawigacyjnej, akrobacji samolotowej oraz w lataniu precyzyjnym.
Historia sportu samolotowego rozwiń
Historia sportu samolotowego zwiń
Najważniejszymi postaciami w historii sportu samolotowego są bracia Orville i Wilbur Wright, których uznaje się za pionierów lotnictwa i konstruktorów pierwszego udanego samolotu. Amerykańscy konstruktorzy, po latach eksperymentów i prób wzbicia się w powietrze, swój pierwszy w pełni udany (sterowany) lot odbyli 17 grudnia 1903 roku. Pięć lat później na pokład samolotu byli już oni wstanie zabrać pierwszego pasażera. W tym samym roku doszło również do wydarzenia kładącego cień na ich dotychczasowe osiągnięcia - w trakcie prezentacji samolotu wojskowego w wyniki oderwania się śmigła śmierć poniósł oficer Thomas Selfridgem, a sam Orville został ranny.
Pierwszy samolot na niebie europejskim pojawił się w 1906 roku we Francji. Pilotowi maszyny, Brazylijczykowi Alberto Santos-Dumontowi, udało się przelecieć odległość 220 metrów. W tym samym kraju, rok wcześniej powstała Międzynarodowa Federacja Lotnicza. W kolejnych latach wydłużeniu podlegała odległość i wysokość przelotu oraz jego prędkość. W 1909 roku w 37 minut kanał La Manche pokonał francuski pilot Louis Blériot. Wysokość 1000 m osiągnął samolot pilotowany przez Huberta Lathama w 1910 roku. W tym samym roku Peruwiańczyk G. Chavez odbył udany lot nad Alpami a jego francuski kolega po fachu, R. Garros przeleciał nad Morzem Śródziemnomorskim. W 1927 roku Amerykanin C.A. Lindbergh jako pierwszy samotnie przeleciał nad Oceanem Atlantyckim (z Nowego Jorku do Paryża). W historii lotnictwa swoimi wyczynami zapisała się też dwójka polskich pilotów - w 1914 roku jako pierwszy człowiek na świecie lot nad Arktyką wykonał Jan Nagórski, a w 1933 roku, Polak Stanisław Skarżyński przeleciał samotnie nad południową częścią Oceanu Atlantyckiego.
Rodzaje zawodów rozwiń
Rodzaje zawodów zwiń
Samolotowa rywalizacja sportowa, rozgrywana jest w trzech konkurencjach -samolotowym lataniu precyzyjnym, w lataniu rajdowym (zawody rajdowo-nawigacyjne) oraz w akrobacji samolotowej.
Mistrzostwa Świata w samolotowym lataniu precyzyjnym rozgrywane są co dwa lata od 1975 roku. Aż dwunastokrotnie tytuły mistrzowskie zdobywali w nich piloci z Polski, z którymi w ostatnich latach skutecznie zaczęli rywalizować Czesi. Rok później po raz pierwszy rozegrano Mistrzostwa Świata w samolotowym lataniu rajdowym. I w tej konkurencji Polacy należą do absolutnej światowej czołówki zdobywając medale (zazwyczaj złote) nieprzerwanie od drugich mistrzostw świata (1978 r.). Najpóźniej, bo w 1992 r. wystartowały Mistrzostwa Świata w akrobacji samolotowej.
Najważniejsze zawody rozwiń
Najważniejsze zawody zwiń
Najważniejszymi imprezami w kalendarzu sportu samolotowego są oczywiście organizowane co dwa lata Mistrzostwa Świata w Lataniu Precyzyjnym, Mistrzostwa Świata w Lataniu Rajdowym oraz Mistrzostwa Świata w Akrobacji Samolotowej. Analogiczne imprezy rozgrywane są na szczeblu europejskim i krajowym.
Samoloty turystyczne rywalizują w rozgrywanych od 1929 roku Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge. Organizuje się ponadto mniej oficjalne imprezy typu pokazy, festyny lotnicze. Jednym z bardziej znanych wydarzeń tego typu są organizowane w cyklu dwuletnim Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show w Radomiu. Pierwsze Air Show odbyło się w 1991 roku w Poznaniu, od 2000 roku pokazy regularnie organizowane są na lotnisku Sadków w Radomiu. Radomska impreza słynie również niestety z tragicznych wydarzeń do jakich doszło podczas X edycji Air Show we wrześniu 2007 roku. Wskutek zderzenia dwóch samolotów Zlin zginęli wówczas piloci grupy akrobacyjnej AZL Żelazny z Zielonej Góry: podpułkownik rezerwy mgr inżynier Lech Marchlewski oraz młodszy inżynier pilot Piotr Banachowicz. Do kolejnej tragedii doszło w sierpniu 2009 roku, kiedy to podczas pokazu rozbił się białoruski samolot Su-27UBM-1, w wyniku którego śmierć ponieśli pułkownik Aleksandar Marficki oraz pułkownik Aleksandar Żuraulewicz.
Rodzaje samolotów rozwiń
Rodzaje samolotów zwiń
W przypadku samolotów sportowych zasadniczo możemy mówić o ich dwóch rodzajach – samolotach turystycznych (lekkich) i samolotach ultralekkich (obydwa typy mają, rzecz jasna, również poza sportowe zastosowania).
Samoloty turystyczne to głównie maszyny należące do tzw. "małego lotnictwa" (GA - General Aviation). Najbardziej znaną firmą produkującą tego typu maszyny jest amerykańska Cessna ze swoimi bardzo popularnymi modelami Cessna 150, Cessna 152 i Cessna 172. Piloci samolotów turystycznych rywalizują na osobnych zawodach, w tym w najbardziej znanym i prestiżowym cyklu Turniejów Samolotów Turystycznych Challenge, ale równie często można je spotkać na zawodach w trzech klasycznych konkurencjach sportu samolotowego (lataniu precyzyjnym, lataniu rajdowym oraz w akrobacji samolotowej).
Samoloty ultralekkie to klasa utworzona we wczesnych latach osiemdziesiątych specjalnie na potrzeby lotnictwa amatorskiego, niekomercyjnego. Najbardziej znaną maszyną z tej grupy jest produkowany w Bielsku-Białej 3Xtrim. To właśnie ten samolot poniósł jednego z najwybitniejszych polskich lotników – Krzysztofa Wieczorka – do złotego medalu podczas Mistrzostw Świata w Lataniu Precyzyjnym w 2004 roku i do brązowego, wspólnie z Krzysztofem Skrętowiczem w Mistrzostwach Świata w Lataniu Rajdowym (w tym samym roku).
Aeroklub Krakowski
Pobiednik Wielki
Aeroklub Krakowski może pochwalić się wspaniałymi osiągnieciami swoich pilotów i modelarzy. Piloci...
Aeroklub Modliński
Nowy Dwór Mazowiecki
Aeroklub Bałtycki
Bagicz
Aeroklub Bałtycki, działający na terenie byłego radzieckiego lotniska w Bagiczu, zajmuje się...
Aeroklub Kielecki
Masłów
Areoklub Kielecki prowadzi swoją działalność na lotnisku Masłowie koło Kielc. Zrzesza pilotów...
Aeroklub Rybnickiego Okręgu Węglowego
Rybnik
Aeroklub Pińczowski
Pińczów
Aeroklub Pińczowski udostępnia chętnym swój ośrodek od końca kwietnia do początku października....
Aeroklub Leszczyński
Leszno
Aeroklub Lubelski
Radawiec
Aeroklub Lubelski został założony w 1927 roku przez pasjonatów latania. Początkowo tworzyli oni swoje...
Centralna Szkoła Szybowcowa AP
Leszno
CENTRALNA SZKOŁA SZYBOWCOWA w Lesznie to jednostka organizacyjna Aeroklubu Polskiego. Oferuje szkolenia...