Dodaj obiekt sportowydodaj klub sportowydodaj wydarzenie sportowe

Logowanie Rejestracja »» Przypomnij hasło
Jesteś tutaj: » Strona główna  / Dyscypliny sportowe  / ju-jitsu

ju-jitsuInformacje o dyscyplinie


Nazwa sztuki walki ju-jitsu powstała od dwóch japońskich słów: ju – miękko, ustępliwie, jitsu – sztuka (wojenna). Tłumaczy się ją jako sztuka ustępowania, której powstanie wynikało z potrzeb obronnych japońskich samurajów. Głównymi elementami walki w ju-jitsu są rzuty, dźwignie, podcięcia, kopnięcia, duszenia i uciski. Ważnym elementem jest znajomość anatomii człowieka, aby poprzez nacisk na wrażliwe miejsca na ciele uzyskać przewagę w walce. Istnieją również techniki z użyciem broni takich jak kij, pałka oraz miecz.

Ju-jitsu stanowi pierwowzór m.in. judo, które odrzuciło kopnięcia i uderzenia stając się typową dyscypliną sportową Podobnie aikido, które poprzez skupienie się na aspekcie filozoficznym i po porzuceniu niektórych technik odeszło od pierwotnych reguł walki ju-jitsu.

Głównym celem ju-jitsu jest natychmiastowe obezwładnienie przeciwnika jak najmniejszym wysiłkiem, z wykorzystaniem dostępnych technik obrony. Istotnym elementem jest wykorzystanie fizycznej siły przeciwnika, aby obrócić ją przeciwko niemu. Adepci ju-jitsu walczą zgodnie z zasadą „ustępuj, aby zwyciężać”, stosując różne kombinacje technik, które opanowują do perfekcji podczas systematycznego treningu pod okiem mistrza. » czytaj więcej

osoby (5) » zobacz wszystkich

ju-jitsu kluby sportowe (27) » zobacz wszystkie