Dodaj obiekt sportowydodaj klub sportowydodaj wydarzenie sportowe

Logowanie Rejestracja »» Przypomnij hasło
Jesteś tutaj: » Strona główna  / Informacje o dyscyplinach  / Quady

quady

quady ArenaSportu.pl jest idealnym miejscem dla wszystkich uprawiających jazdę na quadach. To nie tylko aktualna baza klubów, torów i wydarzeń sportowych z całej Polski ale również społeczność, którą możesz tworzyć razem z nami.

Zapraszamy wszystkich chętnych do rejestracji - pozwól się odnaleźć innym kierowcom, a także sam dodawaj kluby, tory, organizuj spotkania lub zawody.

Oprócz tego u nas poznasz rodzaje quadów, a także dowiesz się więcej o sprzęcie i historii tej dyscypliny.

Czym są quady rozwiń rozwiń

Czym są quady zwiń zwiń


Quad, nazywany również wszędołazem albo czterokołowcem, jest czterokołowym motocyklem o sportowym i rekreacyjnym zastosowaniu. W Polsce przyjęło się używanie wymiennie nazwy ATV (z ang. All-Terrain Vehicle), co jest prawidłowe tylko w odniesieniu do maszyn czterokołowych. W rzeczywistości ATV stanowi szerszą kategorię otwartych pojazdów przeznaczonych do jazdy poza utwardzonymi drogami, wśród których spotkać można również motocykle trójkołowe (trike), sześciokołowe, a nawet ośmiokołowe. Poruszanie się po grząskim terenie ułatwiają quadom opony o obniżonym ciśnieniu oraz kierownica w postaci drążków.

W stricte sportowym znaczeniu, wyścigi quadów odbywają się w ramach różnego rodzaju rajdów, najczęściej w konkurencjach motocross, enduro i supermoto. Kategoria quadów istnieje także w Rajdzie Dakar. Najpopularniejszym cyklem wyścigów w Europie jest 24-godzinny rajd zwany nieoficjalnym "mundialem quadów". Rozgrywa się go corocznie w miasteczku Pont de Vaux we Francji.

Historia quadów rozwiń rozwiń

Historia quadów zwiń zwiń


Prototypem współczesnego quada był terenowy trójkołowiec wyprodukowany przez firmę Honda w 1967 roku. Jednym z najbardziej znanych modeli tego typu maszyn był ATC90. Ze względu na dość dużą wywrotność maszyny, zaczęto wprowadzać szereg udoskonaleń, w tym najważniejsze - czwarte koło. Konieczne były również zmiany układu kierowniczego z tradycyjnego widelca na układ podobny do tego znanego z samochodów. W 1986 r. również za sprawą Hondy na rynku pojawiły się pierwsze modele z napędem na jedną oś: FourTrax 200SX i FourTrax 250R. W tym samym roku zaprezentowano model FourTrax 350 – pierwszą maszynę z napędem na cztery koła (dwie osie). Znalazł on szerokie zastosowania w rolnictwie a także w policji, gdzie stosowano go do patrolowania miejsc niedostępnych dla innych pojazdów.


QUADY W POLSCE

Pierwsze quady w Polsce pojawiły się w połowie lat 90-tych i od razu zyskały ogromną popularność. Od 2000 roku Polski Związek Motorowy pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Czterokołowców ATV Polska organizuje cykliczne zawody w konkurencjach MotoCross, enduro i supermoto. Zawodnicy rywalizują na nich w dwóch klasach – 2K (quady z napędem na dwa tylne koła) i 4K (quady z napędem na wszystkie cztery koła). Ponadto organizuje się cykle rajdów przeprawowych, takich jak płocki "River Ride" czy "Challenge".

W Polsce quady rejestruje się w trzech kategoriach: pojazd samochodowy inny, ciągnik rolniczy oraz motocykl. W przypadku dwóch pierwszych rodzajów, do poruszania się po drogach publicznych wystarczy prawo jazdy kategorii „B”. Jeśli quad zarejestrowany jest jako motocykl, wymagane jest już prawo jazdy kategorii „A”.

Rodzaje quadów rozwiń rozwiń

Rodzaje quadów zwiń zwiń


Wśród motocykli czterokołowych wyróżnić można trzy podstawowe typy:

  1. Quady sportowe – wyścigowe: ta grupa maszyn przeznaczona jest do jazdy po niezbyt wymagającym terenie. Zazwyczaj wyposażone są w napęd na dwa tylne koła (2x4), charakteryzują się ponadto dużym skokiem zawieszenia. Pojemność silnika zaczyna się w tym przypadku od 50 cm³, a kończy 1,5 litrowy silnik w quadach mogących osiągać prędkość nawet ponad 320 km/h. Najczęściej spotyka się jednak maszyny o pojemności 450 cm³. Quady sportowe wyposażone są ponadto w lekką aluminiową ramę, specjalną kierownicę oraz amortyzatory gazowe. Są w stanie osiągać moc około 42 koni mechanicznych. Do najbardziej znanych producentów tego typu quadów należą firmy takie jak: Kawasaki, Honda, Yamaha, Suzuki, Polaris, Bombardier Can-am.

  2. Quady terenowe – przeprawowe: maszyny z tej grupy przeznaczone są do jazdy po bardzo wymagających, w niektórych przypadkach ekstremalnych terenach typu bagna, głęboki śnieg. Wyposażone są w napęd na cztery koła (4x4) z możliwością odłączenia przedniego napędu. W przypadku tych quadów, bardzo często zetknąć się można z użyciem blokady przedniego mostu oraz wspomagania kierownicy. Quady terenowe nie osiągają zawrotnych prędkości, ale w ich przypadku najważniejsza jest moc (nawet do 70 koni mechanicznych), dzięki której można nimi wjechać na wyjątkowo strome tereny. Quady terenowe są w stanie osiągać taki poziom mocy dzięki zębatkom nawet kilkadziesiąt razy większym od tych stosowanych w quadach sportowych. Ulokowane są one zarówno na przedniej jak i tylniej osi.

  3. Quady rekreacyjne – ten rodzaj maszyn stanowi rodzaj kompromisu pomiędzy dwoma opisanymi typami i jak sama nazwa wskazuje, używa się ich przede wszystkich w ramach rekreacyjnych wycieczek krajoznawczych, itp. Stanowią one główne wyposażenie wypożyczalni quadów ze względu na łatwość ich naprawy w razie uszkodzenia. W zależności od upodobań użytkownika, można znaleźć quady rekreacyjne z napędem zarówno na dwa jak i cztery koła.