Dodaj obiekt sportowydodaj klub sportowydodaj wydarzenie sportowe

Logowanie Rejestracja »» Przypomnij hasło
Jesteś tutaj: » Strona główna  / Informacje o dyscyplinach  / Saneczkarstwo

saneczkarstwo

saneczkarstwo ArenaSportu.pl jest idealnym miejscem dla wszystkich uprawiających saneczkarstwo. To nie tylko aktualna baza klubów, torów i wydarzeń sportowych z całej Polski ale również społeczność, którą możesz tworzyć razem z nami.

Zapraszamy wszystkich chętnych do rejestracji - pozwól się odnaleźć innym saneczkarzom, a także sam dodawaj kluby, tory, organizuj zawody i spotkania.

Oprócz tego u nas poznasz konkurencje saneczkarskie, a także dowiesz się więcej o sprzęcie i historii tej dyscypliny.

Czym jest saneczkarstwo rozwiń rozwiń

Czym jest saneczkarstwo zwiń zwiń


Saneczkarstwo, zwane inaczej sportem saneczkowym, jest jedną z zimowych dyscyplin sportu polegającą na wykonywaniu przez zawodników przejazdów (tzw. ślizgów) na specjalnie do tego przystosowanych torach sztucznych lub naturalnych z nawierzchnią lodową bądź śniegową. O zwycięstwie decyduje łączny czas przejazdów. Zawody saneczkowe rozgrywa się w konkurencji kobiet (jedynka) i mężczyzn (jedynka i dwójka).

Historia saneczkarstwa rozwiń rozwiń

Historia saneczkarstwa zwiń zwiń


Za pionierów saneczkarstwa uznaje się Brytyjczyków. Miało się ono narodzić za sprawą żołnierzy tej właśnie narodowości stacjonujących w Szwajcarii pod koniec XIX wieku. W 1882 roku skonstruowali oni pierwszy, bardzo jeszcze prowizoryczny, tor saneczkowy rozciągający się między miastami Davos i Klosters. Pierwszy tor o konstrukcji zbliżonej do dzisiejszych standardów, z uwzględnieniem zakrętów i band, powstał już dwa lata później z inicjatywy Majora Bulpetts’a w St. Moritz. Tor o nazwie Cresta Run gościł olimpijczyków w latach gdy impreza ta rozgrywana była w tym właśnie mieście (1928 i 1948) i były to jedyne razy, gdy saneczkarstwo pojawiło się na Olimpiadzie, zanim w 2002 roku w Salt Lake CIty na stałe włączone zostało do programu zimowych igrzysk olimpijskich.

W kolejnych latach modyfikacjom ulegała nie tylko sama konstrukcja toru, ale również pozycja zawodnika podczas zjazdu (głową w dół zaczęto zjeżdżać od 1887 roku – co doprowadziło do powstanie nowej dyscypliny, skeletonu, w tradycyjnym saneczkarstwie zjeżdża się w pozycji „stopami w dół”). Zmianom poddano również konstrukcję sanek (te zupełnie pozbawione płoz wprowadzono w 1892 roku). W tym samym czasie nowa dyscyplina zaczęła się rozprzestrzeniać na starym kontynencie, a szczególną popularność zyskała w Austrii.

Pierwsze Mistrzostwa Europy w konkurencji mężczyzn rozegrano w 1914 roku, kobiety rywalizować zaczęły w 1923 roku. Pierwsze Mistrzostwa Świata odbyły się natomiast w 1955 roku. Dwa lata później do życia powołano Międzynarodową Federację Saneczkarstwa (International Ludge FederationFIL). Zawody Pucharu Świata w dyscyplinie rozgrywane są od 1986 roku. Ich pierwszym zwycięzcą (w sezonie 1986/1987) został Andy Schmid z Austrii. Od roku 1996 w analogicznych rozgrywkach zaczęły rywalizować również kobiety.


SANECZKARSTWO W POLSCE

Rozwojem saneczkarstwa w Polce kieruje założony w 1957 roku Polski Związek Sportów Saneczkowych. Organ kontynuuje pracę założonej w 1930 r. Sekcji Saneczkarskiej przy Polskim Związku Narciarskim.

Za kolebkę polskiego saneczkarstwa uznaje się miasto Krynica-Zdrój. Tutaj powstała pierwsza sekcja saneczkarska przy klubie sportowym Makabi w Krynicy (1909 rok) oraz pierwszy w naszym kraju tor saneczkowy na stokach Góry Parkowej (oddany do użytku w 1929 roku). Również w Krynicy w 1930 roku po raz pierwszy rozegrano Mistrzostwa Polski w saneczkarstwie. Po II wojnie światowej dyscyplina zaczęła się rozwijać także na terenach Dolnego Śląska, głównie w Karpaczu, gdzie w 1950 roku powstał nowoczesny tor sankowo-bobslejowy. Obecnie saneczkarstwo w Polsce uprawia się w Bielsku-Białej, Gołdapi, Jeleniej Górze, Karpaczu, Krynicy-Zdrój, Nowinach Wielkich, Nowym Sączu, Sopotni Małej oraz Szczyrku.

Polscy zawodnicy na arenie międzynarodowej pojawili się po raz pierwszy w 1914 roku podczas Mistrzostw Europy i od tego czasu odnieśli sporo znaczących sukcesów. Do najwybitniejszych polskich saneczkarzy zalicza się takich sportowców jak: Jerzy Wojnar (dwukrotny mistrz i wicemistrz świata), Ryszard Pędrak-Janowicz (mistrz, wicemistrz i brązowy medalista mistrzostw świata), Barbara Piecha (mistrzyni i brązowa medalistka mistrzostw świata), Maria Semczyszak (mistrzyni świata).

Polscy saneczkarze odnosili również sukcesy na torach naturalnych. Krzysztof Niewiadomski i Oktawian Samulski byli Mistrzami Europy w 1991, a Damian Waniczek i Andrzej Laszczak zdobyli Puchar Świata w sezonie 2001/2002.

Konkurencje saneczkarskie rozwiń rozwiń

Konkurencje saneczkarskie zwiń zwiń


KONKURENCJE NA TORZE SZTUCZNYM


W zawodach saneczkarskich osobno startują kobiety i mężczyźni. Panie rywalizują wyłącznie w konkurencji jedynek, panowie ścigają się zarówno w jedynkach jak i w dwójkach.

Rywalizacja wygląda różnie w zależności od rodzaju zawodów:
  • Puchar Świata – odbywają się dwa ślizgi - w pierwszym startuje cała zgłoszona czterdziestka uczestników/uczestniczek, w drugim startuje 20 najlepszych w ślizgu pierwszym. Startują oni w kolejności odwrotnej do zajmowanych miejsc.
  • Mistrzostwa Świata / Igrzyska Olimpijskie – organizuje się cztery ślizgi. W pierwszym przejeździe zawodnicy startują według wylosowanych numerów, w drugim 20 zawodników startuje w kolejności odwrotnej do miejsc zajętych w pierwszym ślizgu, w przejeździe trzecim zawodnicy startują według numerów startowych w odwrotnej kolejności według przydzielenia do grup. Do ostatniego, czwartego ślizgu awansuje tylko piętnastka najlepszych zawodników/zawodniczek. Wygrywa zawodników o najlepszym łącznym czasie wszystkich ślizgów.


ZAWODY NA TORZE NATURALNYM

W saneczkarstwie organizowane są również zawody na nawierzchni naturalnej. Także tutaj rozgrywane są konkurencje jedynek mężczyzn, jedynek kobiet i dwójek mężczyzn. Ślizgi w tej odmianie sportu saneczkowego odbywają się na torach położonych naturalnie w górach. Są one naturalnie zmrożone, często pokryte dodatkowo śniegiem, przez co są to tory zdecydowanie wolniejsze od tych sztucznych.

Zawodnicy często używają swoich rąk i nóg w celu lepszej nawigacji i utrzymania odpowiedniego balansu, zwłaszcza na zakrętach. Specjalne, zaostrzone spody butów pozwalają na hamowanie.

Dyscyplina zrodziła się ze zjazdów rekreacyjnych. Konkurencja nie jest uwzględniona w programie zimowych igrzysk olimpijskich, organizowane są natomiast cyklicznie mistrzostwa europy (od 1979 roku), mistrzostwa świata (od 1970 roku) oraz zawody Pucharu Świata (od sezonu 1992/1993). Zdobywcami trofeum z sezonie 2000/2001 była dwójka reprezentująca Polskę – Damian Waniczek i Andrzej Laszczak.

Na obydwu rodzajach toru poza konkurencją jedynek i dwójek rozgrywa się również sporadycznie zawody w konkurencji Team oraz Challenge Cup.

Sprzęt rozwiń rozwiń

Sprzęt zwiń zwiń


Saneczkarstwo uprawia się przy użyciu specjalnych sań sportowych. Obniżony środek ciężkości pozwala na osiąganie na nich prędkości rzędu 130 km/h podczas przejazdu na torze z nawierzchnią lodową.

Sanki przeznaczone dla mężczyzn ważą około 43 kilogramy. Łączna waga sań i zawodnika nie może przekraczać 115 kilogramów. Dla kobiet wielkości te wynoszą odpowiednio 35 i 92 kilogramy.

Ramy sań według przepisów Międzynarodowej Federacji Saneczkarstwa wykonane muszą być ze stali. W przeciwieństwie do siostrzanej dyscypliny - skeletonu, w której sanki nie mogą zawierać żadnych mechanizmów nawigacji ani hamowania, w saneczkarstwie jest to dozwolone. Wykonana z plastiku podstawa sań jest elastyczna w sposób, który umożliwia sterowanie saniami poprzez odpowiedni docisk łydek albo ramion.

Wśród wyposażenia saneczkarza znajdują się zazwyczaj takie elementy jak: kask z ochraniaczem na brodę, przylegający do ciała jednoczęściowy kombinezon, spiczaste buty, gogle oraz opcjonalnie ochraniacze na łokcie i kolona noszone pod kombinezonem.