Dodaj obiekt sportowydodaj klub sportowydodaj wydarzenie sportowe

Logowanie Rejestracja »» Przypomnij hasło
Jesteś tutaj: » Strona główna  / Dyscypliny sportowe  / capoeira

capoeiraInformacje o dyscyplinie


Capoeira jest brazylijską odmianą sztuki walki, połączonej z tańcem i muzycznym akompaniamentem. Jest zdecydowanie inna w porównaniu z dalekowschodnimi sztukami walki, szczególnie pod względem wykonywanych ruchów, koncepcji technik ataku i obrony oraz nacechowania filozoficznego, które jest podstawą tej dyscypliny.

Capoeira bazuje na filozofii zwanej „malandragem”. Filozofia ta utożsamiana jest z elementami zaskoczenia, podstępu, zwodzenia i obserwacji przeciwnika podczas walki. Bardzo ważnym aspektem jest tutaj muzyka i śpiew, które nadają rytm walki / tańca. Mówi się, że capoeira jest swoistą grą umiejętności fizycznych, zabawą, pod przykrywką której ukryte są zabójcze techniki ataku.

Capoeirę „tańczy się” w kręgu zwanym roda (port. krąg, koło). Głównym elementem koła jest orkiestra grająca na instrumentach (berimbau, atabaque, pandeiro) oraz klaszczący i śpiewający uczestnicy treningu. W środek koła wchodzą parami tzw. capoeristas (port., praktykujący capoeirę) i prowadzą tam symulowaną walkę. W realnej walce rzadko blokuje się ciosy, najczęściej stosuje się różnego rodzaju uniki i zejścia z linii uderzeń. » czytaj więcej

osoby (27) » zobacz wszystkich

capoeira kluby sportowe (18) » zobacz wszystkie