Dodaj obiekt sportowydodaj klub sportowydodaj wydarzenie sportowe

Logowanie Rejestracja »» Przypomnij hasło
Jesteś tutaj: » Strona główna  / Artykuły  / Jak ćwiczyć na siłowni zewnętrznej? - Opis ćwiczeń i urządzeń

Jak ćwiczyć na siłowni zewnętrznej? - Opis ćwiczeń i urządzeń

Urządzenia, które oferują siłownie zewnętrzne są skonstruowane tak, aby mogły z nich korzystać zarówno osoby, które nie mają styczności ze sportem, oraz te bardziej zaawansowane. Dzięki przemyślanej budowie, większość ćwiczeń, które mogą zostać wykonane wykorzystują masę ciała ćwiczącego.

Poniżej zostały opisane najpopularniejsze przyrządy siłowni zewnętrznych oraz propozycje treningów.

Orbitrek

orbitrek.png

Orbitrek zwany jest również trenażerem eliptycznym. To maszyna treningowa, która angażuje w ruch zarówno dolne jak i górne części ciała. Łączy ze sobą atuty kilku dyscyplin między innymi jazdę na rowerze, bieżnię lub stepper. Treningi na orbitreku polecane są również dla ludzi, którzy mają problem ze stawami. Oto co oferują nam ćwiczenia na tym urządzeniu:

  • wzmacnia stawy,
  • wzmacnia mięśnie ramion,
  • wzmacnia partie mięśni dolnych,
  • poprawia ogólną kondycję.

Wioślarz

wioślarz.png

Wioślarz - inaczej ergometr to maszyna, która wprawia w ruch większość partii mięśni. Jest chętnie używany przez wioślarzy, jak sama nazwa wskazuje, ćwiczenia na nim imitują ruch wioseł. Jego szczególne zalety to:

  • wzmacnia i uelastycznia odcinek lędźwiowy kręgosłupa,
  • wpływa pozytywnie na rozwój mięśni górnych i dolnych kończyn,
  • wzmacnia klatkę piersiową,
  • buduje mięśnie brzucha.

Rowerek

rowerek.png

Rowerek szczególnie wzmacnia mięśnie nóg i dolne partie. Wspomaga koordynację ruchową, poprawia ogólną kondycję i krążenie. Działa pozytywnie na ruchomość stawów kończyn dolnych. Rowerek poleca się nie tylko dla młodych osób i dzieci, zaleca się go dla osób w podeszłym wieku, którzy nie mogą już uprawiać jazdy na zwykłym rowerze.

Stepper

stepper.png

Ćwiczenia na stepperze oddziaływują znakomicie na dolne partie ciała - szczególnie na uda, łydki i pośladki. Często używany przy odchudzaniu. Poprawia kondycję i krążenie. Dodatkowe zalety steppera to:

  • ujędrnia skórę i eliminuje cellulit,
  • pozwala na szybką utratę zbędnych kalorii,
  • poprawia wydolność oddechowo-krążeniową

Prasa nożna

prasa-nożna.png

Prasa nożna świetnie buduje masę mięśniową kończyn dolnych. Pomaga usprawnić funkcjonowanie nóg. Tylko nieznacznie obciąża stawy. Świetny wybór dla ludzi czynnie uprawiających sporty z użyciem nóg np. piłkę nożną.

  • poprawia krążenie,
  • wzmacnia stawy,
  • buduję mięśnie dolnych partii ciała,
  • wzmacnia mięśnie brzucha

Biegacz

biegacz.png

Ćwiczenia na biegaczu doskonale wzmacniają mięśnie i stawy nóg. Zwiększają ruchomość stawów kolanowych i biodrowych. Pozytywnie wpływa na błędnik - czyli poprawia równowagę ciała oraz wydolność oddechową. Trening na tym urządzeniu pozwala na efektywne spalanie tkanki tłuszczowej.

Twister

twister.png

Trening na twisterze, to ćwiczenia przede wszystkim rzeźbiące sylwetkę - poprawiają wygląd talii ud oraz pośladków. Obroty, które wykonujemy wzmacniają również mięśnie brzucha i pomagają spalić zbędną tkankę tłuszczową właśnie w tym rejonie. Inne jego atuty to:

  • aktywność stawów biodrowych,
  • aktywność kręgosłupa lędźwiowego,
  • poprawia zmysł równowagi.

Wahadło

wahadlo.png

Wahadło najbardziej angażuje mięśnie dolnej partii ciała. Buduje mięśnie brzucha i bioder oraz wzmacnia kręgosłup i mięśnie pleców. Trening na wahadle wspomaga zmysł równowagi i jest rozluźniający. Wahadło jest jednym z prostszych do ćwiczenia i przyjemniejszych urządzeń siłowni zewnętrznych.

Koła Tai-chi

kola-tai-chi.png

Koła tai-chi to urządzenie wzmacniające dolne partie ciała, poprawiają koordynację ruchową i ogólną kondycję. Pozytywnie wpływają na stawy. Koła są często polecane dla osób starszych.

Pozostałe urządzenia

Dla osób bardziej zaawansowanych polecane są podciągnięcia na drążku. Ćwiczenia z masą własnego ciała doskonale usprawniają ogólny rozwój mięśni ciała. Różne poręcze, które rozwijają mięśnie brzucha i ramion również są doskonałym wyborem na wyposażenie siłowni plenerowej. Wyciągi doskonale ćwiczą naszą klatkę piersiową i plecy.

Efekty, które można uzyskać podczas ćwiczenia na siłowni zewnętrznej

Treningi na siłowni plenerowej doskonale dotleniają organizm i uzupełniają witaminę D - odpowiada ona za dobre samopoczucie i odporność. Dotleniona tkanka mięśniowa reaguje również lepiej na wysiłek i szybciej powiększa swój obwód. Ogólnorozwojowe ćwiczenia pozytywnie wpływają na sprawność fizyczną i całościowy wygląd zewnętrzny. Dzięki takim aktywnościom, leczymy większość dolegliwości jak bóle stawów, czy pleców.

Siłownie plenerowe [klik, klik] to doskonałe rozwiązanie dla ludzi niezwiązanych ze sportem. Wiele osób decyduje się na spędzenie swojego wolnego czasu aktywnie, a takie miejsce jest do tego wręcz stworzone. Darmowe wejście oraz rozbudowane możliwości ćwiczeń chętnie przyciągają ludzi w każdym wieku. Fitness outdoor’owy jest pełen zalet i nie trzeba specjalnych przygotowań aby go uprawiać. Na maszynach w takich miejscach umieszczone są instrukcje i propozycje ćwiczeń, co dodatkowo ułatwia aktywność. Wadami siłowni zewnętrznych mogą być jedynie warunki atmosferyczne, które uniemożliwią treningi. Jeśli chcemy w łatwy i przyjemny sposób zadbać o swoje zdrowie, skorzystajmy z siłowni w plenerze.