Dodaj obiekt sportowydodaj klub sportowydodaj wydarzenie sportowe

Logowanie Rejestracja »» Przypomnij hasło
Jesteś tutaj: » Strona główna  / Artykuły  / Czarter jachtu w Grecji: poradnik dla początkujących żeglarzy

Czarter jachtu w Grecji: poradnik dla początkujących żeglarzy

Marzy Ci się czarter jachtu w Grecji? Chcesz wiedzieć, jak go zorganizować, mimo niewielkiego doświadczenia i ograniczonego budżetu? W takim razie przeczytaj koniecznie poniższy poradnik! Znajdziesz tam wiele praktycznych wskazówek, dzięki którym z łatwością zaplanujesz swoje działania i zorganizujesz udany rejs.

Grecja – żeglarski raj?

Oczywiście, że tak! Żeglowanie w Grecji to doskonała okazja do poznania antycznej kultury i zabytków, ale też wspaniałe „okoliczności przyrody”: lazurowe morze, urokliwe zatoczki, piękne krajobrazy i mnogość wysepek – czego więcej może chcieć żeglarz? Chyba tylko długiego sezonu i przystępnych cen – i wszystko to znajdziesz właśnie w Grecji! 

Aby jednak zrealizować marzenie o rejsie po tamtejszych wodach, musisz przemyśleć kilka kwestii, takich jak rodzaj łodzi, wybór terminu, czy rozsądne rozplanowanie budżetu. Jeśli jesteś początkującym żeglarzem, możesz mieć pewne problemy z ogarnięciem niektórych z nich. I dlatego specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy krótką ściągę, która pomoże Ci podjąć trafne decyzje dotyczące organizacji rejsu. 

Po pierwsze – znajdź dobrą łódź

Aby tego dokonać, nie musisz jechać aż do Grecji – masz bowiem do dyspozycji proste, intuicyjne narzędzie, jakim jest wyszukiwarka jachtów na wynajem. Dzięki niej możesz nie tylko znaleźć odpowiednią jednostkę, ale też obejrzeć jej aktualne zdjęcia i dopiero wtedy zdecydować, czy dany model Ci odpowiada. 

Wybierając konkretny jacht, pamiętaj o kilku rzeczach:

  1. Wielkość – ilość koi podawana jest razem z miejscami w mesie (stąd opisy typu 4+2). Jeśli chcesz, by nikt nie musiał mieszkać w „salonie”, wybierz odpowiednio dużą jednostkę. Pamiętaj, że dzieci, nawet te śpiące z rodzicami, również liczą się jako członkowie załogi.
  2. Wiek. Im nowsza jednostka, tym droższa. Jeśli chcesz zaoszczędzić, postaw na nieco starszą łódź. Pamiętaj, że jacht to nie samochód – nastoletni model wcale nie jest jeszcze stary.
  3. Lokalizacja mariny. Jachty w popularnych portach są nieco droższe niż te dostępne w miejscowościach oddalonych od lotnisk i autostrad, dlatego niekiedy warto poświecić więcej wysiłku na dojazd do mariny, by poczynić oszczędności. 

Po drugie – mądrze wybierz termin rejsu

Jak już wiesz, sezon żeglarski w Grecji jest bardzo długi, bo trwa od marca do października. Dzięki temu znów zyskujesz okazję do zaoszczędzenia pieniędzy. Jeżeli zdecydujesz się płynąć w maju, czerwcu, albo jesienią, pogoda wciąż będzie łaskawa, jachty tańsze, a tłok w portach – zauważalnie mniejszy. 

Co ważne, możesz skorzystać z tej opcji nawet wtedy, gdy w Twojej załodze znajdą się dzieci w wieku szkolnym; istnieją przecież długie weekendy (majówka, Boże Ciało) oraz takie okazje, jak dzień nauczyciela (październik), czy okres matur i egzaminów ósmoklasisty. Sam początek września to również czas, kiedy w szkole niewiele się dzieje, więc przedłużenie dzieciom wakacji o kilka dni nie spowoduje znaczących braków w ich edukacji.

Po trzecie – zadbaj o stronę formalną

Pamiętaj, że czarter jachtu w Grecji zobowiązuje Cię do respektowania tamtejszych przepisów. Zgodnie z nimi, aby móc poprowadzić łódź po morzu, trzeba mieć patent jachtowego sternika morskiego lub wyższy (kapitan jachtowy). Co więcej, Grecy wymagają, by w załodze znalazł się jeszcze pomocnik kapitana, czyli tzw. co-skipper. Jest to osoba, która deklaruje, że ma jakiekolwiek doświadczenie w żeglowaniu i w razie konieczności będzie w stanie doprowadzić jacht do najbliższego portu. Co-skipper nie musi mieć żadnych uprawnień żeglarskich. Warto pamiętać, że w odróżnieniu od Chorwacji, w Grecji nie trzeba mieć certyfikatu radiooperatora (SRC).

Ok, a jeśli nie masz odpowiedniego patentu – co wtedy? W takiej sytuacji... nadal możesz pożeglować op greckich wodach! Wystarczy, że zdecydujesz się na czarter jachtu ze skipperem. Jest to polecana opcja również wtedy, gdy posiadasz już wymagane przepisami uprawnienia, ale nie czujesz się na tyle pewnie, by wziąć odpowiedzialność za sprzęt i ludzi. W obu przypadkach rejs ze skipperem to świetna okazja, by poszerzyć wiedzę, zdobyć nowe umiejętności, a przy okazji... odwiedzić miejsca położone poza głównymi szlakami. Pamiętaj, że zawodowy skipper zna lokalne wody, jak własną kieszeń i z pewnością zabierze Twoją załogę w miejsca, jakich nie znajdziesz w przewodnikach.